Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '12

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
361
 

Dizilerdeki gerçek dışı olaylara dair saptamalar

Dizilerdeki gerçek dışı olaylara dair saptamalar
 

Sizin de beğeniyle izlediğiniz diziler var değil mi? Her bölümünü gözünü kırpmadan izleyip, bir sonraki bölümü sabırsızlıkla bekleyenlerden misiniz siz de? Hatta biraz da abartıp, eve misafir geldiğinde sohbet etmek yerine, hep birlikte o günün popüler dizisine mi takılıp kalıyorsunuz?

Peki, dizilerin hemen hepsinde rastladığımız, ama gerçek hayatta pek de gerçekleşmeyen birtakım yapay hadiseler gözlemlediniz mi hiç? İşte benim saptadıklarımdan birkaçı:

Dizilerde arabalar hep temizdir. Hangimiz gerçek hayatta her gün arabamızı yıkatırız ki? Oysa dizilerde o arabalar hep gıcır gıcır, hep ışıl ışıldır.

 

Dizilerde kapı çaldığında, ev ahalisi açmadan önce mutlaka kapıya doğru dönerler. Günlük hayatımızda kapı çalarsa gidip açarız; o tarafa hiç dönmeyiz genellikle!

 

Dizilerde çocuklar hep usludur, hep uyku saatinde uyurlar mesela. Ya da bazı bölümlerde çocuklar meydanda yoktur; nerede oldukları şöyle dursun, adlarına bile değinilmez. Oysa gerçek hayatta çocuklar hep evdedir, ve de hep uyumamak için direnirler.

 

Dizilerde (hatta filmlerde bile) saatli bomba varsa hep son saniyede durdurulur. Ben hiç patlamaya 28 dk 32 sn kala durdurulan bir bombaya rastlamadım. Ancak farkında mısınız, her seferinde o bombanın son saniyede duracağını bile bile kanımız donar, heyecandan kaskatı oluruz :)

 

Dizilerde her oyuncu bir karşı cinsle eşleşmiştir (figüranlar hariç). Eğer yalnızsa da, bu senaryoya bilinçli olarak yerleştirilmiş bir durum olup, sonunda yine birilerine kavuşacaktır. Oysa gerçek hayatta yalnız insan çoooktur!

 

Bazı dizilerde kahkaha efekti sıklıkla duyulur. Oysa gerçek hayatta komik bir şey olduğunda nereden geldiği belli olmayan kahkahalar duymayız.

 

Dizilerde genellikle bayan oyuncular makyajlı olarak uyanır. Gerçek dünyada ise biz bayanlar makyajımızı çıkarıp yatarız, uyandığımızda saç baş doğal olarak dağınıktır ve makyajımız da yoktur.

 

Bayan oyuncular uyanınca üstüne mutlaka bir sabahlık geçirir, yangın çıksa veya deprem olsa bile o sabahlığı mutlaka giyer. Oysa gerçek hayatta yangın / deprem durumunda sabahlığı düşünecek vaktimiz olmaz.

 

Dizilerde hep iyiler kazanır. Zaman zaman kötülerin kazandığı ufak tefek durumlar olsa da, bu kazanç ileride o kötülerin burnundan mutlaka getirilir; ve son gülen hep iyi olan taraftır. Gerçek yaşamda ise buna pek rastlamayız ne yazık ki :(

 

Dizilere yönelik saptamalarım bu kadar. Gözümden kaçan diğer yapay olaylar gözlemlediyseniz ekleyin mutlaka.

Ve unutmayın ki; hepimiz keni dünyamızın baş rol oyuncularıyız...

 

<özlem ulugöl="">

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O genel olarak duyduğumuz kahkaha efektinin 1950'lerde kaydedildiği gerçeğini de göz ardı edemeyiz :D

Namusait 
 09.12.2012 17:29
Cevap :
İlginç değil mi? Hep aynı kahkahalar, neden acaba :)  10.12.2012 12:59
 

Eh...Iccık belgesel yapımcısı olunca dizilerden,sinemalardan nasibimi alıyorum :))Atalay'ın kankaları EGE,BERK ve yakında doğacak olan TUNA da selam eder,hepinizi özlemle kucaklarlar...Artık bu DÖRT torunumun da benimle rol alacağı bir senaryoya EVET diyebilirim :)) Selamlar...sevgiler...Atalay'ın minik ellerinden öp benim için :))

Mesut Selek 
 31.07.2012 12:24
Cevap :
Torunlarınızın hepsi de erkek :) Allah uzun ve sağlıklı ömürler versin anneli babalı veee dedeli :)  31.07.2012 13:15
 

Asmalı Konak, Ürgüp-Göreme -Nevşehir platolarında çekilmişti.Mardin ,Urfa,Adıyaman,Artvin,Ankara(Behzat Ç.)Antalya,İzmir(Ayvalık-Mordoğan-Urla )vb. birçok yöremiz de film çekilmişti.Ben İstanbulkdayım,bir aydır film teklifi bekliyorum :))Nasip bakalım...:)) Atalay'cığımın minik yanaklarından öper,uzun ve sağlıklı yıllar dilerim...Selamlar...Hepinize sevgiler..:))

Mesut Selek 
 30.07.2012 18:03
Cevap :
Bir İstanbullu olarak tanıdıklarım var, film ayarlayabiliriz isterseniz :) Sizin de bilmediğiniz dizi yokmuş Mesut Hocam. Dilekleriniz için teşekkürler, Atalay'ımın kankalarını (torunlarınızı) benim için öpün :)  31.07.2012 11:53
 

Nedense hep İstanbulun lüküs KÖY'lerinde çekilirler...Siz hiç Çorum'un Yukarı Zurna köyünde çekilen dizi gördünüz mü ?..Göremezsiniz tabii !!..Kih..kiihh...Çünkü öyle bir köy yok !..Hah hah haa :)))Öğretmenime saygılar...selamlar:)))

Mesut Selek 
 30.07.2012 16:49
Cevap :
Aaaa öyle demeyin, bir Asmalı Konak vardı, hiç izlemedim ama bildiğim kadarıyla farklı bir yerde çekilmişti. Bir de bazı sahneleri Hereke'de çekilen "Kapalıçarşı" vardı. Yapımcılarımıza haksızlık etmeyelim :) Selamlar; Atalay da ellerinizden öper :)  30.07.2012 17:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 152
Toplam yorum
: 964
Toplam mesaj
: 60
Ort. okunma sayısı
: 1909
Kayıt tarihi
: 19.08.06
 
 

Ortada bir problem görüyorsak bu bizim de problemimizdir. Ve eğer 'birisi'nin bu konuda bir şeyle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster