Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '13

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
245
 

Dizilerimiz neden bu kadar uzun

Dizilerimiz neden bu kadar uzun
 

...ne kadar ekmek o kadar köfte...


Özetiyle birlikte ekrana neredeyse üç saat bağlayan dizilerin sayısı hiç de az değil, peki nedir sektörü buna iten sebep, delirdik mi acaba, ne zorumuz var da tek bölümü filmlerden bile uzun olan diziler çekiyor ve izliyoruz. Tabi ki ruh sağlığımız yerinde sadece bazı ticari çıkarlara meze olmaktayız.

Dizi sürelerinin bu kadar uzun olmasının başlıca sebebi şüphesiz reklam kuşakları. Kanallar, -ne kadar ekmek o kadar köfte- hesabıyla hareket edince diziler uzadıkça uzuyor, oyuncular bakıştıkça bakışıyor, senaryo sündükçe sünüyor.. Buna aykırılık yapıp 45 dakika çekeceğim diyen ise büyük paraların döndüğü reklam pastasının kırıntılarına mahkum olacağını çok iyi bildiğinden susuyor. Sistem böyle oturmuş.

Seyirci izlerken yoruluyor, şikayetçi fakat bundan öte oyuncu ve set çalışanlarının da durumdan memnun olduğunu sanmıyorum. Oyuncuların ağır şartlar altında çalışmaları verimlerini düşürüyor. Senaristler her hafta bölüm yetiştirmek adına olay kurgusunda saçmalayabiliyorlar. Asıl kamera arkası set işçileri çile içindedir de seslerini duyan olmaz.. Reytingi düşmeye başladığında da dizi yayından kalkıyor. Kısaca bölüm süreleri uzayan dizinin sezon süresi kısalmış oluyor

Benim dizilere ayıracak bu kadar uzun vaktim yok. Bundan dolayı 20-22 ya da 40-45 dakikalık yabancı dizilere yöneldim. Adamlar süreyi kısa tuttuklarından anlatmak istediklerini seri ve akıcı bir şekilde sunuyorlar. Komediyse komedi, gerilimse gerilim. Aralarında 10 sezonu devirenler bile var. Geriden takip ettiğimiz Avrupa ve Abd’nin dizi konsepti ne zaman Türkiye’ye gelir bilinmez ama sistem böyle işlemeye devam ettikçe daha çook ekran başında vakit kaybedeceğiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1341
Kayıt tarihi
: 28.01.13
 
 

Hukuk okumakla meşgul. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster