Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
5439
 

Dizilerimizdeki Ensest merakı

Dizilerimizdeki Ensest merakı
 

Her akşam evlerimizi şenlendiren, ertesi gün okulda işte en önemli muhabbet konularından biri olan, neredeyse hayatımızın bir parçası haline gelen dizilerimizin çoğunun tek bir konuya odaklandığının farkında mısınız? Normal hayatta arkadaşın, kardeşin sevgilisine eşine aşık olmak genellikle hoş karşılanmayan kaçınılan bir durumken en çok izlenen dizilerimizin  bu muhabbeti işlemesi konu sıkıntısından mı kaynaklanıyor yoksa bilinçaltımızın ekrana yansıması mı?

Üşenmedim sizler için büyük emeklerle bir araştırma yaptım buyrun geçmişten günümüze örneklerle dizilerdeki ensest merakı:

1) Bir İstanbul Masalı: Mehmet Aslantuğ, Ozan Kaya, Ahu Türkpençe'nin başrolleri paylaştığı dizide Selim ve Demir kardeşler aynı kadına aşıktı.

2) Binbir Gece: Bilmem kaç yüz bin dolar lafıyla ünlü dizimizde kardeş gibi büyüyen arkadaşların ikisi de Şehrazata vurgundu.

3) Yaprak Dökümü: Gösterildiği zaman izlenme rekorları kıran Ferhundesiyle meşhur bu dizimizde de Oğuz karakteri iki kızkardeşten bir Neclaya bi Leylaya geçinip gidiyorlardı.

4) Aşk-ı Memnu: Aile içi ilişkinin tavan yaptığı bu dizide, yeğen yengeye kuzen öteki kuzene, kardeş diğer kardeşin eski sevgilisine, uşak herkese gibi durumlar söz konusuydu ve hatırlatırım ki bu dizimizde en çok izlenenler arasındaydı.

5) Kuzey Güney: Yengeleriyle başı dertten kurtulmayan Kıvancımız Tatlıtuğumuz amcasının karısından sonra abisinin nişanlısına.

6) Öyle Bir Geçer Zaman ki: Bu dizimizde de Soner ve adını bilmediğim erkek kardeş aynı kadına hasta.

7) Bir Çocuk Sevdim: Bu dizide de abla kardeşin aynı yakışıklı, zengin, karizmatik adama aşık olduğunu görüyoruz.

İşte böyle kimbilir hatırlayamadığım daha kaç dizi var ...Gelecek kuşaklar için çok faydalı bu araştırmam için bana teşekkür edebilirsiniz.

Öptüm şekerler, iyi seyirler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Toplumda yaşanıyor ama biz yok diyoruz.Varsa bile görmüyoruz,üstünü örtüyoruz.Bence insanların çoğunda bu gizli merak var.İnsanlarımızın bir kısmı normal ilişki arkadaşlık yollarında sorun olduğu için insanlarımız böyle gizli yollara yöneliyor diyeceğim ama nedensiz olarak da bir merak yüzünden insanlar ensest duygu ve hiç değilse fantezi ve hayallere yöneliyorlar.Tabu olarak kalmamalı.Özendirici ve akla getirici olmadan bilinçsizce bu tür yönelişleri olanlara uyarıcı olması için hiç değilse belli platformlarda konuşulmalı.

Kerim Korkut 
 12.10.2011 23:27
 

Güzel yazı,teşekkürler...Sizce neden..? Bu diziler çok izleniyor..?

Beymihdar 
 10.10.2011 13:38
 

Merhaba... Çok haklısınız, dizilerimizde bu konular bir hayli işlenmekte. Bence bu bir gerçeğin tesbitinden başka bir şey değil.Toplumumuzda her ne kadar hoş karşılanmasa da, sık sık yaşanılan bir durum bu ne yazık ki... Genelde kol kırılır yen içinde kalır misali uygulamalar olduğundan pek duymayız. Arada duyduklarımız da ya bir cinayetle ya da bir kadın intiharı(!) ile son bulur. İzlenir olmasındaki ana neden de bence, seyircinin biraz kendinden bir şeyler bulması olabilir. Öyle ya insan yabancılık çekmediği yere misafir olur...:) Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 10.10.2011 11:00
Cevap :
haklısınız kesinlikle, oturup merakla izlediğimize göre bilinçaltımızda bir sakatlık var okuduğunuz ve yorumladığınz için tesekkürler  10.10.2011 13:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 341
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1412
Kayıt tarihi
: 30.03.11
 
 

Buraya  cancanlı şeyler yazmayı çok isterdim ama ortalama bir memur maaşıyla geçinen evli ve çocu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster