Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
813
 

Dizilerle bütünleşen şarkılar

Dizilerle bütünleşen şarkılar
 

Hepimizin , belki büyük bir çoğunluğumuzun takip ettiği , en azından bir sevdiği dizi vardır muhakkak diye düşünüyorum. Peki bu dizilerle bütünleşen , dizilerin bir parçası olan , onlara tat , keyif veren müzikleri hakkında konuşursak neler söyleyebiliriz ? . Artık bazen dizi müziklerinin de dizilerle bütünleşmesinin çok çok yukarılarına, daha üstüne çıkabildiğini , bir 10 dakka boyunca o müzikleri , şarkıları diziden görüntüler eşliğinde klip tadında seyrediyoruz. Bazen yeter artık tüm dizi bir şarkıyla doldu desek de diz film müziği artık kendi çapında bir sektör oldu. Ve bu alanda bayağı bir başarı ve atılım var. Her dizinin , o diziyle özleşen bir şarkısı , müziği var.

Bu alanda ilk isim , halen yayınlanan yabancı damat dizisine yaptığı müziklerle öne çıkan sevgili müzisyen Gökhan kırdar ve Onla eş kulvarda Kıraç var. Zaten isimlerini kendi müzisyen kimlikleriyle , çıkardığı albümlerle biliyoruz. Ve onların dışında diziLere yaptıkları müziklerle adlarını duyduğumuz bazı müzisyen arkadaşlarımız var.

Ve şimdilerde , çok eski değil , yakın bir zamanda vizyona girmiş bir diziden bahsedeceğim. Daha önce Cncbe şimdi dizimax da gösterilen Grey's Anatominin yerli versiyonu doktorlar dizisini seyrediyorum. Asistan Doktorların hikayeleri paylaşılıyor bizimle.Bu dizinin duygusal anlarında çalınmaya başlayan kimin söylediği ve kime ait olduğunu çok merak ettiğim bir şarkıyı dinliyorum. Eh benim gibi hüzünü , melankoliyi çok seven biri için vazgeçilmez bir şarkı olmaya aday hoş bir şarkı , Eh biraz sözlerini mırıldanırsak ; Gözlerimi kapatsam geceleri bir kördüğüm , Gündüzlere uzansam geceler bir kördüğüm , kapıları kapatsam yalnız üşürmüyüm, bir kuş olup uçsam üzeirne süzülürmüyüm ... şeklinde sürer gider .

Aynı şekilde diğer favori parçam ya da şarkı demek daha uygun olur. Geçen sene de dinlediğim gümüş dizisinde çalınan dayan gönlüm . Bazen bu şarkılar , dizinin çok çok üzerine çıkıp , diziyi katledebiliyorlar. Öyle bir ticarete dök bir 10 dakka diziyi şarkı dinleyerek geçirebiliyoruz. Ya da ilk defa dizide duyduğumuz bir şarkı fena değilse kesin bu şarkı patlıyacak diyebiliyoruz. Öyle bir ticarete de dökülmüş ki diye düşünüyorum bazen.

Bu arada Kıraç 'ın bir röportajını hatırlıyorum , müziklerini yaptığı dizi için bu dizi yağtığım müzikler sayesinde dinleniyor demişti. Doğru bir demeç değildi bu.Düşünmeden sarfedilmiş yanlış kelimeler di. Dizinin konusu , oyuncular ve müzik hepsi bir bütünün parçası. Dizisin konusuna uygun seçilmiş şarkılar da diziyi tamamlayan öğeler . Hepsi bir arada olmalı diye düşünüyorum: Ama konu anlatılmak isteneni vermiyorsa ya da oyuncular doğru seçilmemişse çalınan iyi müziğinin hiç bir önemi yok, diziyi seyredilir kılmaz diye düşünüyorum.

Tekrar Paylaşmak Dileğiyle !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1239
Kayıt tarihi
: 24.08.06
 
 

  Bir şair, bize Güzellikten Söz Et, dedi. O da yanıtladı: ''Nerede arayıp, nerede bulacaksınız g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster