Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '19

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
461
 

DLL Dosyası Nereye Atılır

Merhabalar, bu makalemizde DLL dosyası nereye atılır konusunda sizlere ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız. Konumuza başlamadan önce DLL dosyası nedir? Bununla alakalı olarak konumuza başlamak istiyorum.

DDL DOSYASI NEDİR

Windows işletim sistemi içinde program yazılımcıları tarafından kullandıkları Dynamic Link Library kelimesinin kısaltılmışı olan bu dosyanın görevi programların işlevlerini yerine getirmesine sağlamak amacıyla yazılmış kütüphane dosyalarıdır.

Programlar işleyişlerini bu kütüphane dosyaları üzerinden kontrol etmektedir. Bu dosyalar zamanla virüsler, sistemde oluşabilen arızalar, hatalar nedeniyle bozulabilmektedir.

Bozulan bu dll dosyaları nedeniyle programlar düzgün, stabil olarak çalışmayabilir bu nedenle bu dosyaları internet üzerinden indirerek yine eski dll dosyası ile değiştirmek gerekebilir.

Yeni başlayan kullanıcılar veya bilmeyen kullanıcılar bu dosyayı nereye atacağını, yükleyeceğini bilmedikleri için bazen sorun yaşanabilir.

Bozulan dll dosyaları ekrana hata olarak gelmektedir. Bu nedenle arızalı, hatalı dll dosyasının yerine dll dosyasını indirerek bilgisayara yüklemek gerekecektir. Bu nedenle bu konumuzda bizde dll nereye atılır bunu sizlere hazırladık.

WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİ MİMARİ YAPISI

Windows işletim sistemi 32 bit ve 64 bit mimari yapısına göre işleyişi vardır. Eğer kullandığınız Windows 10, Windows 8 veya Windows 7 işletim sistemli bilgisayarın hangi bit kullandığını bilmiyorsanız bilgisayarın > özellikler kısmından bunu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Şimdi işletim sisteminin mimari yapısını öğrendiniz. Arızalı olan  dll dosyasını orjinali olan 32 bit veya 64 bit yapısına göre internetten indireceksiniz. Yani bozuk dll dosyası 32 bit olarak veya 64 bite göre indirin çünkü işletim sistemine uygun olması gerekmektedir.

DLL indirdiniz sayalım.  Bunun için hemen diğer adıma geçelim.

32 BİTE GÖRE DLL DOSYASINI ATMA

İşletim sistemi 32 bite göre mi kullanıyorsunuz o zaman bilgisayarda aşağıdaki klasör içine atmanız gerekecektir.

NOT: Mutlaka bilgisayarda değiştireceğiniz dosyanın bir yedeğini saklayın.

İşletim sistemi C: kısmında kurulu olduğunu düşünerek bu yoldan giderseniz. C:\Windows\System32 klasörü içine atıyoruz.

Klasör içine attıktan sonra şu adımları gerçekleştireceğiz. Windows tuşu + R tuşlarına basın ve çalıştır penceresini açınız. Şu komutu yazınız tırnak işareti olmadan “regsvr32 dosyaadi.dll” komutunu girin ve enter tuşuna basın burada dosya ismi hatayı aldığınız ve klasör içine attığınız dosya adını yazacaksınız.

64 BİTE GÖRE DLL DOSYA ATMA

Eğer işletim sistemi olarak 64 bit kullanıyorsanız o zaman atacağınız klasör farklı olacaktır. Yine aynı C:\Windows\SysWow64 klasörü içine atacaksınız.

Ardından dll dosyasını fixlemek için yine Windows + R tuşlarına basın ve çalıştır penceresini açınız. Bu pencereye tırnak işareti olmadan “regsvr32 dosyaismi.dll” attığınız dosyanın adını yazarak enter tuşuna basınız.

Bu konumuzda dll dosya atma, dll dosyası atma konusunda yardımcı olmaya çalıştık.

 

 https://ademocut.com/eksik-dll-uzantili-dosyalar-nereye-atilir/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2500
Kayıt tarihi
: 19.09.15
 
 

ademocut.com kurucusu MCSA, MCP Belgelerine Sahibim, Sistem ve Ağ Uzmanlığı, IT Uzmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster