Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '06

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
3981
 

Doğa cenneti Artvin

Doğa cenneti Artvin
 

Kıvrımlar çizerek akan çoruh nehri, kıvrılarak giden bir yola dönüşür yol boyunca. Bir vadiki sonsuzmuş gibi, sonsuz bir cennet. Cenneti tasvir edenler bu vadiyi görmemişlerdir. Yoksa düzlüklere değil hırçın bir doğaya yazılırdı cennet.

Yolun bitmeyen bir noktasında, köprü başında; “doğa cenneti artvin’e hoşgeldiniz” yazısı karşılar sizi. Artvin yoktur ortalıkta, görünen lif levha fabrikasıdır. Şehrin tek sanayi tesisi...

Yol kıvrılarak ilerler, yolda tek tük gibi görünen evlere rastlarsınız. Sonsuz bir yüksekliğe doğru gidiyormuş hissi uyanır içinizde. Bu yol sizi bir kente değil bir yaşama götürür. Benim tanımlamamla döne döne yukarı doğru giderken tanrıya 5 km kala vardığınız il artvindir.

Kent merkezine vardığınızda tek kıvrımlı yol tek cadde olur. Adı mecburiyet caddesidir. Son bir gayretle açılmıştır ikinci cadde adı veresiye caddesi.ay başında bakkala, kasaba, manava hesabı takanların kullandığı cadde.

Caddeleri olmayan kaç kent varki gördüğünüz. Kaybolmuşluk yoktur o yüzden bu kentte.

Yol hep sizi dolanı dolanı götürür, en keskin virajlarla, en dar sokaklarla, bazen merdiven olur sokaklar, kaç şehrin sokakları merdivendir.

Köprüler asmadır. Her bir santimetrekaresinde insan emeğinin zerafeti yatar. Dağları el değmemiştir, adem evelinden beri. Herdem yeşil, sarı, mavi, turuncu, kızıl, turkuaz tabiatın tüm renklerinde.keşfedilmemiş gölleri,, kasabaları, ormanları ile bakir ve sonsuz yeşil bir yaşamdır.

Kafkasörü bir başka güzel, her yıl şenliklidir boğa güreşleri ile. Suyu rakıya buzsuz konur, buz ılık kalır sovuğunda suyunun.

Tüm zamanlarda süzülen bir insan sıcağıdır oysa artvin. Sizi sonsuz bir sıcakla kucaklar tüm konukseverliği ile. Kendinizi kayberdsiniz bu kentin sıcağında. Küçücük, şirin, sıca bir kenttir. Efkardan aşağılar çoruha bakınca, efkar dağıtırsınız. Yollar sanki yanyana dizilidir ve s kıvrımında. Çoruh kıvrılarak akar lif levha fabrikasını yalayarak. Şavşat’ın efkar tepesidir romanlara konu olan. Geniş bir yeşilin maviye bulandığı bir ufuk çizgisidir baktığınız. Kara gölün de muhteşem manzara eşliğinde, sazan balıklarıyla ziyafet çekilir.

Borçka daracık bir vadide çoruhun iki tarafına dizilmiştir.murgul ormanları hüzünlü. Bakır işletmesinin hoyratlığına kurban. Kızıla çalan yanık rengidir. İçiniz acır.

Borçkadan karadenize yol alırken cankurtaran geçidini aşarsanız hopa ve arhavi yan yana iki inci tanesi gibi dizili karadenize nazır. Karadenizin hırçın dalgalarıyla kucaklaşır iki kasaba. Yeşil aniden mavi olur, mavi ise hep hırçın olur buralarda.

Yusufeli meyve cennetidir dingin bir yaşam barındırır sakinliğinde. El değmemiş doğası tüm renkleri ile muhteşemdir. Asla kendizi alamazsınız renk cümbüşünden. Ardanuç en düz olanıdır kasabaların. Fakat gördüğünüz konya ovası düzlüğü değil tepeleri olan asla düz olamayan bir kasabadır. Eğimli bir arazinin yer yer hırçın olmayan hali. Dağlardan süzülen tüm sular sonunda çoruh ta buluşur. Tüm derelerinde alabalık yaşar lezzetli.

Atabarı tüm artvinlilerin bildiği oyundur. Zengin folkloru ve harabe haline gelen tarihi yapılar ilginizi çekebilir.

Kentlerin boğucu kirliliğinde kaçmak için muhteşem bir fırsattır artvin. Rafting yapanların en zevkli parkuru. Bu doğa baraj altında kalmadan son bir kez sizde ziyaret edin yoksa çok şey kaçıracaksınız.

Görmeden dönmeyin;

Ağgöl, arsiyan gölleri,borçka karagöl, şavşat karagöl, cehennem dersi kanyonu, çoruh vadisi, hatila vadisi, ardanuç kalesi, livane kalesi, şavşat kalesi, (diğer 20 küsur kale harabe haldedir genellikle), bağcılar manastırı, barhal kilisesi, bulanık manastırı, cevizli manastırı, hamamlı manastırı, kaçkal manastırı, porta manastırı, tekkale manastırı, ibrikli kilisesi, beyazsu yaylası, kafkasör yaylası, kaçkar yaylası, bilbilan yaylası, mersivan yaylası, sahara yaylası, eren köy camisi, kemalpaşa kilise camii, demirkent camii,

Yemeden dönmeyin;

Hinkal, garşo, gaviçi, su böreği, çimur, kete, çadi, silor, bişi, çinçar, motrella, cağ döneri, kuymak, küme, şoti baklava, kabak tatlısı.

Konaklama; konaklama için yeterli tesis mevcuttur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

artvin de çalışmış biri olarak,artvini çok güzel anlatmışsınız.10 yıl oldu ordan ayrılalı ama ,sayenizde o güzel insanları ve doğa güzelliklerini anımsadım çok duygulandım.yerinde ve güzel ifade etmişsiniz paylaşımınız için teşekkürler.

suzan fidan 
 29.03.2007 11:53
Cevap :
ortak bir yeri bilmek güzel ayrıca. iltfatnız içinde ayrıca teşekkürler. sevgiler.  29.03.2007 13:33
 

Merhabar Efendim....Yazınızı büyük bir keyifle okudum..Yorgun bir günün arasında beni kendime getirdi dinginleştirdi çoruh nehrinin kıyısında:)Teşekkür ederim bizimle bu guzellikleri paylaştığınız için,emek verdiğiniz için...Birgün gidip sizi de oralarda anacağım:)sevgiler..

Doğa 
 01.12.2006 13:44
Cevap :
yüreğinden gelen sesi bana ulaştırdığın için ben sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.  01.12.2006 14:52
 

Görmek istediğim şehirlerden biridir Artvin. Atabarı'nı çok severim. Rafting severim yapmasam da izleyerek. Birgün yolum düşerse, haritanın yanına, yazınızı da ekleyeceğim rehber olması gayesiyle. Öyle güzel anlatmışsınız ki, görünce yabancılık çekilmeyecek derecede bilgi içeriyor. Paylaşımınız için teşekkürler.

Tuğba 
 01.12.2006 0:57
Cevap :
bu güzel yorumunuz ve iltifatlarınız için ben çok teşekkür ediyorum.  01.12.2006 8:29
 

Artvin, memleketim, tam anlamıyla saklı gizli bir cennet. Türkiyenin bir ucunda kimsenin gitmeden farkedemeyeceği, gidince de unutamayacağı muhteşem güzellik coğrafyası. Bir artvinli olarak yazınızdan gururlandım ve ayrıca koymuş olduğunuz fotoğrafta da evimi görünce ayrıca duygulandım. Kaleminize sağlık...

Cem BARIŞ 
 30.11.2006 9:52
Cevap :
sizi mutlu ettiysen ne güzel. artvin gerçekten saklı bir cennet.  30.11.2006 13:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2657
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster