Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '18

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
5802
 

Doğa Filozoflarına Neden Doğa Filozofları Denilmiş?

Doğa Filozoflarına Neden Doğa Filozofları Denilmiş?
 

 
Doğa filozofları olarak bilinen filozoflar ağırlıklı olarak Antik Yunan topraklarında M.Ö.6. ve 5. yy da yaşamış ve doğa üzerine eserler (On Nature) yazmış ve fikirlerini beyan etmiş bilginlerdir.
Bu filozoflar doğanın açıklanmasına önem vermiş ve hepsi doğanın kökenini ve oluşum sürecini merak etmiş ve bunun üzerine çalışmışlardır.
Haklarında çok bilgi olmamakl beraber bazılarının eserlerinden parçalar vardır ve haklarındaki diğer bilgilere Platon ve Aristotales aracılığıyla ulaşırız.
 
Ortak olan amaçları ‘her şeyin temeli olan töz’ü, arche’yi bulmak ve sürecin ne’liğini ve nasıl’lığını açıklamaktır. Yani iki sorun vardı.
 
1- Töz, arche sorunu
2- Oluş, süreç sorunu
 
Ağırlıklı olarak temel elementler üzerine akıl yürütmüşlerdir.
Bu filozofları kendi içinde belirli bir şekilde sınıflandırırsak;
 
*Milet Okulu: Thales, Anaksimender ve Anaksimenes’dir.
*Herakleitos, 
*Pythagoras Okulu; Pythagoras ve Pythagorasçılar 
*Elea Okulu; Xenophanes, Parmenides, Zenon,
*Empedokles
*Anaksagoras
*Demokritos
*Protagoras 
 
Thales'te töz canlıdır ve değişmesi belirsiz olarak tasarlanan bir şeydir. Anaksimenes’te ilk madde daha kesin bir şeydir. (hava) Nitelik bakımından kendisiyle aynı kalan ama gevşeyip, yoğunlaşabilen bir şey.
Elealılarda meydana gelmemiş, değişmeyen yok olmamış bir varlık düşüncesi var. Süregelen varlığın aslının töz olduğu tek varlık düşüncesi,
 
Parmenides bu değişmeyen varlığı Bir olan olarak anlatmışken, Empedokles ve Anaksagoras bunları birbiriyle karışıp,birleşip ayrılabilen temel ögeler,elementler olarak felsefelerini biçimlendirmişlerdir.
Demokritos da ise uzay içindeki atomlar ve boşluk düşüncesi, varolan şeyler atomların birbirine olan tesir ve konumlarıyla alakalı mekanik bir süreç fikri, yani hareket temelli mekanik bir doğa açıklaması.
Anaksagoras ise teleolojik bir görüşle dizaynın akıl-Nousla olduğunu, Nous’u şeylerin arkasındaki güç olarak tanımlamıştır.
 
Bu filozoflar her ne kadar insana ve duygulara ait şeyleri çalışsalar da en temel odak noktaları Doğa’Nature dır.Bu yüzden onlara doğa filozofları denir.Ancak bu noktadan sonra felsefede insan üzerine çalışmalar artar.Demokritos ya da Protagorasta da esintileri olan insan merkezli felsefe buradan temelini alarak başlar.
 
*
Bu yazımda ve diğer yazılarımda yer verdiğim doğa filozoflarıyla ilgili felsefi yazılarımı yazarken faydalandığm temel kaynaklar;
- Felsefe Tarihi, Macit Gökberk
- İlkçağ Felsefesi Tarihi, W.K.C. Guthrie
- Felsefe Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey, Lesley Levene
 -Felsefe Ders Notlarım
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 91
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 245
Kayıt tarihi
: 20.03.18
 
 

*Araştırmacı-yazar ve danışmanım. **Şiir, deneme ve düşünce yazıları yazıyorum. ***Felsefe/ Kadim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster