Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
2612
 

Doğa ve insan

Doğa ve insan
 

Doğayı çok iyi anlatan ve onun temeli olan bitkilerin resmi olduğu için bu resmi koydum.


Doğa içinde pek çok canlının bulunduğu, temiz hava alabileceğimiz alanlardır. Bitkiler, hayvanlar ve kimi zamanda insanlar... Doğaya zarar verirsek tüm bu canlıların yaşam alanı azalır. Üstelik soluduğumuz hava da tükenir.

Doğaya zarar veren kişiler uygun bir cezayla cezalandırılmalıdırlar.Örneğin iki arkadaşımız okul bahçesindeki çimlerin üzerlerine basıyorlardı.Bunu okul müdürü gördü.Öğretmenimize bildirip davranış notlarını düşürmesini
istedi.

Doğa ve bitkiler için pek çok şeyden vazgeçmeliyiz.Mesela Atatürk'ün çiftlik evinin önünü bir ağaç kapatıyordur, ve bu yüzden ekipler o ağacı keseceklerdir.Atatürk buna müsaade etmeyipevin yerini değiştirtmiştir. Biz de Ata'mız gibi doğal hayat için fedakarlıklarda bulunmalıyız.

Tabiat anaya zarar vermemeliyiz; çünkü öcünü alır.Buna en büyük örnek küresel ısınmadır.Ağaçları kestiğimiz için tabiat ana bizi böyle cezalandırmıştır.Kimi zaman şuda başımıza gelebilir: Bir dalı koparırız ve yolda giderken
yere düşeriz. Sonra baktığımızda o ağacın dalları veya kökü buna sebebiyet vermiştir. İşte buda doğanın adilliğidir.

Geçen gün sınıftan bir arkadaşımın yere çöp attığını gördüm.Onu uyardım ama beni dinlemedi.Ertesi gün o çocuğun okula gelmediğini gördüm.Hasta olmuştu.Bu da doğanın ne kadar adil olduğunun bir göstergesidir.


Bitkiler doğadaki en önemli varlıklardandır.Ne yazık ki onların kıymetini bazı insanlar bilemiyor ve onları dalından koparıyor.Buda çok yanlış bir davranış.Çiçekleri dalından koparmayın kökünden sökün.

Unutmayın!Yaş kesen baş keser.Doğaya zarar vermeyelim.Bu bizim alehimize olur.Kendi havamızı tüketiriz, cezalandırılırız ve yaşam alanımız tükenir.Doğal ve iyi günler dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

öyle çabuk tükettikti ki doğal hayatı. Doğa hala bize karşı çok vefalı. Sen kadar minicik bir bireyin böylesine duyarlı olması ne hoş. Seni kocaman öpüyor yazılarının devamını diliyorum.. sevgimle..

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 06.05.2008 18:27
Cevap :
Blogumu okuduğunuz ve bni övdüğünüz için teşekkür ederim  07.05.2008 14:31
 

Doğa bilincini küçük büyük herkes taşımalı ve gereken değeri vermeli. bu güzel yazı için teşkkürler umut. Unutmayalım sağlıklı nesiller sağlıklı doğa ve çevreyle gelir sağlıkla ve doğayla kal...

Akasya 
 06.05.2008 16:04
Cevap :
Bende sizin gibi düşünüyorum anneciğim.Ama insanlar doğanın kıymetini bilmiyor.  07.05.2008 14:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 812
Kayıt tarihi
: 03.09.07
 
 

1998 Adana doğumluyum. Basketbol ve futbolu iyi oynadığımı söylerler. Burada tüm konular hakkında dü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster