Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '09

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
259
 

Doğa ve insan

Bize bizim kadar yakın olan doğa, canımıza can katar bakmasını bildiğimizde. Ana gibi kucağına yatıp dertlerimizi unuturuz. Herşey onda, onun çeşit çeşit güzelliğinde gizli. Kıymetini bilsek, bütün ihtiyaçlarımıza karşılık beklemeden cevap veren, sevgiyi hak eden başka ne olabilir ki? Onun fedakârlığına karşılık bizler onu eziyoruz düşüncesizce. Prensiplerini hiçe sayıyor, saygımızı göstermiyoruz. Üstüne üstlük isyanlar içerisindeyiz. Ya doğanın isyanını kim dinleyecek?

Gündelik yaşamda imkânlarımız olmadığını söylediğimiz vakitler olmuştur. Bu durumda depresif bir ruh haliyle saldırganlaştığımız da. Yaşayabiliyor muyuz? Eğer yaşamayı başarmışsak bir şeyler yapmışızdır. Büyük işler yapmadığımız için hayıflanmak niye? Önemli olan onurlu bir şekilde hayatı sürdürebilmektir. Bunun için bize fırsatların sunulmasına gerek yok. Para, pul, şan, şöhret dünyanın geçici zevklerinden… Belki kahraman olmak istiyoruz birilerinin gözünde… İnsan kendinin kahramanı olabiliyorsa ne mutlu ona… Doğa kendisinin kahramanı olabilmiştir. Alçakgönüllü tavrıyla tüm canlıları kucaklayan, tüm zulümlere karşı sabreden ve iyimserliğini koruyabilen başka bir varlık gösterebilir misiniz? Bizler mevki, para, hırslarımız uğruna ona zarar versek bile onun mütevazılığinden hiçbir şey eksilmiyor. Bir gün kızacak hem de çok, o gün kendini feda edecek ve bizler kaybolacağız hırslarımızla…

Savaşlarla, daha yüksek binalar inşa ederek, lüks yaşam uğruna kendimizin dışında var olan ne varsa hiçleştirmekteyiz. Dünya bizler için var olmuş ve burada sonsuza kadar yaşayacakmışız gibi her şeyi yıkıp geçiyoruz. Kimler asırlar boyu yaşayabildi? Sorarım size Kanuni ölümsüz müydü? O kadar şana ve tüm dünyaya hâkim bir sultan yaşıyor mu? Keza Sezar, Napolyon ve diğerleri; güçleri onları sonsuz kılmaya yetti mi? Öyleyse neden bu hırs? Bu dünyaya gelmişsek tek bir amacımız olmalı : “ahlak” Ahlak insanın varolduğu günden itibaren edindiği davranış ve kazanımların bütünüdür. İnsan olarak tüm ahlaki erdemleri kendi içimizde bütünselleştirebilirsek o vakit yaşamışızdır. İşte bahsettiğim: “dürüst yaşam” Dürüst yaşamla vicdanımız rahat olur. Aksi takdirde dünyanın tüm maddi olanaklarına sahip olun ya da gücüne; kaybedilmiş bir yaşamdır sizinki. Kaybedilmiş yaşamınızın yanı sıra doğaya da zarar verirsiniz.

Doğa hepimizin yaşama nedeni bir nevi…

Doğru dürüst bir insan olarak en büyük vazifemiz doğaya karşı görevlerimizi yerine getirebilmektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 554
Kayıt tarihi
: 21.07.08
 
 

Hayatla sorunum var. Sorunun üzerine sorunsuz gitmeyi yeğlerim. 1977 Giresun doğumluyum. Lisans eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster