Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '18

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
188
 

Doğada Aşk

Doğada Aşk
 

Doğada aşkın resmi


Karşılıklı temizlenmek, Kara Akbabalar için hem bir kur, hem de çiftin birlikteliğini ve bağını güçlendirici bir davranıştır. Yusufçukların çiftleşmesi oldukça şiddetli hatta bazen ölümcül olabiliyor. Güney Denizfili içn, öpücük manzarası olasılıkla dişinin şehvetle erkekten kaçmasını önlemeye yönelik bir ısırma eylemine dönüşüyor. Albatroslarda seks öncelikle bir reveransla başlıyor, sonra bir bakış, sonra parmak ucunda yükselircesine gaga gaya uzanma ve dansın sürüp gitmesi… Kırmızı renkli Tıs Böceği, birbirlerine saldıkları keskin kokular yolu ile buluyor.

Bahriler ise birbirlerine yosun ve yaprak vererek yakınlaşıyorlar. Köpeklerin çiftleşecekleri birey konusunda seçici davrandıkları pek görülmemiştir. Ama Sibirya Kurtları tam bir aşk birlikteliği yaşarlar. Hayvanlara ödül verilmiş olsaydı eğer, erkek imparator penguen en iyi baba ödülünü alırdı. İmparator Penguenler kuluçkaya yatma ve yavrularını yetiştirme görevini zor koşullar altında başarıyla yerine getirirler. Baba Penguen, donmaması için iki ay boyunca yumurtayı ayaklarının üzerinde taşır.

Çok gözlü mavi kelebeklerde eş bulma işi, morumsu mavi renkteki erkek kelebeğin sorumluluğunda. Küçük Sumru dişisi çok seçici, erkeğin tüylerinin parlaklığı, temizliği ve gaga rengi, dişi Sumrunun tercihini belirliyor. Leyleğin aşk sesleri ise lak, lak, lak. Kaplumbağaların fiziksel olarak çiftleşmesi zor olsa da, aşk mevsimleri nisan ve mayıs. Kumrular yıl boyunca birbirlerinin yanı başından ayrılmaması, birbirlerine sarılmış sevgililer için “kumrular gibi” sözüne neden olmuştur.

Flamingolar bahar aylarında kur dansı, kuğu gölü balesi ile gözü sağda ve soldaysa eş arıyordur. İspinozlarda çekici olan tüyleri renkli olan erkektir. Salyangozlar, aşk oku denilen uzuvları ile çiftleşir. Fransız everesi yemek şöleninde eş buluyor. Sincap ise sevgilisini ağaçta buluyor. Bir ayı eşini büyüklüğüne ve iriliğine göre seçer: Örümcekkuşu için erkeğin hediye vermesi ön koşuldur. Leş sineklerinde aşk çağrısı erkekten gelir ve sevişirken uçmaya devam ederler. Dağ ateşi kelebeklerinde erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer. Arıkuşunun sevişmesi için mutlaka erkeğin çiftleşmek için dişiyi cezp etmek üzere öncelikle yiyecek bulması gerekir. Mahmuzlu kızkuşlarında dişiyi cezbeden parlak siyah başlı erkektir. Kurbağalarda çiftleşme başarısı erkeklerin slogan atma, bağırış, çağırış seslerine bağlıdır. Erkek yılanlar, dişinin salgıladığı kokuyu takip eder, onu bulduğunda ise çiftleşme öncesi aşk oyunları yapar. Mavi tepeli cennet kuşları kur yaparken şarkı söylerler. Beyaz etekli parotyalar için kur repertuvarında en az altı figür olmalıdır. Ova kurbağalarında sadakat yoktur, çiftleşmek için erkekler bekler ard arda sevişirler. Kırlangıçlarda dişiler, daha simetrik kuyruğu olan erkekleri tercih ederler. Hem eşleri hem sevgilileri vardır.

Eşine sadık leylekler, naz yapan yılanlar, romantik akbabalar, kur dansı yapan flamingolar, çift cinsiyetli salyangozlar ve kalplerine giden yol midesinden geçen kelebekler… Doğada pek çok tür, üremek ve neslini sürdürebilmek için eş seçmeden önce bazen romantik, bazen vahşi, bazen de karmaşık kur yapma yolları deniyor. Kimi kokusunu yayarak, kimi bir çınar yaprağı ya da balıkla, kimi parlak tüylerini göstererek, kimi dans ederek karşı cinsin dikkatini çekmeye çalışıyor

Doğa sadece hayvanlar ait değil tabii ki peki insanlar nasıl aşk yaşıyor?

"Aşk, karşı konulamaz bir biçimde arzulanmanın, karşı konulamayan arzusudur” demiş Amerikalı şair Robert Frost. İnsan bilimci Helen Fisher, Aşk gözlerde başlar... Etkili bir göz teması, doğrudan doğruya şiddetli sevgi hisleri uyandırır, diyor.

Kalbinizin gümbür gümbür atacağı aşk yaşamanız dileğimle.

Nizamettin BİBER

Tuanna Güzel, Şennur Köseli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Lekesiz beyazlıklarıyla boyunları birbirine dolanık kuğuların tek eşli aşkını da çok önemser ve benimserim ben...Ne güzel araştırıp öğreniyor ve biz okuyucularınızla paylaşıyorsunuz...Sağolun.

Abbas Oğuz 
 12.11.2018 16:57
Cevap :
Beni de en çok kuğular etkiledi, teşekkür ederim Abbas bey dostum selamlar.  12.11.2018 21:28
 

Bana da çok değişik geldi, meğer dünyada neler varmış

Kerim Korkut 
 01.11.2018 4:59
Cevap :
Doğa gerçekten çok zengin çeşitlilikler taşıyor Kerim bey.  01.11.2018 17:12
 

Değişik doğrusu. Õzellikle penguenlere hayran kalıyorum. Sevgiler. .

Tuanna Güzel 
 29.10.2018 23:03
Cevap :
Doğanın aklını ve tavrını anladığımız zaman evrendeki her şeyi de anlarız, penguenlere ben de hayranım, sevgi ile.  30.10.2018 8:41
 

Doğayı izlemek yeter aşkı, sevgiyi, sadakati öğrenebilmek için, hatta evdeki hayvanları, çiçekleri(iyi bakılan çiçekle, renkle ödüllendiriyor) yalansız, dolansız tertemiz seviyor sevdiğini, sevemediğine yüzünü dahi göstermiyor. Elinize sağlık Nizamettin bey, selamlar saygılar

Cemile Torun 
 29.10.2018 0:19
Cevap :
Çok haklısınız Cemile hanım, doğa tek başına güzel, olumlu şeyleri hatta aşkı da öğretiyor. Doğaya nasıl davranılırsa o da aynı şekilde davranıyor, teşekkür ederim, selam ile saygı ile.  29.10.2018 9:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 881
Toplam yorum
: 3742
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2547
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster