Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Psikolog Barçın Canbolat

http://blog.milliyet.com.tr/bundansonra

14 Kasım '09

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
888
 

Doğadaki ayak izinizi hesaplamak ister misiniz?

Doğadaki ayak izinizi hesaplamak ister misiniz?
 

Ayak iziniz neyi kirletiyor?


Üyesi olduğum TFD(Tüm Fütüristler Derneği) adına konuşmacı ve dinleyici olarak katıldığım Ege Su Forumunun bana düşündürdükleri şunlar oldu.

Düşünün ki evinizdeki en kıymetli ve temiz halınıza çamurlu ayakları ile biri geldi ve bastı. Halı temizlenebilir, yenisi alınabilir ve hatta olmazsa da olabilir, bu tür ortamlara ayakkabı ile girilmesi insanları hasta etmez örneğin iş yerlerinde terlik giymiyoruz. Buna rağmen bizim kültürümüzde proaktif yaklaşıma en iyi örnek bu sanırım. İnsanlar ayakkabılarını çıkarıp terlik giyerler. Ayak izleri halılarını kirletmesin, mikropları eve taşımayalım düşüncesi ile çok sıkı tedbir alırlar. Ancak dünyayı kirleten ayak izlerinin temizlenmesi hem çok maliyetli, hem başka alınacak dünya yok, hem de dünya yaşam için en azından şimdilik olmazsa olmaz bir yer.

Doğadaki Ayak İzimizin bize, ailemize, topluma ve dünyaya vereceği zarar çok daha fazla. Küresel ısınma, iklimsel bozulma, susuzluk , açlık, hastalıklar, yerleşim sorunları, enerji problemleri, canlı türlerinin yok olması ve insanlığın çok zora girmesi sayılabilecek bazı örnekler.

Bu çelişkili durumu bilgi eksikliği, farkındalık eksikliği diye tanımlayabiliriz beklide.

Doğadaki Ayak İzimiz, doğaya verdiğimiz zarar miktarı. Bu ölçülebiliyor. Araştırarak bulduğum 2 siteyi paylaşmak istiyorum. İngilizce bilenler yada bilen bir kişi bulanlar lütfen aşağıdaki linki tıklayın. Çok başarılı hazırlanmış size sonrası içinde neler yapmanız konusunda da bilgi veriyor. http://www.footprintnetwork.org/en/index.php/GFN/page/calculators/footprintnetwork.org/en/index.php/GFN/page/calculators/ İngilizce bilmiyorsanız bu linki tıklayın http://dunyayikurtaranadim.com/karbon-ayakizi-testi/ Ve sorulara cevap verdikten sonra düşünün tercihleriniz (oturduğunuz ev, kullandığınız araba, yaşam tarzınız, seyahat şekliniz, alışverişleriniz, alışkanlıklarınız) dünyadaki ayak izinizi nasıl belirliyor?

Bundan Sonra aynı şekilde doğaya basmaya devam etmeye bilmem vicdanınız el verecek mi? Benim puanım pek iyi değil. Bu konuda bir gelecek planı yaptım. Kişisel alışkanlıklarımı hızla değiştiriyorum. Çünkü fark ettim ve karar verdim. Bazı değişiklikler ise ailesel, işsel ve yaşamsal kararları gerektiriyor. Onlar bizim için 5 yıllık bir süreç içinde gerçekleşecek gibi görünüyor. Bazıları ise maalesef ülkesel ve yönetimsel. Onlar için ülkeme bakınca ne yazık ki bir zaman veremiyorum. Ama olsun belki siz biz yönetimin yapamadığını başarırız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Psikolog Barçın Canbolat;"Kişisel alışkanlıklarımı hızla değiştiriyorum."cümleniz hepimiz için geçerli olmalı."Sahip" sözcüğü bana itici gelir.Evsahibi,arabasahibi,hansahibi gibi... Bir de sahipsizler var; birilerini "sahip"li eden... Bir de "üretim" der dururlar.Neyi üreteceğiz?Arabaları,plastikleri,parıltılı giysileri... Giysilerin yıkama-üretim sürecindeki atıkları nereye karışıyor?Toprak Dede Hayrettin Karaca"Yeni bir paylaşım düzeni kurulmalı,yoksa bu gidişle insan insanı yiyecek"diyor.Sizlerde olduğu gibi önce akademisyenler;ben "bilenim" diyenler hayat tarzlarını değiştirmeliler.Yaşadığı dünyaya bile bile zarar veren bir insanın bilgisinden kime ne yarar gelir?!.Yoksul gibi yaşamak zordur,ama erdemlidir.Bir yoksul gibi yaşayalım dünya için, insanlık için, gelecek için...Su gibi apak bir yazıydı bu yazınız... Saygılarımla... Esen kalınız...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 18.11.2009 20:00
Cevap :
Yorum ve görüşleriniz yazımı okuyanları yapılması gerekenler konusunda motive edecektir diye düşünüyorum. Katkınıza çok teşekkür ederim.  23.11.2009 20:51
 

Çok başarılı ve net bilgiyle dolu bir özet olmuş Barçıncığım. Teşekkür ve tebrik ederim.

Fütürist Ufuk Tarhan M-GEN.biz 
 16.11.2009 4:59
 

Dünyayı nasıl tükettik? Yazar: Lester R Brown. (ISNN 975-458-833-3) TEMA'ın katkıları ile Türkiye İş Bankası Yayınlarından çıkmış...

Hasan KAYA 
 14.11.2009 14:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 3747
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Psikolog Barçın Canbolat Doğum Tarihi: 1961 Eğitimi : Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji '83. Ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster