Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '07

 
Kategori
Doğal Tedaviler
Okunma Sayısı
121193
 

Doğal Antidepresan:Sarı Kantaron

Doğal Antidepresan:Sarı Kantaron
 

Sarı Kantaron (Hypericum perforatum); halk arasında kanotu, kılıçotu, yaraotu, mayasılotu hatta binbirdelik otu olarak da bilinir. Bizim dışımızdaki ülkelerde, özellikle Avrupa ve Amerika da ise St.John's Wort olarak bilinir.

Sarı Kantaron otu, üzerinde pek çok sarı çiçeği olan bir çalı türü olup, Asya’ dan Amerika’ ya kadar dünyanın pek çok ülkesinde doğada kendiliğinden yetişen ve Ortaçağdan beri güvenle kullanılan bir bitkidir. Öyle ki, Avrupa'da tarla, yol ve orman kenarlarında kendiliğinden yetişen bu bitki Kuzey Amerika'ya da uyum sağlamış ve doğal olarak kırlarda yetişmeye başlamıştır.

Bu bitki tarla, yol ve orman kıyılarında, tepelerde ve çayırlarda Temmuz’dan Eylül’e kadar çiçeklenen 25-60 cm boyunda olup, çok dallıdır ve sapları ayrı olduğu halde bir şemsiye biçimindeki çiçekleri 5 parçalı, korolla altın sarısı renkli ve kenarları siyah renkli guddeli tüyler ile çevrilidir. Erkek organları çok adette ve 3 demet halinde bir araya toplanmıştır. Yapraklar ışığa karşı tutulduğunda, yağ guddeleri, parlak noktacıklar halinde kolaylıkla görülebilir. Bitki, Tanen (tannin), uçucu yağlar (carophyllene, pinene, limonene, myrcene), flavon türevleri (quercitrin, quercitin, rutin), hipericin (hypericin), karoten (carotene), Vitamin C ve resin içermektedir.

Bu bitki son yıllarda Avrupa’da ve ABD’de popüler olmasına rağmen, asıl ilgi Haçlı seferlerine kadar dayanmaktadır. Öyleki Haçlılar bitkinin sarı çiçeklerini toplayarak zeytinyağında bekletirlermiş ve yağ kırmızı renk alınca, bu maddeyi kesik ve çizikler için tedavi edici olarak kullanılırmış. Sarı Kantaron bitkisi eski Yunan ve Roma medeniyetleri zamanında kötü büyülere karşı koruyucu olarak da ünlenmiş. Bunun için kullanılan madde, çiçeklenme döneminde toplanan çiçek ve tomurcukların toplanarak hemen kurutulması ile elde edilir.

Aslında bundan yıllarca önce başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde bu bitki yan etkisiz bir “Doğal Antidepresan” olarak da kullanılıyordu. Depresyon önleyici olarak kullanılmasının nedeni; Sarı kantaronun içerisindeki başta hiperisin olmak üzere ve diğer bileşikler sayesinde, beyin içerisinde sinir uyarılarının iletiminde önemli seviye artışı sağlamasından kaynaklanmaktadır.

Sarı kantaron otunun Türkiye' de 70 kadar türü bulunmaktadır ve bu türlerden büyük çiçekli olanını yiyen hayvanlardan yalnız beyaz tüylü olanlarda bazen ölümle sonuçlanan, deri hastalıkları meydana gelebilir. Siyah tüylü hayvanlarda bu tip bir duyarlılık meydana gelmemektedir. Anadolu ‘da oldukça yaygın bir bitki olup; Hristiyan inancında kutsal bir yeri vardır. Avusturya’da İsa’nın haç kanı, , Tanrı kayrası otu ve peygamber kanı gibi isimlerle de anılmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre bitki birçok etken madde içermekte olup; bunlardan en önemlileri hiperisin (hypericin), flavonoidler, taninler, resin ve prosiyanidinler’ dir. Hiperisin beyindeki Teta dalgalarını da arttırmaktadır. Teta
dalgaları normalde uyku esnasında meydana gelirler ve derin düşünce veya meditasyon, memnuniyet ve yaratıcı düşüncenin artması gibi şeylerle ilişkilidirler. Sarı kantaron ile ilgili çalışmalarda; endişe, kayıtsızlık, uyuşukluk, fazla uyuma, uykusuzluk, depresyon ve umursamazlık hissi gibi semptomlarda olumlu gelişmeler görülmüştür.

Genel olarak faydaları şu şekildedir: Anti-stres ve anti-depresyon etkilidir, korku, endişe, kaygı, umutsuzluk, umursamazlık ve çaresizlik duygularının giderilmesinde yardımcıdır. Uykusuzluk ve fazla uyuma problemlerinde faydalıdır, yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur, kronik yorgunluk sendromunda ve menopoz dönemindeki sıkıntı, stres ve gerginliklerin giderilmesinde yardımcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca sinir yaralanmalarında ve her türlü sinirsel şikâyetlerde, çarpma sonucu yaralanmalarda ve ağır kaldırma sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklarda kullanılabilir. Bunların haricinde, ishale karşı da etkili bir bitkidir. Sinirsel yüz ağrıları, günde 2–3 bardak çayı şeklinde içilip, dıştan da (haricen) ağrılı bölgeler uzunca bir süre yağı ile ovalanarak iyileştirilebilir. Bitkinin ayrıca, sinir iyileştirici olarak adlandırılan ve sinirsel rahatsızlıklarda, nevrozlarda, uykusuzlukta ve sinir yorgunluklarında başarıyla kullanılmaktadır. Fakat hamile veya emziren kadınlar bu ürünü kullanmadan önce muhakkak doktorlarına danışmalıdırlar. Ayrıca, herhangi bir anti depresan ilaçla beraber kullanılmaması gerektiğine dairde bazı notlar bulunmaktadır.

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

selamlar ;ben bebeği olan bir anneyim ve psikolojik tedavi gerektiren saçkıran hastalığına yakalandım dolayısıyle bebeğimi emzirdiğim için antidepresan kullanamıyorum kardeşim de bana sarıkantaronun hapını almış birkaç yerde emziren anneler kullanmamalı diyor ama düşük dozda içsem bir yan etkisi olur mu acaba ?bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler...

asly meydan 
 03.08.2011 1:45
Cevap :
Merhaba.. Kantaron çayı sizi rahatlatacaktır.. Ancak bebeğinizi emzirdiğiniz için kullanım sayısını fazla abartmamalısınız. Her ne kadar bu bitkinin rahatlatıcı bir etkisi varsa da yine de bir uzmanla görüşmeniz fayda var. Özellikle rahtlatıcı etkisi olduğu için rezene ve papatya çaylarını da kullanmanızı tavsiye edeirm.. Özellikle bu tür bitkileri karıştırarak da kullanabilirsiniz. Faydasını göreceksiniz. Yan etkileri de yoktur.. Geçmiş olsun..  04.08.2011 14:52
 

Bu bitkinin ya da extraxctının fazla alımı seratonin sendromuna yol açabilir,bunun neticesinde istemsiz refleksler oluşturabilir hatta komaya sokabilir.

tonay mete 
 08.03.2010 8:50
Cevap :
Evet haklısınız. Doğal bir bitki olsa da, yan etkileri olabilir. Zaten, bu uyarıyı da sürekli yapıyorum. Bu bitki depresyona iyi geliyor diye, haldır huldur her daim lıkır lıkır içmenin doğru olmadığını da yazdım bir başka yazıda. Bu bitkinin faydaları kaçınılmaz, bu ispatlanmış. Bir çokuzman da öneriyor ama elbetteki, önce modern tıbbın nimetlerinden yararlanmak lazım. Mazallah, farklı etkileşimlerle karşı karşıya kalınabilir..  08.03.2010 10:36
 

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ SARI KANTARON ( Hyperici herba) Sarı kantaron ( Binbirdelikotu) Alman resmi gazetesinde 5.12.1084 tarihinde yayınlanıp ( Hetnummer:228, ATC-Code:N06AJ) modern bitkisel ilaç olarak yürürlüğe girmiştir, ESCOP ve WHO monografilerinde de yer almaktadır. Günümüzde modern tıbbi tedavinin vazgeçilemez bir unsuru olarak kullanılmaktadır. Belirtilen kanuna göre sarı kantaron doğal bileşiminde kullanılır, herhangi bir madde katılamaz veya bileşimindeki bazı maddeler ayrılamaz, aksi takdirde kimyasal-sentetik ilaç grubuna girer. Çok sayıda firma tarafından ilaç olarak ( Aristo, Esbericum, Helarium, Jarsin, Kytta, Neuroplan vb.) üretilmektedir. İlaç etkili ( Ecza, drog) kısmı: Sarı kantaron bitkisinin ( Hypericum perforatum L.) çiçeklenme döneminde dal uçları toplanıp kurutularak kullanılır. Bileşiminde: Hypericin, pseudohypericin, hyperforin, flavonoid, tanen ve esans (Eterik yağ) bulunur. Etkisi: Hafif depresyon giderici etkisi vardır ve iltihap

Ahmet Toptaş 
 29.12.2009 23:25
Cevap :
Okuyucu dostlar bu bilgileri, dikkata alacaklardır.. Teşekkürler... Selamlar...  31.12.2009 14:02
 

Ben bu sarı kantoronu 3 ay kullandım. Çok faydasını gördüm. İlerlemiş bi ansiyete (endişe) bozukluğum vardı. Antidepresan kullanmak istemiyordum. Bu anksiyeteleri hafifletti. Aynen hocamızın dediği gibi rahatlattı beni. Ben güvendiğim bir markanın satışa sunduğu haplardan kullanmıştım.

cem kale 
 20.09.2009 16:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2532
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster