Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
408
 

Doğal ilâçlar neden tıp camiasında tercih edilmiyor?

Doğal ilâçlar neden tıp camiasında tercih edilmiyor?
 

Kaynak: http://amhathalib.blogspot.com/2011_02_01_archive.html


"Aktar" kelimesi tıp camiasında çok itici bir kelime ama tam olarak da reddedilememekte. Tıp dünyasında bilinen bir gerçek şu ki, her hastalığın tedavisi mümkün değil. Bu sebeple, derdine derman olunamamış hastalara, benim deyimimle ot ve çöpleri yiyerek ya da kaynatıp suyunu içerek şifa bulmaları beklenebiliyor ama kesinlikle önerilmiyor. "Kimyasal değil, tamamen doğal" gibi kampanyaları yanlış buluyorum. Dünyada, kimyasal olmayan bir madde mi var? Her bir maddenin, cismin, çiçeğin, böceğin, insanın kimyasal bir formülü yok mu? Bu tamamen, paradoksal bir cümledir ve insanları kandırmaya yöneliktir. Organik demek, içinde karbon, hidrojen, azot, oksijen bulunan maddelerdir. Yani, vücudu oluşturan karbonhidrat, yağ, protein gibi temel yapıtaşlarını oluşturan maddelerdir. Ancak bu da kandırmaca reklamlara sebep olmaktadır. Vücudun temel ihtiyacı olan NaCl(Tuz) ise inorganik bir maddedir.

Peki bu aktarlarda satılan ot-çöpün önerilmemesinin sebebini, bir ilacın nasıl üretildiğiyle ilgili biraz bilgi vererek, karşılaştırmalı olarak anlatayım:

Kanser ilâçları, genellikle bitkilerden elde edilmektedir. Bir bitkide belki de milyonlarca kimyasal madde vardır. Sözünü ettiğimiz ilâç bilimciler, bitkideki bu kadar maddeden, sadece bir tanesini çıkartarak ilâç olarak kullanırlar. Bu maddenin, farmakodinamik ve farmakokinetik denilen özelliklerini inceleyerek; etki mekanizmasını, tedavi dozunu, toksik dozunu, ne kadar sürede vücuttan atıldığını.. gibi parametreleri hesaplayarak yaklaşık 10 yıl gibi süren bir araştırma sonucunda satışa hazır hale getirilir.

Onun yerine, siz bitkinin kendisini yediğinizde sadece o maddeyi değil; maddeyle birlikte etkisi bilinmeyen, hesaplanamamış birçok maddeyi de vücudunuza alacaksınız. Bu da demektir ki, toksik etkisi bilinmeyen, daha doğrusu; etki mekanizması tam olarak açıklanamayan bir yabancıyı vücudunuza alacaksınız. Kaç tane insan böyle bir maddeye güvenebilir? Hatta, şunu da aklımıza getirebiliriz, bitkideki işe yarar maddenin bitkideki diğer maddelerle etkileşime girerek vücutta inaktif hale gelip gelmediği araştırılmış mıdır? Pek sanmıyorum. Zararlı etkileri bırakın, yararları bile şüpheli olan bu maddeleri kullanmaya cesaret edebilir misiniz?

Bir de plasebo denen bir etki var. Plasebo, işe yaramaz bir maddeyi ilâç diye vererek hastalığı iyileştirici etkidir. Her bir maddenin, istatistiksel olarak plasebo etkisinden anlamlı bir fazlalıkta etkinliği olmalıdır, aksi takdirde ilâç olamazlar. Günümüzde, "Bilmem ne otunu kaynattım, hastalığıma iyi geldi" diyen insanların bu plasebo etkisinden kaynaklanan bir iyileşme gösterip göstermediğini kim bilebilir?

Fiziksel ve ruhsal, hiçbir problemi olmayan bir insanın "Şimdi öleceksin" denilerek ölmesinin; psikolojik bir plasebo etkisinden kaynaklandığı kanıtlanmıştır.

Hekimler; ağrısı olan insanın sadece ağrısını gidermek üzere, enfeksiyon kapmış hastada mikroorganizmaları öldürmek ve kanser olmuş insanda sadece kanser hücrelerini öldürmek.. ister, başka bir şeye zarar vermek istemezler. Ancak, malesef ki, her ilacın da bir yan etkisi vardır. Bu sebeple, bu hususlarda gerekli uyarıları yaparak, yan etki görüldüğünde ilacın kesilmesi veya değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak, ot-çöp lerin yan etkileri konusunda net bir araştırma yapılmamaktadır. Ya da insanlar bu konuda bilgilendirilmemektedir.

Televizyonda, medyada hergün onlarca "Doğal" diye satılan ürün görmekteyiz. Siz faydalarının dışında, yan etki ve zararlarının da anlatıldığını hiç gördünüz mü? Ben görmedim.

Unutmayınız ki, "Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı" nın onayladığı ürünler ilâç değildir. Bir şeyin ilâç olabilmesi için, "Sağlık Bakanlığı" ndan onay alması gerekir. "Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı" ndan onaylıdır diyerek, ilâç gibi gösterilmeye çalışılan birçok ürün vardır. Bu ayrıntılara dikkat ediniz.

Tıp camiasında ünlü bir söz vardır. "Tüm maddeler zehirdir, ilacı zehirden ayıran dozudur"..

 

Herkese sağlıklı günler.. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kast ettiğim Tıp Prof.ları örneğin Sn. Müftüoğlu, 5 li seti, tarçın, çörek otu gibi doğal malzemeleri özellikle tavsiye ediyor. Bu konuda yazın katı olmuş gibi. sevgiler...

Kadri KANPAK 
 21.07.2012 15:42
Cevap :
Üstadım, bahsettikleriniz günlük hayatta kullanılan ürünler. Sanırım bunun da ayırımını yapmak lazım. Bilmem ne otu diye satılan, adı hiç duyulmamış bitkileri pazarlayan isimler var. Tarçın, çörek otu gibi şeyler zaten günlük kullanımda tükettiğimiz yiyecekler ki, beni pek korkutmuyor(yine de her şeyin fazlası zarar). Beni korkutan şey, bazı tıp mütehassıslarının adını hiç duymadığımız ürünleri kendi adlarına patentleştirerek satışa sunmaları.. Bilmem, duygularımı aktarabildim mi?  21.07.2012 18:35
 

Ama artık marka olmuş tıp profesörler bile aktar mönüsü yaptıklarını TV duyuruyorlar, buna ne dersiniz? selamlar...

Kadri KANPAK 
 20.07.2012 19:56
Cevap :
Biz onlara, "Medyatik Doktorlar" diyoruz. Sadece, bitkileri kullanarak fayda görenleri gösterip, fayda görmeyenleri göstermeyen kişiler .. Genel olarak tıp camiası; ancak ve ancak, medikal veya cerrahi olarak sorunları giderilemeyen kişiler için ve sadece son çare olarak bu tip ürünlerden çare umulmasını önerir. Biliyorsunuzdur belki, çok kısa bir süre önce bütün kanallarda ismini vermek istemediğim bir doktor, ürününün reklamını yapıyordu. Ürününü ilaç diye tanıttığı için reklam yasağı getirildi. Bu da aklınızın bir köşesinde olsun, sağlıklı günler ;)  21.07.2012 4:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3068
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster