Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '13

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
248
 

Doğal Siklus Tüp Bebek Tedavileri - Düşük doz ilaç kullanılan Tüp Bebek Tedavileri

Doğal Siklus Tüp Bebek Tedavileri - Düşük doz ilaç kullanılan Tüp Bebek Tedavileri
 

Doğal Siklus Tüp Bebek Tedavisi


Kadının kendi doğal siklusu ile yaptığımız tüp bebek tedavilerini; sadece kötü over – yumurtalık rezervi olan ve standart tüp bebek tedavilerinde kullandığımız ilaçlara yanıt vermeyen hastalarımızda en son alternatif olarak kullanmaktayız.

Bu tedavilerde kişinin kendiliğinden gelişen yumurtasının doğal gelişimini takip edip, yumurtanın kendiliğinden çatlamasının hemen öncesinde yumurta toplama işlemini yapıyoruz. Tabii bazen yumurta toplanamadan kendiliğinden çatlayabileceği için, bu durumun yakından ve bu konuda tecrübeli hekimlerce izlenmesi gerekiyor. Doğal siklus tüp bebek tedavilerinde, tedavi iptal oranları klasik tüp bebek tedavilerine göre yüksek, gebelik oranları da daha düşüktür.

Düşük doz tüp bebek tedavilerini ise tersine; OHSS ( Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu – Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması) riski olan, fazla over - yumurtalık rezervli hastalarımızda uyguluyoruz.  Düşük doz tüp bebek tedavilerinde; standart tüp bebek tedavilerinde kullandığımız dozlardan daha az günlük gonadotropin dozu (100- 150 IU) kullanılmaktadır. Düşük doz tüp bebek tedavilerinde yumurtlamaların erken olmasını engellemek için GnRH antagonisti (Cetrotide, Orgalutran) dediğimiz ilaçları ek olarak kullanıyoruz.  Ayrıca tedavi sırasında; klomifen (Klomen, Gonaphene, Serophene) veya aromataz inhibitörleri (Femera) gibi ilaçları da kullanmamız gerekebiliyor.

Düşük doz tüp bebek tedavisi ile OHSS riskinin azalması yanında;  yumurta ve embryo kalitesinin arttığını, endometrium (rahim iç zarı) üzerinde gebelik şansını yükselten yararlı etkilerin sağlanabildiğini gösteren yayınlar da vardır. Ama düşük doz tüp bebek tedavilerinin en önemli avantajı, OHSS ( Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu – Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması) görülme riskinin standart tüp bebek tedavilerine göre % 50 daha az olmasıdır.

Doğal siklus ve düşük doz ilaç kullanılan tüp bebek tedavilerini sınırlı bir hasta grubunda ve belli gerekçelerle yaptığımız, bu tedavilerde standart tüp bebek tedavilerine göre canlı doğum oranlarının daha az, tedavi iptal oranlarının daha yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 448
Kayıt tarihi
: 30.09.12
 
 

Doç. Dr. Muammer DOĞAN Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı www.muammerdogan.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster