Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '13

 
Kategori
Organik Ürünler
Okunma Sayısı
995
 

Doğal Tarımın Dört İlkesi -Masanobu Fukuoka

Doğal Tarımın Dört İlkesi -Masanobu Fukuoka
 

Doğal Tarımın Dört İlkesi -Masanobu Fukuoka


Doğal Tarımın Dört İlkesi -Masanobu Fukuoka

Birincisi TOPRAĞI İŞLEMEMEKTİR, yani toprağı sürerek ya da belleyerek altını üstüne getirmemektir. Yüzlerce yıldır, çiftçiler toprağı sürmenin ürün yetiştirmek için gerekli olduğunu varsaydılar. Ama toprağın sürülmemesi doğal tarım için esastır. Toprağın sürülmesi bitki köklerinin yayılması ve mikro organizmaların, küçük hayvanların ve yer solucanlarının aktiviteleri gibi doğal yollardan kendi kendine gerçekleşir.

İkincisi SUNÎ (KİMYASAL) GÜBRE YA DA HAZIRLANMIŞ KOMPOST KULLANMAMAKTIR İnsanlar doğanın işine karışınca, ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, açılan yaraları kapatamazlar. Pervasız tarım uygulamaları toprağın ihtiyaç duyduğu besinleri yok eder ve bunun sonucunda toprak yıldan yıla zayıflar. Eğer toprak kendi haline bırakılırsa, düzenli bitki ve hayvan yaşamı döngüsüne bağlı kalarak doğal yoldan verimliliğini korur.

Üçüncüsü TOPRAĞI SÜRME YA DA HERBİSİT KULLANMA YOLUYLA YABANÎ OTLARI TEMİZLEMEMEKTİR. Yabanî otlar, toprak verimliliğini oluşturmakta ve canlı topluluğunun dengesini sağlamakta üzerlerine düşen rolü oynarlar. Temel bir ilke olarak yabanî otlar yok edilmemeli, denetim altında tutulmalıdır. Sap malçı, mahsûllerin arasına ekilmiş beyaz yoncadan oluşan bir zemin örtüsü ve geçici olarak su basmak (göllemek) benim tarlalarımda etkin bir yabanî ot denetimi sağlıyor.

Dördüncüsü KİMYASALLARA BAĞLI KALMAMAKTIR.Toprağın sürülmesi ve sunî gübre kullanılması gibi doğal olmayan uygulamaların sonucunda zayıf bitkiler ortaya çıktığından beri, hastalık ve böcek dengesizliği tarımın büyük sorunlarından biri haline geldi. Doğa, kendi haline bırakıldığında, kusursuz bir denge içindedir. Zararlı böcekler ve bitkiler her zaman vardır, ama sayıları doğada, zehirli kimyasalların kullanılmasını gerektirecek miktarda artmaz. Hastalık ve böcek denetimine karşı duyarlı bir yaklaşım, sağlıklı bir çerçevede dayanıklı ürünler yetiştirmektir.

Burcu Barış Künar

hssensoz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok ilginç bir yazı. Önerilerime ekledim. Fakat kafam karıştı. Kimyasallardan imtina etmeliyiz bunu anladım da ayrık otları mevcudiyetinde bunları yok etmeden, veya dana burnu olduğundaki geçen senelerde biberlerin köklerini yok ettiler ve biber verimi çok ama çok azdı. Gele toprağı hiç sürmemek ve topraktaki otları hiç toplamamak işte bu kafa karıştıran kısımları. Lakin araştıracağım. saygılar.

hssensoz 
 07.07.2013 16:04
Cevap :
Kitabın tümünü okumanızı öneririm çünkü ayrık otları ya da danaburnunun sayısal fazlalığı belki başka bir etkenin azlığından dolayıdır, belki onları dengede tutan başka bir bitki ya da canlı eksik olmasa onların da zararları az olacak ve doğa kendi öngüsünde işlemeye devam edecektir.  07.07.2013 20:31
 

Çok guzel bilgiler. Fukuoka'nin kitabinin ismini, web linklerini eklerseniz çok iyi olur. Ilgilenenler de okuyabilir devamini. Turkiye'de Üç Elma Doğal Tarım çiftliginde Hüseyin Genç Fukuoka'nin yontemiyle tarim yapiyor. Sevgiler.

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini 
 07.07.2013 12:17
Cevap :
Bilgi için teşekkür ederim, Kitap :Ekin Sapı Devrimi Doğal Tarıma ve Doğal Hayata Giriş http://fukuokafarmingol.info/  07.07.2013 13:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 191
Toplam yorum
: 92
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1201
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Başlangıçta sadece su ve onun üzerinde salınıp duran sis mevcuttu.  Baba Apsu ortaya çıktı ve tat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster