Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
4069
 

Doğal ve sağlıklı diş rengi nasıl olmalıdır?

Doğal ve sağlıklı diş rengi nasıl olmalıdır?
 

Sağlıklı diş , beyaz diş demek değildir. Kişinin ten rengi , göz ve saç rengi gibi diş renkleride birbirinden farklı ve kişiye özgündür.


Sağlıklı diş , beyaz diş demek değildir. Kişinin ten rengi , göz ve saç rengi gibi diş renkleride birbirinden farklı ve kişiye özgündür. Beyazdan griye çok geniş bir renk aralığı vardır.Yalnızca diş rengi değil , diş eti ile dişler farklı renklerde görülebilmektedir. Örneğin daha koyu diş eti, dişleri olduğundan daha beyaz gösterebilmektedir.

Fakat birçok etkenle dişlerimiz deforme olabilir, sararabilir ya da lekelenmeler görülebilir. Bu etkenlerden birincisi yaş faktörüdür. Yaşımız arttıkça diğer fizyolojik etkilerin görüldüğü gibi dişlerde de değişimler olmaktadır. Diş eti rengi değişmekte , dişler sararmakta ve kırılmaktadır. Bir diğer etken ise kişinin yeme , içme alışkanlıklarıdır. Çay , kahve , sigara gibi alışkanlıklarımız dişlerimizi sarartmakta , lekelendirmekte yada daha koyu bir görünüme neden olmaktadır.

Bu tarz durumlarda da toplum içinde kişiler gülerken , konuşurken kendini kötü hissetmekte ya da kısıtlamak zorunda kalmaktadır. Diş hekimliğinde bu tarz şikayetlerle gelen hastalara uygulanan tedavi yöntemi Diş Beyazlatmadır.

Diş Beyazlatma Nedir Nasıl Yapılır?

Dişlerde görülen renklenmeleri gidermek için yapılan işleme diş beyazlatma denir. İki tip diş beyazlatma yöntemi vardır. Ev tipi diş beyazlatma ve ofistipi diş beyazlatma.

Ev tipi diş beyazlatma ; hastanın dişine uygun hazırlanan kalıba diş beyazlatıcı madde koyulur ve bu maddeyi hastanın kendisi 1 – 2 hafta süresince günde 2-8  saat dişlerine uygular.

Ofis tipi diş beyazlatma ; Dişlere ışın kullanılarak beyazlatıcı madde diş hekimi tarafından uygulanır. Tek seansı 45 dk – 1 saat arası sürer. Diş rengine göre diş beyazlatma seansları belirlenir.

Diş Beyazlatma Kimlere Uygulanabilir?

Her yaşta insan uygulanabilmektedir.

Diş beyazlatma doğru teknikle uygulandığında zararı olmayan , kozmetik bir işlemdir. Kişiden kişiye göre beyazlama oranı farklılıklar gösterebilmektedir. Beyazlatılan dişlerin beyaz kalma süresi kişinin yeme ,içme alışkanlıkları , diş fırçalama ve uyguladığı ağız bakım işlemlerine göre değişkenlik göstererek bir kaç yıl sürmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 668
Kayıt tarihi
: 30.09.16
 
 

Diş Hekimi Abdullah Doğan Bircan 1985 yılı Ankara doğumludur. Çankaya Milli Piyango Anadolu Lises..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster