Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
824
 

Doğalgaz faciası değil denetim ve kontrol eksikliği faciası

Doğalgaz faciası değil denetim ve kontrol eksikliği faciası
 

Bu tür olaylar Allah bir daha vermesin diyelim , yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum öncelikle. Ancak bir ders çıkartmamız lazım herşeyden önce. Olayı birkaç yönden incelememiz gerektiği düşüncesindeyim.

1. Gaz dağıtım ve proje firmaları :

Proje firması hata yaptı ve EGO ya verdi diyelim proje de geçti gaz açılışı yapan kontrol mühendisi ve proje mühendisi baca testi yapmadılar mı ? Şayet çatıya çıkıp baca testi yapsalardı yani daire bacasını kapatıp dumanın diğer bacalardan geldiğini test etselerdi bu bacanın şönt baca olduğunun farkına varacaklardı. Kaldı ki daha önce şönt bacalara bacalı cihaz bağlanması da EPDK 'ca yasaklanmıştı. Ayrıca neden baca bağlantısı sac emaye veya paslanmaz çelik boru yerine esnek aliminyum ile yapılmıştı. Diğer bir hata da inşaat ruhsatı aşamasındaydı belediye inşaat ruhsatı verirken neden şönt bacayı görmemişti. İnşaat nasıl ruhsat alabilmişti. Bu konular hep proje denetiminin eksik olduğunu ortaya koyuyor. Bu konudaki problem ise 1999 depreminden beri tartışılıp ta bir yere varılamayan kontrol , müteahhit ve belediye üçlü sac ayağının kurulamamasıdır. Yani müteahhit firmayı denetleyecek olan belediye değil bağımsız mühendislik firmaları olmalıdır( yapı denetimi gibi). İGDAŞ bu tür hataları öngördüğü için son birkaç yıldan bu yana bacalı cihaz projelereni kabul etmeyerek sorumluluk almamaktadır.

Ancak biraz önce EGO 'nun yapmış olduğu resmi açıklamadan CO 'in ölümlerin olduğu daireden değilde üst katta oturan zehirlenme şüphesiyle hastaneye giden 4 numaralı daireden kaynaklandığı belirtildi. Açıklamaya göre bu aile camdaki -kombinin yanma havasını sağlayan -menfezi gazete kağıdıyla kapattığı için eksik yanma sonucu CO oluşmuş ve kendileri de zehirlenip hastaneye gitmişler. Bu olaydan sebeb bir alt katlarında oturan öğrenciler de kombi baca bağlantısı uygun olmayan malzemeden olduğu ve de yırtıldığı için üst komşudan rüzgarın bacada geri tepmesi sonucu hayatlarından olmuşlar. 4 numaralı daire eğer sorumluluk göstermiş olsaydı hastaneye gitmeden önce gelen EGO ekiplerini karşılayıp ölen kişileri kurtarabilirdi diyorum ama olayın aslı tam bilirkişi raporundan sonra ortaya çıkacaktır. Bu konuda Ankara MMO makine mühendisleri odasına çok iş düşüyor.

2. Cihaz üretimi yapan imalatçı firmalar :

Tarihini tam hatırlamıyorum TSE tarafından soba, kombi ve şofbenlerde üçlü emniyet sistemi şart koşuldu . Yani bunlar alev emniyeti, baca geri tepme , oksijen emniyeti idi. Alev söndüğünde , baca geri teptiğinde ve de eksik yanma oluşup CO oluştuğunda cihaz kendini emniyete alarak gazı kapatmaktaydı. Bu hem bacalı hemde hermetik tabir ettiğimiz bacasız cihazlarda mevcuttu. Yeni monte edilen bu cihazlarda bunlar mevcut peki eski cihazlar ne olacak. İkincisi bu cihazları neden üretip de piyasaya verdiniz bu emniyet tedbirleri yeni mi çıktı. Ocaklarda bu saymış olduğum emniyet üçlüsü TSE 'ce şart koşulmuş olmasına rağmen uygulanmamaktadır. Yaptırım tedbirleri yok mudur ?

Bana göre tamamen hatalı bir uygulama olan kombi uygulamasının müstakil evler hariç hata olduğunu düşünüyorum . Çok büyük bir pazar ve rant yaratmış olmasına rağmen toplu olarak oturulan apartman , site gibi yerlerde kesinlikle merkezi sistem uygulanmalıdır. Hem bu hatalara sebebiyet vermez hem verimliliği kombiye oranla daha yüksek hemde evde olmayıp ta kombisini kullanmayan daire yerine siz en az % 50 daha fazla yakıt harcamak zorunda kalırsınız.

3. Kontrole gelen EGO teknisyenleri :

EGO teknisyenleri saat 5:00 te geldiklerinde şayet üst katta zehirlenme varsa neden alt kata inip veya diğer katlarda da olabilir , kontrol etme gereği duymadılar.

4. Tüketiciler :

Tüketiciler bizler yani hepimiz evimizdeki cihazların yıllık kontrol ve bakımlarını, bacaların ise temizliğini yaptırarak bunun sorumluluğunu taşımak zorundayız.

5. Periyodik bakım ve denetim :

Kaldı ki bu tür hatalar geçse bile yılda bir kez yetkili mühendislik firmalarının gazı açılmış olan konut ve işletmeleri kontrol etmesi zorunlu hale getirilmeli proje dışına çıkan gaz kullanıcılarının gazları tesisat düzeltilinceye kadar kesilmeli ve yaptırım olarak da para cezasına çarptırılmalıdır. Zorunlu olmasını sağladığımız birçok gaz kaçak , yangın , duman ve deprem algılayıcısının da periyodik bakımları yapılmadığı için çalıştığından emin olamayız. Bu cihazların çalışması için para ve emek harcanarak montajı yapılmıştır. Peki neden yıllık düzenli bakımlarını yapmayız. Amerika ve Avrupa da bu tür bina ve işletmelerin yangın, havalandırma, kazan vs.cihazlar ve sistemler için 6 ayda bir tekrarlanan periyodik bakım kartları vardır. Belediye bina veya işletmeye yaptığı kontrolde periyodik bakımlarını eksik gördüğü taktirde işletmeye kapatma ve para cezası verme yetkisi vardır.

Tekrar kazada yaşamını yitirenlere rahmet geride kalanlara sabır ve metanet diliyorum.

Serhat ÖKMEN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

UYGULAMAYA YENİ BAŞLIYAN BACA STANDARTLARI İÇİN SÖYLEYECEK BİRŞEY YOK.HATTA ASPRATOR BACALARINDA DA UYGULANMALIDIR. ANCAK BU STANDARTLAR GETİRİLMEDEN ÖNCE, DOĞALGAZLI CİHAZ BAĞLANAN BACALAR ASIL SORUN OLUŞTURUYOR. BUNLAR MUTLAKA KULLANICILAR TARAFINDAN BELİRLİ ARALIKLARLA KONTROL EDİLMELİDİR. DUMAN TABLETİ BU KONTROL İÇİN EN PRATİK VE GÜVENLİ YÖNTEMDİR. BACA AĞZINDA YAKILAN DUMAN TABLETİNDEN ÇIKAN YOGUN DUMAN'I BACANIN ÇEKİŞİ İZLENEREK GEREKİRSE BACA TEMİZLETİLİR. SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

ERSAN GÖRÜR 
 24.01.2009 9:52
Cevap :
Sizinle hemfikirim Sn. Ersan Görür . Benim de dileğim bu kontrollerin periyodik olarak zorunlu hale getirilmesidir. Hata ve düzensizliklerin ancak bu şekilde önüne geçebiliriz.  24.01.2009 11:03
 

BACALI CİHAZ KULLANICILARI PERİYODİK OLARAK BACA KONTROLÜ YAPMALIDIRLAR." DUMAN TABLETİ " DENİLEN, YAKILDIGINDA YOGUN DUMAN ÇIKARAN, ALEVSİZ, İSSİZ BİR TEST TABLETİ İLE BACA TESTLERİNİ KOLAYCA YAPABİLİRLER. BACA İHMALE GELMEZ.

ERSAN GÖRÜR 
 22.01.2009 19:24
Cevap :
Sayın ersan görür kardeşim; biz bu testi zaten ilk açılışta yapıyoruz. Önemli olan da ilk açılıştan sonra bu kontrolleri yıllık olarak peryodik hale getirmektir. Baca sızdırmazlığı, menfez, tesisatın sağlığı vs. Halen İstanbul'da İGDAŞ içersine çelik kılıf geçirilmeyen bacalı cihaz açılışlarını yapmamaktadır.Bu da zaten sızdırma riskini bertaraf ediyor. Cihazların yıllık bakımları da zorunlu hale getirilmelidir. Bu konuda yetkili mühendislik firmalarına yetki ve sorumluluk verilmelidir.  23.01.2009 0:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2042
Kayıt tarihi
: 13.10.07
 
 

Hani o cumartesi okula gidilen dönemlerden 78 kuşağıyım. Olaylara seyirci kalmayan , irdeleyen , ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster