Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
600
 

Doğanın Senfonisi

Doğanın Senfonisi
 

taze duyguları yaşamak


Güzel bir günün balşangıcında, bir gün öncesi yağan şiddetli yağmurun hissettirdiklerini aktarmak istiyorum bugün. Akşama kadar süren bir yağmur vardı dün. Şimşekler gökyüzünü aydınlatıyordu on saniye aralıklarla, peşinden gelen şiddetli gökgürültüsünün sesi zıplatıyordu insanı yerinden. En sevdiğim şeylerden biride, yağmurlu havada gezinmektir. Gezmeye imkan yoktu, saat geç olmuştu, birde tüm sokakların elektrikleri de kesilince dışarsı tamamiyle karanlıktı. Sadece şimşekler aydınlatıyordu ortalığı belli aralıklarla. Bende balkonuma geçtim, uzandım koltuğuma o yağmurun sesi ve çakan şimşeklerin ardından gürleyen gökgürültüsünü dinledim. Öyle bir huzur dolduki içim anlatamam. Bir saate yakın oturdum balkonda, dinmeyen yağmur, çakan şimşekler, gürleyen göğün sesi aklıma farklı bir düşünce getirdi. Bir masal dinlermiş gibi oldum ve bana bu masalı anlatan doğanın kendisiydi sanki. Bazen düşündüğümde doğa insana çok şey anlatıyor, belki batıl inanç diyeceksiniz belkide saflık... ne olursa olsun ben doğanın bana verdiği işarete hep güvenmişimdir. Bir başka gün batıl inançlarım konusunda yazacağım. Ama bugün sizlere doğanın, dün akşam beynimde şekillendirdiği duygulardan bahsetmek istiyorum. Hayali olarak ifade edilmiş küçük bir bölüm, hikaye misali, umarım seversiniz.

"Öylesine bir günün içimde yarattığı sıkıntı beni boğmaya devam ediyordu. Belkide ağlamak ve boşalmak istiyordum, lakin akıtacak gözyaşı damlalarım kalmadı artık. Kendi karanlığımın içinde kaybolmaya o denli yakın bir haldeyimki, beni aydınlatacak bir ışık bile yok. Uzandım boşluğa uzanır gibi, içimdeki duyguları tarif etmek o denli imkansız belkide. Çünkü öylesine bir boşluk ki taş atılsa sonu gelmeyen dipsiz çukurdan ses gelmez bir türlü. Bakınırken öylesine, bir kaç yağmur damlasının sert betona çarpma sesini duydum. O denli tok bir sesdiki, tüm dikkatimi ona verdim. Bir, iki, üç...derken damlalar birden sıklaşmaya başladı ve ansızın bardaktan boşanırcasına yağan yağmura bakınmaya başladım. Öylesine bir tempo tutturuyordu ki yağmur damlaları dikkat çekmemesi mümkün değildi. İzliyordum bende yağan yağmuru ve her dokunduğu yerde çıkarttığı o farklı sesleri dinliyordum. Evimin arkası bahçelik olduğu için, ağaçlar, arabanın park edildiği kulübe, toprak zemin, metal tenteye çarpanyağmur damlalarının sesi farklı tonlarda müzik sesi gibi gelmeye başlamıştı. O an anladım ki sanki ağlayan bir gökyüzü vardı. Duygularını dışarı yansıtan farklı bir dünya gibiydi. Bunları düşünürken, fikrimi destekler gibi çakan şimşeğin ışığı gözlerimi kamaştırdı. Farkında olmadan içimden saymaya başladım sayıları 1, 2, ...., 12, 11, 13... derken göğü delercesine sesiyle gökgürültsünün o muhteşem gürlemesi duyuldu. Kendimi bir an bir senfoni orkestrasının özel gösterisini izleyen seyirci gibi hissettim. Doğanın bana bu gece verdiği en güzel hediyeydi. Etrafta belki tütsülenmiş güzel kokular yoktu, ama toprağa ve yapraklara değen her bir damlanın verdiği o lezzetli kokusu, her türlü aroma kokusuna değerdi bence. O sesin içimde yarattığı huzur, bir an ninni misali sarmaladı beni ve uyuyakaldım. Böylesine dingin bir uykuyu, bu muhteşem görüntü ve sesin eşliğinde yaşamak harika bir duyguydu. Kendi boşluğumu unutturan ve doğanın güzelliklerini yaşatan bu gecede, güzel düşlerin beni sardığı küçük bir gezinti misali uyuyakaldım. Kısa bile sürse uykum, beni doldurmaya yetmişti. Böylesine güzel bir gösteriyi paylaşabildiğim için, teşekkür ettim Tanrıya, doğa anaya.Umarım bir gün sizde, doğanın size sunacağı gösteriyi içinizde hisseder ve huzur bulursunuz. Sadece dinlemek yeterlidir doğayı, ben seslendiğim zaman bana hep cevap vereceğine inanıyorum. Siz de inanın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

HER ŞEY YETERLİ OLSUN Seni ayakta tutmaya yetecek kadar Güzelliklerle dolu bir yaşam sürmeni dilerim. Aydınlık bir bakış açısına sahip olmana Yetecek kadar güneş diliyorum. Güneşi daha çok sevmene Yetecek kadar yağmur diliyorum. Ruhunu canlı tutmaya yetecek kadar Mutluluk diliyorum. Yaşamdaki en küçük zevklerin daha büyükmüş Gibi algılanmasına yetecek kadar acı diliyorum. İsteklerini tatmin etmeye yetecek kadar Kazanç diliyorum. Sahip olduğun her şeyi taktir etmene Yetecek kadar kayıp diliyorum. Son 'Elveda'yı atlatmana yetecek kadar 'Merhaba' diliyorum

srhnsrt 
 26.07.2010 11:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 49
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 728
Kayıt tarihi
: 09.06.10
 
 

Dünü yaşamış yarını ise umutla yaşamaya devam etmek isteyen bir gönül dostuyum. Her söznüzle, her..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster