Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1121
 

Doğaperest

Doğaperest
 

Kitabın adı Doğaperest. "Bir Ali Demirsoy Kitabı" Söyleşiyi yapan Figen E. Yanık. Zor buldum kitabı. Kadıköy'deki tüm kitapçıları dolaştım. Doğaperest'i yayımlayan İş Bankası Kültür Yayınları. Hacı Bekir'in Kadıköy şubesinin karşısında İnegöl köftecisinin hemen yanındaki kitapçısında da tükenmiş. Sonunda İmge kitapçısından buldum. Belki de son kitaptı aldığım.

Yaşamın Temel Kuralları adlı biyoloji kitaplarını keyifle okuyup, bilgilerinden yaralandığım Profesör Dr.Ali Demirsoy ile yapılan nehir söyleşiydi aradığım kitap. Bugün memleketimizin önemli bir doğabilimcisinin yaşamı ve görüşleri. Aslında kitabı aldığımı anımsıyordum. Evde olmalıydı. Çıkar çıkmaz almıştım . Ancak evdeki tüm aramalarım sonuçsuz kaldı.

Erzincan'a bağlı Kemaliye ( Eğin) 'in köyü Yuva'da doğup ilkokul çağlarını doğa içinde doyasıya yaşayan Demirsoy'la yaptığı nehir söyleşi, ilginç saptamalar içeriyor. Hem Ali Demirsoy'u, hem doğduğu ve yaşadığı çevreyi, belli bir dönemin belli bir bölgedeki sosyolojisini hem de bilimsel ya da yaşamla ilgili çeşitli görüş ve önerilerini içermesi nedeniyle önemli bir kitap. Gece boyunca okudum, henüz ortalardayım. Kemaliye'ye ulaşıncaya kadar kitabı bitirmiş olmayı umuyorum.

Kemaliye Erzincan'a bağlı bir ilçe. Dağlık bir bölgede ve çevresindeki merkezlere ulaşmak için yüzlerce kilometre yol katetmek gerekiyormuş eskiden. Taşların kayaların efsanelerdeki gibi delinmesiyle 8520 metrelik yol açılıyor. Efsanedeki su yolu ama burada insanlar için açılan araç yolu söz konusu. Böylece Kemaliyelinin yüzü gülmüş.

Yine Kemaliye'den bir fotoğraf sanatçısı Lütfü Özgünaydın'ın Taş Yolu adlı Eğin Öyküleri kitabını araştırıyorum.

14-19 Mayıs aralığında gerçekleştirilecek Kemaliye Doğa Şenliği'nde Profesör Ali Demirsoy bir gece yıldız gözlemi etkinliği yapacak.

Düşünseniz yaşadığınız kentten kilometrelerce ötede bir dağın başında, mutlak sessizlikte, yıldızları izliyor olmanın keyfini. Ardından da açıklamalar gelecek Demirsoy'dan ve sorular sorulacak. Muhteşem bir etkinlik olacak diye düşünüyorum. Gitmeme engel olan ufak pürüzler yaratıyorum kendime. Biraz da uçuş korkusu ya da küller desem daha iyi olacak. Bu satırları okuyor olduğunuzda oralarda Kemaliye'de olacağım büyük olasılıkla.

Demirsoy'un "... yaşamınızı olabildiğince çeşitlendirin,kendi ana çalışma konunuz dışındakilerle de olabildiğince ilgilenin.." önerisinin ışığı çok önemli.

Kemaliye üzerine araştırmalar yaparken, Prof Dr Ali Demirsoy'un ve pek çok bilim insanının orada Doğaokulu çalışmaları yaptığını da okudum. Çok yararlı, çok önemli bir etkinlik. Memleketimizde bu tür çalışmaların çoğalması çok önemli. Bu çalışmalar ise destekleyen kuruluşların azlığı nedeniyle bilim adamalarımızın özverisine bağlı gibi görünüyor.

ezgiumut 2010 Mayıs 12

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel insan... Doğa için yazan kalemler hiç susmasın dilerim...

Emine Supçin 
 20.05.2010 12:54
Cevap :
Tel şartla değil mi doğa kurtulunca susmaya razıyız. sevgiler.  20.05.2010 15:44
 

işte yaşamak öyle anlamlı, öyle dolu, öyle güzel. Okudukça yazınızı _kıskandım sizi_ nasıl heyecanlandım bilseniz. Bi paylaşımın paylaşımcısı olmak, çıkıp kabuğundan uçmak başka yerlere... Görmek, izlemek ve de varolmak... *Kitabı sanal kitapçılarda aradım, tükenmiş. Umarım yeni basım yaparlar. sevgiyle.

kırıkkalp 
 13.05.2010 21:41
Cevap :
Yaşamı tanımlayan bu güzel sözcükleriniz de beni etkiledi. Çok teşekkürler. görmek paylaşmak ve gezmek. Ülkemizde en eksik olan şleyler. artık gezileri de paylaşımları da adet yerini bulsun diye yapan asık suratlı bir toplum olmuşken böylesi kitapların ve hiç bilmediğimiz bir yurt köşemizden geliveren böyle haberlerin uyandırdığı heyecan ve yaktığı ateş çok önemli. Evet kitap tükenmiş. Umarım yeniden basarlar. Gençlerin de anne babaların da okuyup pek çok görüş açılarını kazanacakları bir yaşam felsefesi de denilebilir. Katkılarınız için teşekkürler.  14.05.2010 12:33
 

Sayın Ezgi Umut, fırsat buldukça yazılarınızı okuyorum. Açıkçası okudukça da kıskanıyorum. Gündemi elinizle tutmanın dışında, yeni gündemler de yaratıyorsunuz. Bütün etkinlekleri bire bir yaşayacak enerjiyi ve zamanı nereden ve nasıl bulduğunuzu da merak etmiyor değilim. Erzincandan edindiğiniz izlenimlerin yanında, gelecek yazılarınızda şu doğa okullarından da biraz söz ederseniz iyi olacak.Bir köylü çocuğu olarak ben de döğadan çok şey öğrendiğimi söylemeliyim. Doğadan edinilen birikimleri genel kültürle sentezleyince, her halde farklı bir anadolu aydını çıkıyor ortaya.Yoksa ben mi yanlış yorumluyorum... Yazılarınız kendi doğal seyri içinde değişik bir haz veriyor. Bu yazınızı okuduğumda da aynı tadı aldım. Ufuk açıcı yeni konularınızda buluşmak dileğiyle, selam ve sevgilerle..

Hızır Kabil 
 13.05.2010 18:15
Cevap :
Hızır Bey. Çok teşekkür ederim. Ben duyumsadıklarımı paylaşmak istiyorum. İstanbul'da doğup büyümüş biri olarak aile tarihçesinde ziyaret edebilecekelri bir köyü olanlara, çocukluğunu doğanın sonsuz kırlarında yaşayanlara nasıl gıpta ile baktığımı bilmenizi isterim. Çekip gitmeden öğrenecek, yaşanacak o kadar çok güzellikler var ki yetişemezsem de yetişebileceklere duyurmayı istiyorum. Doğaokulları yaz okulu anlamında.. yaşam yolunun başındaki çalışan öğretmen asistan öğrenci topluluğuna yönelik olduğunu öğrendim. Bu bağlamda katılabilme şansım pek az görünüyor. Enerjim derseniz ne yazık ki yetmiyor. Yetişmek için yaşamda başkaca gailenin olmaması gerek ki bu olanaksız. Çok istediğim bazı etkinliklere ne yazık ki son anda çıkan öncelikler nedeniyle katılamıyorum. http://dogaokulu.net/ de bazı bilgiler var. saygılarımla...  14.05.2010 14:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1309
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster