Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '17

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
156
 

Doğayı seven ambalaj

Doğayı seven ambalaj
 

Doğayı seven ambalaj


Gıda güvenliği desem sizlerin aklında az çok bir şeylerin canlanacağına eminim, çünkü artık bu konularda ne kadar bilinçlenmemiz gerektiğini biliyorsunuz. Bu köşede “ Gıda güvenliği nedir? Kaliteyle arasındaki ilişki nedir? Dikkat etmemiz gereken önemli ayrıntılar neler ? gibi birçok soruyu ele aldık. Artık bunlara yabancı olmadığınızı düşünüyorum, yine de her geçen gün yenilenen bilgileri, yılmadan sizlere en iyi şekilde aktarmak biz mühendislerinin başlıca görevi.

Tüm bu soruların ambalajla ne kadar önemli bir ilişkisi olduğunu dile getirsem beni çok iyi anlayabilirsiniz. Ambalaj gıdanın dayanağıdır, sadece koruyup saklamak da değil. Onun için yapabileceğinin en iyisini yapar, farklı ambalaj çeşitlerini incelerseniz bu dediğimi daha kolay kavrarsınız. Peki bu çok basit kalitesiz bir malzemeyle mümkün müdür sizce? Henüz kendine bile bir yararı olmayan malzeme bizim için önem teşkil eden gıdayı nasıl koruyabilir? Tam tersine bozulmasına, hatta zararlı bir ürüne dönüşmesine bile sebep olabilir. Bu yüzdendir ki ambalaj bizim için ilk sırada yer alıyor. Sadece ambalajın çok iyi bir kalitede olması da yeterli değil. Ne şekilde elde ediliyor, başka şeyler fazlasıyla zarar görüyor mu, kaş yaparken göz çıkarmayalım? Bizler böyle ambalajlar hakkında küçük dedikodular yaparken, süt sektöründe çok güzel bir davranışla karşı karşıyayız. Güzel bir davranış ve ambalaj sözcükleri aynı cümlede yer alıyorsa tahmin edersiniz ki sizlere “ Doğa dostu “ bir özellikten bahsediyorum. Ormanların gelecek nesillere aktarılması için çalışan ve bağımsız bir kuruluş olan FSC Orman Güvenlik Kurulu etiketli ambalajlar artık bizimle. FSC, dünya genelinde sorumlu orman yönetimini teşvik eden bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu. 79 ülkede 100 milyon hektardan fazla orman alanı FSC standartlarına uygunluğu nedeni ile sertifikalandırılmış durumda. Bizim ülkemizde de bir süt markasının da ambalajlarının üzerinde FSC etiketi yer alıyor. Böylelikle üretilen o ambalajlar, sorumlu ormancılık düşüncesine göre elde ediliyor. Geçen yıl bundan farklı olarak “ Bitki ambalaj”  başlıklı yazımda başka bir markadan bahsederken mutluluk duymuştum. Bu sefer de ambalaj adına bizleri mutlu etmeye aday bir haber bu. Bundan sonra paket incelemelerinizde bu da aklınızda olmalı.

Çevre duyarlılığı “ denildiğinde her zaman akla gelen bu gıda markasına, sürdürülebilirlik projelerinden ve anlamlı çalışmalarından dolayı başta okuyucularım ve sonrasında tüketiciler adına ben de teşekkür ediyorum.

Not : “ Mesele hem doğayı hem insanı sevmek.  “

Sağlıkla Kalın!

Gıda Mühendisi – Nermin Özge Bilge

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 367
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 299
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster