Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '21

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
16
 

Doğru Fikir Açıklama Zorluğu

Aydın olmak zordur; bilgiler duru kaynaktan gelecek, bildiğini açıklamak için müsait bir ortam olacak, seni duyanlar seni duymaktan ötürü mutlu olacaklar ve birilerinin çıkarına ters fikirleri bile korkmadan özgür bir şekilde açıklayacaksın, daha da doğrusu sana bir koruma korunma sağlanacak ve koruma sağlayanlar ve destekçiler kesinlikle bir menfaat beklentisi içinde olmadan eserlerini basacak ve iyi niyetle kitaplarının reklamını yapacak seni kendi maddi menfaatlerine ters fikirler dahi söylesen her şart ve her mecrada destekleyecekler. Sizce bu mümkün olabilir mi? Bu pek mümkün değil.

Öncelikle her yapı ister devlet olsun, ister aile olsun bireylerini en nihayetinde sonsuza kadar destekleyemezler. Destekledikleri, büyütüp besledikleri tavuğun yumurtlamasa da başka kümeslere yumurtlamasına izin veremezler. Her şeyin birbiriyle çok sıkı menfaatleri olan yapılar söz konusu ise kazan kazandır, kazandır kazan, çok kazandır az da sen kazan ilkeleri gereği birbirleriyle yardımlaşır ancak başka yapılara kazandıran veya kazandırmayan kurum ve kuruluşlar da dâhil olmak üzere kişileri de uzun zaman sırtlarında taşımak istemezler. Bir baba dahi evladını sonsuz kadar destekleyemezken, kardeşler maddi menfaatler söz konusu olduğunda birbirinin gözünü oymayı bırakın öldürüp yok ederken, başkalarının desteği söz konusu olduğunda başkalarının maddi menfaat beklemeleri dünya düzeninin gereğidir. O halde fikirlerini açıklayacak kişi, kurumsal yapılara zarar vermeyen konularda fikir açıklarsa tabiri caizse suya sabuna dokunmadan fikirler açıklasa iyi olur. O zaman da dikkate alınmaz. Bilim adamlarını, fikir adamlarını ölümü pahasına koruyan kollayan devlet adamları olmuştur. Tarihte bu şekilde özgürlüklerin olduğu memleketlerde zaman zaman İbni Sina gibi filozoflar yetişmiştir ancak aynı kişinin çağının yüzlerce yıl sonrasını aydınlatacak tıbbi bilgileri başka hükümdarların da bu denli zeki insanların bir hizmetkâr olarak hizmetlerinden faydalanma arzularını kamçılamış ve ele geçirilmek istenen bir ganimet haline dönüşen insanlar da olurken, öte yandan yazdığı eseri bir hükümdara ithaf ederek hayatta kalan bilim adamlarından ithaf ettikleri hükümdarı eleştirme güçleri olabileceği düşünülmemelidir. Her yapı bir şekilde kendisini yok edeni değil, var edeni destekler. Aydın veya filozof maddi değeri olmayan, en azından kısa zamanda maddi değeri olmayacak şeyleri de düşünebilir.

Duru ve herkesin faydasına olacak fikirleri açıklamak savunmak, delillendirmek mümkündür. Bu herkesin fikrine, herkesin menfaatine faydalı fikir ise çoğu zaman ütopyadır. Özünde herkesin menfaatine olsa dahi kendi menfaatini bilemez durumda olanlar ne olacak? Demokrasi var, hadi seç deniyor? Seçebiliyor mu insan? Seçemeyeceği bilindiği için mi soruyorlar ya da tamamen bir aldatmaca mıdır belli değil. Ortada kuru fasulye ve pilav var, “kuru fasulye ya da pilav seçeceksin seç bakalım” derken demek istenen seç değildir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2187
Toplam yorum
: 319
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 161
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster