Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '06

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1511
 

Doğru kişiyi arayanlara...

Doğru kişiyi arayanlara...
 

Acaba doğru insan mı?

Kendinize, Acaba doğru insan mı? Diye soruyorsanız, siz baştan kaybetmişsiniz demektir. Çünki bencillik ve belirsizlik dolu bu sorunun cevabını bilmeniz için o kişiyle en az 10 yıl birlikte yaşamanız gerekir. Bu öylesine bir risktir ki kaybettiğinizde en az, hayatınızın 10 yılını kaybedeceksiniz. O zaman kendinize öncelikle doğru soruyu sormanız gerekir.

Evet doğru insanı bulana kadar her rastladığınızla 5-10 yıl birlikte yaşamak lüksünüz yoksa doğru soruyu bulmaya ve öğrenmeye muhtaçsınız demektir. Bu öyle bir soru olmalı ki, Cevabı çabuk ve kolayca öğrenilmeli, öğrenilen cevap somut ve doyurucu olmalı ve en önemlisi de sizi tatmin edecek kadar doğru olmalıdır.

Hele bayanlar için doğru soruyu bulmak çok daha önemlidir. Çünkü toplumdaki değer yargıları ve yaratılış itibariyle bir bay 20 adaydan 18’inde hata yapsa çok zarar etmez. Ancak bir bayanın 20 adaydan en çok 1- 2 sinde hata yapma esnekliği olabilir. Daha fazlasında, genç bayanın yeni çarpmaya başlayan, o nazik ve çabuk etkilenen kalbi çok yaralanacaktır.

Doğru soruya varmak için bazı aşamalardan geçeceğiz.

1- Öncelikle kendinizi anlayın: Bu da ancak sizin kendi kendinizi tahlil edebilmeniz ile mümkündür. Evlilikten ne bekliyorsunuz? Evliliğin en çok hangi yönleri sizi çekiyor? Güzelce belirleyin. Acaba siz: Tüm özelliklerinizi, güzelliklerinizi, sırf O’nun “bakışına tahsis” edebilecek misiniz. Ve sevginizi, aşkınızı “O’na özel” tutabilecek ve kalbinizi -başkasına yer kalmayacak biçimde- onun tekeline bırakabilecekmisiniz?

2- Kendinizi tanıyın: Kendi kendinizi ahlaki, duygusal, şahsi, bedeni ve psikolojik, moral yetenekleri, beceri ve entelektüel yönlerden tahlil edin. Ne olduğunuzu ve ne olmadığınız anlamaya çalışın. Birkaç saatlik bir gayretle böylesine bir tahlilin gayet kolay olduğunu düşünüyorum.

Sakın kendinizi sizden önce bir başkasına tahlil ettirmeyin.

3- Denkliğe dikkat edin: Bay ve bayan birbirine denk olmalıdır. Yani bir birine uygun yapıda olmalı. Bu aşamadaki ufak bir aykırılık, ileride kesinlikle büyük bir aykırılık olacaktır. Bu denk olmak, en önemlisi: Duygu ve düşünce ve benzer kültürden gelmek noktasındadır. Sonra boy, pos, sosyal çevre v.s. Burada can alıcı bakış noktası : O’nun sizin duygu ve düşüncelerinize uyup uymadığı değil, Sizin o’nun duygu ve düşüncelerine uyup uyamayacağınızdır.

Aslında burada yapılması gereken en doğru şey: Bay ya da bayanın, insaflı bir bakış açısı ile baktığında, duygu ve düşünce olarak kendinden daha erdemli, daha güçlü, daha ahlaklı gördüğü eşine uymayı kendine kabul ettirebilmesidir.

4- Sırf evlenmek için evlenilmez, örneğin: Serseri, ahlâksız bir kocanın tahakkümü altına girmektense yalnız takılmak daha iyi olabilir.

Tüm bu aşamaları değerlendirdikten sonra DOĞRU SORUYU SORABİLİRİZ : “ACABA SİZ ONUN İÇİN DOĞRU İNSAN MISINIZ ?”

İşte cevabını bulmamız gereken doğru soru budur.

Bu sorunun cevabı eminim ki bir iki saatlik bir birliktelik ve bir iki günlük sakin bir düşünmek ile gayet kolay verilebilir.

Karar verirken bir gün boşanacağınızı hiçbir zaman hayal bile etmeyin. Hiçbir zaman boşanmama kesin azim ve kararlılığı ile karar verin. Çünkü bilenler bilir: “Boşanmak oldukça Onur kırıcı” olabildiği gibi, kalbe dolayısıyla yaşama giren hiçbir şey onu daha fazla yaralamadan kalpten ve yaşamdan çıkamamaktadır.
SAYGILARIMLA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erkek arkadasımla 3,5 yıldır bırlıkteyız. Bırbırımızı cok sevıyoruz. Onda sevmedıgım bazı yonler var. Kendısıne duzeltmesını soyluyorum konusuyoruz tamam 1-2 gun duzelıyor ama sonra yıne aynı. Benı sevdıgını bılıyorum. Ama sorumsuz davranısları uzuyor. O lıse mezunu bıraz da kultursuz ama cok sevıyorum. ayrılamıyorum. ben boyle yazıları okuyup ona da goturuyorum o yuzune bıle bakmıyor senı sevdıgıme ınanmıyor musun dıye surat yapıyor. Yakında evlenmeyı dusunuyoruz. Sızce nasıl bır yoldayız. N'apabılırız? Tesekkurler

canimm askim 
 19.07.2008 11:29
Cevap :
İlginç bir durumla karşı karşıyayız. Yani uzun sürmüş bir evlilik öncesi durum var. Bu sürenin uzamasından kaynaklanan yozlaşmalar olabiliyor. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki hiç kimse kusursuz değildir. Bu sorunların evlendikten sonra daha büyük hale gelmemesi sizin gayretinize bağlı. Kafanızdaki mükemmel erkek tiplemesinin peşinden koşmayın ve EVLENİN. Mutluluklar dilerim. Yakında Adalet Yayınevi tarafından yayınlanacak kitabım :"Sözden sonsuza evlilikte hukuksal ilişkiler" e başvurabillirsiniz.  19.07.2008 12:31
 

YOK ÖYLE SEVMEDEN BİRİNİ MANTIK EVLİLİĞİ BENİ YORAR MI YORAR ,,,,,, BUNU ÖNCEDEN KESTİRMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL İNSAN KALPİNE YENİLİRSE BÜTÜN KOŞULLAR SAĞLANIYOR.. YADA BİZ HATUNLAR ÖYLE DÜŞÜNÜYORUZ. BENDE HEP BÖYLE OLUR HAYATIMDA 1 DEFA AŞIK OLDUM DELİ GİBİ İKİ CÜMLEYLE KANDIRDI BENİ İMKANSIZDI OLAMADI,, DİGER MÜMKÜN OLAN KİMLİKLERSE KAPIMI ÇALDIĞINDA KALBİM ONDAN BAŞKASINA BAKAMADI BİR DAHA İŞTE BÖYLE 6 YIL GEÇTİ SİZİN SAYDIĞINIZ KOŞULLARA CEVAP VERNE O KADAR İYİ NİYETLİ İNSAN KARŞI DUVARLAR ÖRDÜM YANİ İSTEMEKLE VE UYUMLA OLMUYOR AŞK LAZIM VESSELAM....

SUPERİSİ 
 21.10.2006 11:14
Cevap :
Çok haklısınız. İşin içine duygular karıştımı akıl ve mantık susar. Bir sonraki yazımı okursanız bu konuda umarım bir faydam olur.  21.10.2006 15:14
 

Benim 5 yıldır bir ilişkim var ve ben şu an üniversite okuyorum,o ise ortaokuldan terk.Birbirimizi çok seviyoruz ve evlenmeyi düşünüyoruz.İyi mi yaparız,kötü mü?Açıköğretimden okusa aramıza kültür farkı olur mu?

_E...A_ 
 18.10.2006 9:33
Cevap :
5 yıl bırakın birbirini tanımayı, bir evlilik için dahi yeterince uzun bir süre. Bu süredir birlikteyseniz ve hala uyumla devam ediyorsanız bence artık ilişkinize saygı duyarak ve de işin tadını kaçırmadan evlenin. Evet EVLENİN.  21.10.2006 15:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2944
Kayıt tarihi
: 12.06.06
 
 

İstanbul Hukuk 1990 mezunu. Hukukçu. 1997 T.o.d.a.i yüksek lisans başlama yetkinliğine sahip.&n..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster