Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
7053
 

Doğru,öğretmen maaşları çok yüksek! (Bir analiz hatası)

Doğru,öğretmen maaşları çok yüksek! (Bir analiz hatası)
 

Geçtiğimiz hafta eğitim gündemine Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau'nun “Türkiye’ de öğretmen maaşlarının OECD ülkelerine göre yüksek” sözleri damgasını vurdu. Bu sözlerin altında yatan ekonomik ve eğitsel gerçekleri rakamları inceleyerek tekrar bir gözden geçirmek ve yorumlarımı aktarmak istiyorum.

Bay Zachou’ nun sözlerini tekrar bir gözden geçirelim:

    Öğretmen maaşlarının OECD standartlarına göre yüksek.
    Öğrenci başarısı sistematik olarak ölçülmeli ve herkese duyurulmalı. Ortaöğretim müfredatı değiştirilerek, dershaneler sistemden çıkarılmalı.
    Bu önerileri sıralayan Dünya Bankası Türkiye Direktörü, öğrenci başarı seviyesinin, Türkiye’yi OECD ülkeleri arasındaki en başarısız ikinci ülke.

Madem açıklamalar bu yönde önce rakamları konuşturalım ve maaşları gözden geçirelim:

Ülkemizde yeni başlayan bir öğretmenin maaşı 975 YTL. Avrupalı meslektaşlarımız işe başlarkan yaklaşık 3500 Euro ile göreve geçiyor. Yani yaklaşık 5500 YTL civarı bir gelirleri oluyor Türkiye koşullarında. Bu maaşla bir İtalyan öğretmen Türkiye’de ortalamanın çok üstünde bir yaşam standartına sahip olabilir ayın 15’ ini beklemeden, kirasını geciktirmeden diğer aya geçebilir. Ya da Avusturyalı bir öğretmen orada aldığı 6000 YTL maaşla, Türkiye’de istediği kitap dergi ve yayınları satın alabilir, çocuğunun eğitime yönelik taksitlerini ödeyebilir, arabasının deposunu tamamen doldurarak rahatça seyahat edebilir. İngiliz bir öğretmen ise aylık 5000 Sterlinlik kazancıyla yani 10.000 YTL maaşıyla, boğaz gören bir evde lüks otomobiline binerek işe gidebilir ve tatillerde “memlekete” gitmek yerine yurtdışı seyahatlerine çıkabilir.

Ben ise her ay aldığım 980 YTL’lik maaşla İngiltere’ de bir oda bile kiralayamam. Ya da dergi, gazete kitap alışverisi yapmayı bırakın karnımı bile doyuramam.

Ama tabi, Türkiye’ deki öğretmen maaşları yüksek!

Bu maaşların neresi yüksek ben anlayamadım. Evet, alım gücü yüksek gibi görünüyor olabilir. Yani ben bu maaşımla ev kirası, yol, gıda, giyim, doğalgaz, elektrik, su, telefon gibi insani kalemde yer alanana ihtiyaçlarımı asgari düzeyde karşılıyor en az açıkla bir sonraki aya geçmey çabalıyorsam, bu demek oluyor ki Türkiye’ de hayat ucuz ama bu ucuzluğa rağmen öğretmen sürünüyor. Yani Fransız öğretmen arkadaşım bunları zorlanmadan ödeyebiliyor ve her ay cebine fazladan para kalıyor ve yaz aylarında Türkiye’ye tatile çıkabiliyorsa bu da demek oluyor ki OECD ülkelerin arasında en fazla maaşı alıp, kemer sıkarak yaşayan tek ülke hakikaten Türkiye.

Hangi öğretmenimiz kendi maaşıyla Paris’te tatil yapabiliyor acaba merak ediyorum. Bay Zachou rakamlara bakarak yanıt verebilir belki bu soruma.

“Pastadan en çok pay alan kalem Öğretmen Maaşları” imiş....

Düşündüm de buna niçin sağlık, güvenlik ve diğer masraflarımız karşılaştırılmadan konuşuluyor. Anlam vermek için aklımı zorluyorum. Fakat eğitime yapılan harcamaların ilk krizde kısılmasını beynimin hiçbir noktası kabullenmiyor. Tıpkı zor şartlarda öğretmenlik yapan öğretmenleri anlamayanları kabullenmediği gibi!

Sanırım bu rakamlarla dolu söylemler böyle anlaşılmayacak. En iyisi, ben bir ay Dünya Bankası Türkiye direktörlüğü yapayım, Bay Zachou ise benim yerime geçerek 980 YTL’ lik maaşla zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği yapsın.

Ben rakamları ülkelerin sosyo kültürel, eğitsel alt yapılarına bakarak irdeleme fırsatına sahip olarak açıklam yapabilme şansına sahip biri olarak Türkiye’ye:

    “Öğretmen maaşlarını arttırın ve öğretmene daha fazla sosyal, kültürel ve ekonomik imkan ve ayrıcalıklar tanıyın. Her okula ÖLÇME DEĞERLENDİRME ve PROGRAM GELİŞTİRME BİRİMLERİNİ kurun. Kaynağı’nı DÜNYA BANKASI OLARAK BİZ KARŞILAYACAĞIZ” açıklamasını yapma şansına sahip olabileyim. (Bkz. Eğitim Bilimleri Derneği TTKB raporu)

Milli Eğitim Bakanlığı ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yöneticilerine tabandan gelen sesleri iyi dinleme önerisini ekleme şansına da sahip olabileyim 30 günlüğüne...

Ayrıca ve böylelikle Dünya Bankası yöneticileri ve Türkiye Direktörü Bay Zachou, sadece rakamlar üzerine konuşarak yol göstermenin liderlik ve yöneticilik olmadığını, sosyoloji, tarih ve eğitim ekonomisiyle eğitim bilimi formasyonu almadan görüş bildirmenin ne denli talihsiz bir durum olduğunu kendisi “empati” kurarak anlamış olsun.

Bu da Dünya Bankası’ na Hayat Bilgisi dersi olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

" öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk düşünen her idealist Türk gibi aslında söz konusunun maaş olmadığını ÖZde idealizm olduğunu biliyoruz. Yaptığınız tüm mukayaseler tüm meslek dallarında geçerlidir zaten hocam. değerli katkılarınız için bu vesile ile teşekkür ederim

Cahit Günaydın 
 21.01.2008 21:41
Cevap :
ben de değerli yorumunuz için müteşekkirim. selamlar...  21.01.2008 22:55
 

merhaba Aylin hanım, Bende bir öğretmen babasıyım, oğlum dan edindiğim bilgiye göre gerçektende öğretmen maaşı çok az. Oğlum Almanca öğretmeni, ayrıca ingilizce ders veriyor, ek olarak Müzik (Gitar) dersi de veriyor tüm bu çabaların karşılığı zar zor geçinecek kadar. Oysa bu standartlarda 3 ders verebilen hem avrupada hemde Türkiyede sayıları gerçektende çok az olacak kadardır. Aslında bu değerlerin kıymetini bilmeyen, anlamayan Dünya Bankası Direktörüne bu işleri yapmasını önerelimde nasıl geçiniliyormuş bizde ondan öğrenelim. Sevgili Aylin hanım değerli yazılarınızın her zaman hayranı ve takipcisiyim. sevgilerimle... Hikmet GUNER

Hikmet GUNER 
 20.01.2008 10:22
Cevap :
Hikmet bey, nazik ve güzel yorumunuz için size çok teşekkür ederim. Herzaman beni onurlandırıyorsunuz gerçekten. Durum o kadar vahim ki; komik şeyler yazmadan geçilemezdi. Teşekkürler,sevgiler  20.01.2008 11:55
 

Dünya Bankası yetkilileri bir alem doğrusu...Bunlar çok şakacı çocuklar...Türkiye'den beleş lokum ve Türk Rakisi götürmek için yapıyorlar bu esprileri...Amerikan esprisi bunlar...Haaa sahi bizi m Kemal Derviş...Neredeler ?Hani bunların şefiydi?..Çoko prens almaya mı gitti ?...(Benim ''Dünya Bankası traktörü Zachou Dayı ''adlı yazıma bir göz atarsanız sevinirim)Teşekkürler...Saygılar...

Mesut Selek 
 19.01.2008 23:42
Cevap :
yorumunuz için teşekkürler...selamlar  19.01.2008 23:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 4571
Kayıt tarihi
: 07.07.07
 
 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümünden mezun oldu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster