Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '10

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
75498
 

Doğru tercih yapmanın püf noktaları

Doğru tercih yapmanın püf noktaları
 

"Doğru Tercih yapmak sınava girmek kadar önemlidir."

Sevgili öğrenciler, sınav ve tercih stresinin hakim olduğu şu günlerde sizlere yol göstermek ve uzman görüşü alınmadan tercih yapmanın sağlıklı olmayacağını düşüncesindeyiz. Sağlıklı tercih yapmak adına bir dizi öneriler sunmaya çalışılacaktır. Tercih listesi hazırlama telaşı içinde olan gençlere ilk söyleyebileceğimiz hayat boyu mutlu olacaklarını düşündükleri ve yapmayı planladıkları bir mesleği seçmeleri temennisi ile başlamak doğru olacağını aşikardır.

Doğru Tercih, Mutlu Bir Gelecek Demek

“Tercihlerinizi yaparken çevrenizdeki uzman olmayan kişilerin etkisinde kalmayın”
İnsan yaşamındaki önemli dönüm noktalarından biri meslek seçimidir. Günümüzde çoğu insan yaptığı işle değil, düşlediği meslekle kendini bulabileceğini ve yaşamının bu sayede daha anlamlı olacağını düşünmektedir. Yıllarını bir mesleğe harcayan insanların yer yer mutlu olmadığını görebiliyoruz. Bu insanlar arasında emeklilik dönemine geldiklerinde farklı bir mesleğe geçiş yapmayı düşünenler de bulunmaktadır.

Üniversite adayları, yaptıkları tercihle, mezun olduklarında iş bulma ve meslek edinme sürecini belirliyor. Öğrenci böylece gelecekte mutlu olup olmayacağını kendisi oluşturuyor. Sevdiği bir bölümü tercih ederse, mutlu olacağı bir mesleğe sahip oluyor. Ancak doğru seçim yapmakta sanıldığı kadar kolay değil. Sınava giren ve barajı aşmayı başaran adayın önüne birbirinden farklı 531 tane yükseköğretim programı çıkıyor. Tercih yapma hakkını kazanan aday lisedeki alanına, almış olduğu puana, kendi kişisel özelliklerine ve yükseköğretim programlarının niteliklerine göre karar vermesi gerekmektedir.

Merkezi Yerleştirme İçin Tercih İşlemi Nasıl Yapılır

ÖSYS’de Merkezi Yerleştirme için tercih yapmak isteyen adayların yapacakları işlemler ile ilgili kısa bilgiler aşağıda sıralanmaktadır:

2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun Temin Edinilmesi: ÖSYS’de tercih yapma hakkı olan ve tercih yapmak isteyen adayların ilk olarak ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu edinmeleri gerekir.

İçerisinde Tercih Formu da bulunan ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Başvuru Merkezlerinden ücreti karşılığında edinilebilir. Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları ÖSYS’de Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. Ancak aynı adreste birden çok ortaöğretim okulunun bulunduğu durumlarda, bu okulların hepsine hizmet veren bir Başvuru Merkezi bulunmaktadır. ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, aday ya da bir yakını tarafından herhangi bir Başvuru Merkezinden temin edinilebilir. Ayrıca Kılavuz ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr adresinde de görülebilir.

Tercih işleminin nasıl yapılacağının belirlenmesi: ÖSYS Tercih Bildirimi Başvuru Merkezlerine başvurularak, T.C. Kimlik numarası ve ÖSYS şifresi ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılabilir.Açıklanan yöntemler dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). Internet kullanımında deneyimi bulunmayan veya yanlış yapmaktan çekinen adayların tercih bildirimini Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmalarında yarar olabilir. Tercihlerini internet üzerinden bireysel olarak yapacak adayların sorumluluğu kendilerinde olacaktır.

Tercih için randevu alınması: Tercihini Başvuru Merkezi aracılığıyla yapacak adayların, tercih işlemini yaptıracağı Başvuru Merkezinden randevu alması zorunludur. Randevu, kılavuzun edinildiği gün aday ya da bir yakını tarafından alınabileceği gibi daha sonraki bir gün de alınabilir.

Tercih Formunun doldurulması: Adayların bu kılavuzu inceleyip yapacakları tercihleri ve sıralarını belirledikten sonra Tercih Formunu doldurmaları gerekir.

Tercih bildiriminin sonuçlandırılması: Adaylar randevu aldıkları gün ve saatte Başvuru Merkezine bizzat giderek ya da tercihlerini internet üzerinden göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. İnternet kullanımında deneyimli olmayan veya yanlış yapmaktan çekinen adayların tercih bildirimini Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmalarında yarar olabilir. Tercihlerin Internet üzerinden aday tarafından gönderilmesi durumunda yapılabilecek yanlışların sorumluluğu adaya ait olacaktır.

TERCİH LİSTESİ OLUŞTURMADA 10 ALTIN KURAL!
“Her Tercih Kişiye Özgüdür”


Gerilimden uzak durun
Gitmeyeceğiniz, okumayacağınız bir üniversite/bölüm başarı sırası ne olursa olsun yazmayınız. Eğer o düşük başarı sıralı tercihinize yerleştirilirseniz ve gitmezseniz seneye sınava tekrar girmeniz durumunda okul puanınız (OBP) puanınız-sınavsız geçiş ve açık öğretim kontenjansız bölümlere yerleşen hariç- düşürülecektir. Ayrıca orayı isteyen ve puanı sizden daha düşük bir kardeşinizin oraya gitmesine de engel olmuş olursunuz. Yaptığınız bu listeyi duvarınıza asın ve birkaç gün düşünün.

Tamamsa sizin tercih listeniz hazır demektir. Uzmanların ve özellikle ailenizin görüşlerini almayı unutmayın.

YGS ve LYS sonuç belgenizdeki puanınızdan çok başarı sıranızı dikkate alın. En önemlisi mezun olduğunuz alana göre AOBP katsayınızın alan içinde 0, 15’lik dilimdeki, alan dışında 0, 12’lik dilimdeki veya meslek liseliler için ek puanlı dilimdeki başarı sıranızdır. Eğer bölüm değil de en çok istediğiniz üniversiteyi seçmek istiyorsanız, başarı sıranıza göre yerleştiğinizde, yatay geçiş veya çift anadal, yandal seçeneklerini araştırın.

Tercih listenizi oluştururken kriterlerinize uygun bölümleri en çok istediğinizden başlayarak sıralayın. Tercih listenizde en fazla 24 bölüme yer verebileceğinizi unutmadan, sıralamanızı başarı sıranıza göre en düşükten en yükseğe göre oluşturun. Son 6 tercihinizde başarı sıranızın en az % 50 oranında altında olan bölümlere yer verip yerleşme şansınızı artırabilirsiniz.

Küçükten Büyüğe Doğru Sıralayınız

Artık kılavuzu kenara bırakabilirsiniz. Sıralarken yine puan ve başarı sırasına bakmayınız. Gitmeyi en çok istediğiniz bölüm (başarı sırası ne olursa olsun) en üstte olmalıdır. Örneğin 1'nci sıradaki bölüm, 2'inci sıradakinden daha çok istediğiniz bölüm olmalıdır. Şimdi ise bunu bir tercih listesi haline getirmek gerekiyor. Bunu yapabilmek için de başarı sıranızı öncelikle dikkate almamız gerekiyor.

Ham Puanla Girilen Yerleri Ayırın!

Lisans programlarını tercih etmeniz için ham puanınızın 180 ve üstü olması gerekmektedir. Y-YGS veya Y-LYS puanınız 200’den yüksek de olsa lisans programı tercih edebilmeniz için ham puanınızın ilgili puan türünde 180 ve üstü olmasına dikkat ediniz.

140-180 aralığında ham puan almış adaylar ise önlisans programları ile Açık Öğretim Fakültesi lisans programlarını tercih edebileceklerdir. Açık Öğretim Fakültesi’nin İngilizce Öğretmenliği bölümü için 180 barajını aşma şartı ve Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinin özel koşulları vardır.

Puan Türleri Farklı Olan Bölüm Tercihlerinde Dikkat Edin!

Puan türleri farklı ortak alanlardan tercih yaparken, listenizi, her alandan en çok istediğinize göre sıralayarak oluşturun. Örneğin LYS 1, 2, 3 sınavına girip MF ve TM puanında önlisans veya lisans bölümler için tercih yapma hakkı kazanan sayısal öğrenciler aynı zamanda TM puan türünden de tercih yapabilirler. İstedikleri bölümü MF ve TM puan türlerine karşılık gelen başarı sıralarına göre karma olarak hazırlayabilirler. Türkiye başarı sıralarını dikkate alacaklar derken, MF ile alan bölümleri en üste, TM ile alan bölümleri alta yazmak gibi bir yanlışa düşmeyin. Tabi ki sizin için öncelik MF puanı ile alan bölümler ise böyle bir sıralama da yapabilirsiniz.

Yerleştirme Şartlarını İyi İnceleyin

ÖSYM yerleştirme yaparken, öncelikle adayın Y-YGS veya Y-LYS puan bilgilerine bakar. O nedenle tercih listenizdeki sıralamanızın önemi kendi istediğiniz bölüme yerleşmenizle bağlantılıdır. Y-YGS veya Y-LYS verisi yüksek olan aday, bir bölümü son sırada da tercih etse de ilk sırada tercih eden adayın önüne geçer. ÖSYM’nin izlediği yol şöyledir; Y-YGS veya Y-LYS puanına sahip, aynı bölümü tercih etmiş iki aday (tercih sırası aynı olmak zorunda değil) bu bölüm için oluşturulan Y-YGS veya Y-LYS puanı sıralamasında, o bölümün kontenjanı olan sırayı eşit olarak paylaşıyorlarsa; yerleştirmede öncelik, o puan türünde ham YGS veya LYS puanı yüksek olana verilir. O da eşitse, o puan türünün ana alan testlerinde neti daha yüksek olana, o da eşitse daha üst sırada tercih edene öncelik verilir. Tercih sıranızın önemi burada ortaya çıkar. Bu durumunuz da diğer adayla eşitse, yaşı küçük olana, o da eşitse kura çekilir ve kurayı kazanan yerleştirilir.

YGS ve LYS bir sıralama ve eleme sınavıdır.Bölüm ve programların başarı sırası ve taban puanı verileri, her yıl adayların tercihlerine göre oluşur. Adaylar da bir önceki yılın başarı sırası ve taban puanını göz önünde bulundurarak tercihlerini sıraladığı için bu durum biraz yumurta-tavuk meselesine dönüşür. Yine de bölüm ve programların başarı sırası ve taban puanı değişkendir. Taban puanlar sınavın zorluğu, aday sayısı gibi etkenlerle daha fazla değişkenlik gösterirken, başarı sıraları, kontenjan artışlarına ve adayların gösterdiği sınav başarısına göre değişebilir. Örneğin 2008 yılında 7.000’inci sıradan yerleşilen bir programa, 2009 yılında 13.000’inci sıradan yerleştirme gerçekleşmiştir. Bu yıl da başarı sıralarının değişkenlik gösterebileceğini unutmayın ve başarı sırası aralığınızı geniş tutun.

Farklı Bölümlere ve Özel Koşullara Dikkat Edin

Tercihlerinizde yer verdiğiniz bölüm/programların devlet, vakıf, KKTC veya yurtdışı da olsa maddi koşullarına dikkat ediniz.

Üniversite ve bölüm seçiminizde maddi koşullar çok önemlidir. Devlet üniversitelerinde ikinci öğretim yapan bölümlerin harç miktarları normal öğretimlere göre çok fazladır. Ayrıca devlet üniversitelerinde de yurt dışı üniversiteleriyle entegre yürütülen bölüm/programlar vardır ve paralıdır. Örneğin İTÜ işletme bölümü UPSUNNY uygulaması kapsamında öğrenci alan bir programdır. Bu bölümde okuyan öğrenciler not ortalaması iyi olmak şartıyla birlikte kişisel başvuruda bulunmaları halinde bir veya iki dönem kendi üniversitelerinin anlaşmalı olduğu ülkedeki üniversitede okuma şansı yakalaması anlamına gelmektedir. Tamamen isteğe bağlıdır ve yurtdışında okurken tüm masrafları kendiniz karşılamanız gerekir. Bu bölümlerin belirli dönemleri Türkiye’de, diğer dönemleri de yurt dışında okutulur. Hem Türkiye hem de yurt dışında okunan yıllar için bir bedel ödenir.

Tercih listenize aldığınız bölümle ilgili özel koşulları mutlaka incelemelisiniz. Bazı bölümlerde puan ve başarı sıranız denk gelse de özel koşullar vardır. Yabancı dil ayrımından, sağlık durumuna, ekstra ücret uygulamasından, hazırlık sınıfı şartına göre pek çok kısıtlama yer alabilir.

Sağlıklı Tercih Sırası Oluşturun

Örnek-1: Ölü tercih
Aynı puan türünden alt sıralara yazdığınız bir programın puanı, üst sıralara yazdığınız programın puanından fazla olması demektir.

Sırası Yüksek Öğretim Programı Puanı Tercih Nedeni
1 A BÖLÜMÜ 386.552 Puanı çok yüksek olduğu için yazdım.
2 B BÖLÜMÜ 370.223 1.Derecede istediğim bölüm
3 C BÖLÜMÜ 365.888 Tercih etmesem de olur.
4 D BÖLÜMÜ 372.645 2.Derecede istediğim bölüm
5 E BÖLÜMÜ 375.798 3.Derecede istediğim bölüm

Örnek-2: Tutarlı Tercih

Sırası Yüksek Öğretim Programı Puan Türü Puanı Başarı Sırası
1 Matematik MF 375.423 2100
2 Matematik MF 373.367 2500
3 Matematik MF 370.889 2650
4 Matematik MF 362.231 3100

Sık Yapılan Tercih Hataları
a-) Farklı puan türünden ve ortaöğretimdeki alanıyla uyuşmayan bölümler seçmek.
b-) Tercih listesini doldurmak için istek dışı yükseköğretim programları yazmak.
c-) Bölümlerin yüzdelik dilimlerini ve başarı sırasını ve puanını göz önüne almayarak ölü tercih yapmak.
d-) Bölümlerin özel şartlarına dikkat etmeden tercih yapmak.
e-) Kodlama hatası yapmak.
f-) Meslekleri ve üniversitelerin bulunduğu şehirleri tanımadan tercih yapmak.
g-) Üniversite ve bölüm sınırlaması yaparak kazanma şansını azaltmak.
f-) Vakıf Üniversitelerinin burslu ya da burssuz programlarının özel koşullarını göz önünde bulundurmadan tercih yapmak.
h-) Okul türü, alan/kol/ bölüm, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılayamadığınız programları tercih etmek.
I-) Aile ve oturduğu yer/bölge dışından bir ilde tercih yapmamak.

Önlisans Tercihleri Nasıl Yapılacak

Birçok adayın yanlış bildiği gibi, OBP sınavsız geçişte bakılan ilk kriter değildir. Sınavsız geçiş yapacak adayların bu konuya özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

Sınavsız Geçiş Şartları Neler

Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre yapılır.

Sıralama şöyledir:

a) Anadolu Teknik Lisesi,
b) Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi,
c) Meslek Lisesi,
d) Çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sıralaması yapılır.

Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP'si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Bunu bir örnekle açıklarsak; Pamukkale Üniversitesi, Bekilli Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret programında son bir boş kontenjan olsun ve buraya iki kişi sınavsız geçiş ile talip olsun. Bu iki kişinin önce mezuniyet yıllarına bakılır. Örneğin, ikisi de 2010 mezunu ise, eşitlik vardır. Bu durumda mezun oldukları okul türüne bakılır. İkisi de Anadolu meslek lisesi mezunu olsun. Eşitlik yine bozulmadı, bu durumda geldikleri illere bakılır. Birisi İstanbul'dan (Meteb Dışı) biri Denizli'den (Meteb içi) geliyorsa, Denizli'den gelen kazanır. Burada da eşitlik bozulmaz ise, sonuç olarak adaylardan OBP'si yüksek olan boş kontenjana yerleşir.

Meslek Yüksek Okullarına Sınavla Yerleşebilecek Lise ve Meslek Lisesi Mezunları

İki yıllık MYO programlarında okumak isteyenlerin hem gündüz hem de gece okuma şansları var. MYO kontenjanlarının yaklaşık üçte birini, ikinci (gece) öğretim programları oluşturuyor.

2002 senesinden bu yana, ilgili meslek lisesi alanlarından mezun olanlar, MYO önlisans programlarına sınavsız geçiş yapabiliyorlar. Sistem gereği, MYO kontenjanlarına, meslek lisesi mezunlarının sınavsız olarak yerleşmelerinin ardından eğer boş kontenjan kalırsa, buraya genel lise mezunları ve meslek liselerinin farklı alanlarından gelenler alan dışı 0.12’lik dilimdeki

AOBP'li ilgili Y-YGS puanları ile yerleşebilirler.Mutlu bir gelecek için istediğiniz ve sevdiğiniz mesleği seçmeniz dileği ile!

Korkmaz İSLAMOĞLU
Psikolojik Danışman

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben düz lise mezunuyum ve anestezi bölümüne gitmek istiyorum. Tercihlerimde 10 tane anestezi yazdım sizce gitme ihtimalim yüzde kaçtır? Ayriyeten tavsiyeniz var mıdır?

m.akif hidis 
 14.07.2013 11:54
 

mrb, mf2 başarı sıralamam 191,500.ilk tercihime akdeniz üniv kimya bölümünü yazdım.ösym klavuzunda akdeniz üniv kimya bölümünün sıralaması 216,000.geçen yıl en son 193bininci öğrenci girmiş akdeniz üniv kimya bölümüne. akdeniz üniv kimya bölümüne yerleşme şansım nedir çok merak ediyorum.şimdiden teşekkürler..

sibel koca 
 03.08.2010 21:19
Cevap :
Merhaba Tercih konusunda soru sormak için lütfen www.ossservisi.com'da herkese açık ücretsiz cevap yazıyoruz.Başarı sırandan daha yukarıda bir yer gelme ihtimali olabilir.  05.08.2010 15:13
 

MF4 puanım 520, başarı sırası 8300, Tercihlerim BÜ Makina Mühendisliği BÜ İnşaat Mühendisliği İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı İTÜ Makina Mühendisliği Bahçeşehir Endüstri Ürünleri Tasarımı (Tam burslu) Sorum ise şu: İlk sıraya yazdığım BÜ Makina’dan ümitli değilim, ikinci sıradaki BÜ İnşaat’tan biraz ümitliyim, İTÜ Entas tan ise çok ümitliyim. Bu durumda BÜ Makinayı ilk sıraya yazmış olmam diğer tercihlerimde olumsuz etki yaparmı? Veya BÜ Makinayı yazmayıp, birinci sıraya BÜ İnşaat’ı yazmam bana avantaj sağlarmı? Yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla

Fikret Avci 
 31.07.2010 11:17
Cevap :
Merhaba Blog yazılarına istinaden eğer sorunuz oluştu ise yazı ile ilgili yorum yapabilir soru sorabilirsiniz ama tercih ile ilgili eğer sorular soracaksanız buna cevap verilebilir olması ile sizi kırmak istemem onun için www.ossservisi.com adresindeyim orda üye olan herkese cevap yazıyoruz.  01.08.2010 15:37
 

Cevapladığınız için teşekkürler.Ama kafama takılan bir soru daha var.Ygs-6'dan sadece yönetim bilişim sistemleri bölümünü mü tercih edebilirim yoksa ygs-6'dan bankacılık bölümünü de tercih edebilme hakkım var mı ?

Ece Yerli 
 21.07.2010 20:08
Cevap :
Alanınızda sadece yönetim bilişim sistemleri Alan dışı başarı sıranız ile ygs-1,2,3,4,5,6 yı başka bölümler için de kullanabilirsiniz.Örnek ygs-1 puanı mekatronik gibi...  22.07.2010 23:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 9848
Kayıt tarihi
: 12.05.08
 
 

KOÇLUK DANIŞMANLIK ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster