Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '10

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
448
 

Doğru ve yanlışlar

 

Otellerimizde konaklayan misafirlerimizin gıda güvenliği konusunda bilinç düzeyinin artması ve ülkemizin avrupa birliği entegrasyonu çalışmalarına başlaması nedeniyle ISO 22000 (HACCP) gıda güvenliği yönetim sistemi uygulamaları gündemimizde ilk sıralarda yeralmaktadır. Bizlerde turizm sektörünün çalışanları olarak, ISO 22000 (HACCP) sistemiyle ilgili çok sayıda yazı, makale, literatur vb yayınlarla karşılaşmaktayız.  

 

Bende kalite yönetim danışmanı olarak çok sayıda otel ve tatil köyümüzde ISO 9001:2008 ve ISO 22000 (HACCP) sistemi projeleri yürüttüm ve halen çalışmalarıma devam etmekteyim. Fırsat buldukça sizlere bu konularla ilgili bilgiler aktarmaya çalışacağım.  

 

İlk olarak; yürüttüğüm ISO 22000 (HACCP) gıda güvenliği yönetim sistemi projelerimde karşılaştığım doğru bilinen yanlışlardan bahsetmek istiyorum. 

 

- Yanlış- 

Buz makineleri şampanya, şarap ve şişe suların soğutulmasında kullanılan bir araçtır. 

- Doğru- 

Buz makinesi bardak içerisindeki ürünün soğuk olarak servise sunulması için gerekli olan buzun üretilmesini sağlayan araçtır. 

- Yanlış- 

Kullanmış olduğumuz eldivenler her türlü bakteri, mikrop vb kirlerden etkilenmeyen ve bu tehlikelerin bulaşmasını engelleyen bir araçtır. Bu nedenle biz giymiş olduğumuz eldivenle çöp kutusuna dokunabilir, saçımızı düzeltebilir, onunla tuvalete gidebilir ve tekrar mutfağımızda çalışabiliriz. Her şartta eldiven mikropları öldürür ve bulaşmaya neden olmaz. 

- Doğru- 

Eldivenler doğru olarak kullandığımız zaman bulaşmayı engelleyen bir araçtır. Kullandığımız eldivenleri çiğ ürüne dokunduktan sonra, çöp kutusuna dokunduktan sonra, bir bölümden diğer bölüme geçerken ve en fazla 45 dk bir değiştirmeliyiz. 

- Yanlış- 

Ürün hazırlamada kullandığımız bıçakları işimizi bitirdikten sonra, soğuk hava dolaplarının en alt bölümünde, soğuk hava dolap motorunun üzerinde, soyunma dolabımızda, tezgahla duvar arasındaki bölümlerde saklamalıyız. Çünkü u.v. Bıçak dolabında veya dezenfeksiyon küvetleri içerisinde saklarsak arkadaşlarımız bıçaklarımızı beğendikleri için alıp kendi bölümlerinde kullanabilirler.  

- Doğru- 

Bıçaklar hazırlamış olduğumuz ürünlerde çapraz bulaşmalara neden olabilecek ekipmanlar arasında ilk sırada gelmektedir. Bu nedenle bıçaklar kullanıldıktan sonra temizliği sağlanmalı ve uv bıçak dolabı veya dezenfeksiyon küvetlerinde muhafaza edilmelidir. 

-Yanlış- 

HACCP tehlikeli bir şeydir. Ya Hasipten bir bay/bayan ya da Hasip beyin kendisi gelip bizim dolapları çekmeceleri karıştırıp açıklarımızı yakalar. Bunları mutfak şefimize veya genel müdüre raporlar. Bu nedenle ondan kaçınmalı ve herşeyi saklamalıyız. 

-Doğru- 

HACCP : Hazard Analysiz Critical Control Points kelimelerinin baş harflerinde oluşturulmuş bir kısaltmadır. Tam çevirisi kritik kontrol noktalarında tehlike analizidir. Gıda üretiminin sağlıklı olarak gerçekleştirilmesi için geliştirilmiş bir yöntemdir. 

-Yanlış- 

Mutfak ve gıda üretim alanları girişindeki hijyen paspasları bize zorluk çıkarmak ve mutfağa girerken ayakkabılarımızın ıslanmasını sağlamak amacıyla konulmuştur. Bu nedenle biz üretim alanına girerken hijyen paspasının üzerinden atlamalıyız veya onu kenara çekmeliyiz. 

-Doğru- 

Hijyen paspası dış ortamdan mutfağımıza bakteri, mikrop ve kirlerin girmesini engellemek amacıyla konulmuştur Bu nedenle mutlaka ayakkabılarımızı bu paspasla dezenfekte etmeliyiz. 

 

Bu yanlışlardan uzak bir ortamda, sağlıklı gıdalar üretilmesi ve tüketilmesi umuduyla….. 

 

Bülent DOKUZLUOĞLU 

Veteriner Hekim 

Yönetim Danışmanı 

TUV CERT Auditor 

bulent@bixkurumsal.com 

http://www.facebook.com/#!/pages/Antalya-Turkey/Bix-Kurumsal-Yonetim-Danismanligi/282362366134?ref=ts 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1266
Kayıt tarihi
: 11.02.10
 
 

BÜLENT DOKUZLUOĞLU. 02.03.1977 tarihinde doğan Bülent Dokuzluoğlu ilk, orta ve Lise öğr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster