Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '20

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
30
 

Doğru Yatak Seçimi

Değerli arkadaşlarım, bundan birkaç gün önce “Belde Sabah Tutukluğu” başlıklı bir yazı yazmıştım. Bunun üzerine çok değerli bir Bloger arkadaşımdan aşağıdaki yorumu aldım. Size de faydalı olabileceğini düşündüğüm için bu güzel yorumu ve cevabımı yayınlıyorum. İşte beni çok mutlu eden o yorum:

“Yatak da çok önemli. Ben mesela misafirliğe veya seyahate gittiğimizde filan kendi yatağımdan başka bir yatakta uyuduğumda mutlaka bu bahsettiğiniz (sabah tutukluğu) durumu yaşıyorum. Öyle ki hem de tamamen tutulmuş gibi bir halde bir süre yataktan hemencecik kalkamadığım, kalkmakta hayli zorlandığım, hatta durup dururken bir de belimi incitmeyeyim diye yavaş yavaş ve ufak ufak birtakım hareketlerle ancak kalkabildiğim bile olabiliyor. Yani omurgamızda, belimizde, boynumuzda hiçbir sorun olmadığı halde sırf farklı bir yatakta yatmak zorunda kalmak nedeniyle de bu ağrı ve tutulmalar oluşabiliyor. Yatak alışık olduğumuz nitelikte veya anatomimize uygun değilse yaşanıyor bu da maalesef. Sırf bu yüzden yatak eskidiğinde değiştirmek zorunda kalınca nasıl bir yatak almak lazım konusu dahi aslında baya bir problem. Rica etsem, bu konuda da bir yazı yazar mısınız mümkünse, belimizde bir sorun olmasa bile yatak seçiminde tavsiyelerinize birçok insanın ihtiyacı olduğuna eminim. Şimdiden teşekkürler... (Filiz Alev).”

*

Cevap: Filiz Hanım, yazıma yorum ve katkınız için size çok teşekkür ederim. Yorumunuzda belirttiğiniz gibi şahsımıza uygun yatak seçimi çok önemlidir. İnternette bu konuda görüş bildiren fizik tedavi doktorları genellikle “ne yumuşak ne de çok sert olmayan (orta sertikte) yatak” öneriyorlar. Diğer tavsiyeleri de incelediğimde aşağıdaki yazı oluştu. Umarım size de okurlara da iyi bir fikir verir. Bu güzel interaktif yaklaşımınız için tekrar çok teşekkürler. Selamlar.

*

DOĞRU YATAK SEÇİMİ:

Birkaç kritere göre doğru yatak seçebilirsiniz. Bunlar yaşınız, yatakta yatış biçiminiz ve kilonuzdur.

Yaşınıza göre yatak seçimi:

20 yaşına kadar yumuşak yataklar tercih edilebilir.

20-40 yaş arasında orta sertlikte bir yatak seçebilirsiniz.

40 yaşından sonra sert ortopedik bir yatak daha uygun olur.

Ortopedik yatak:

Vücudumuzun anatomik yapısına uyum sağlayabilen, omurgayı destekleyen yataklardır. Diğer bir anlatımla vücut şeklini alan ve basıncı azaltarak vücudu destekleyen yataklara ortopedik yatak denir. Ortopedik yatak, yaylı, visco veya lateks bir yatak olabilir. Yani bu üç çeşit yatağın da ortopedik olanı vardır.

Uyuma şeklinize göre yatak seçimi:

Yatakta daha az dönerek uyuma alışkanlınız varsa: Visco yatak...

Visco yataklar yumuşak sünger ve üzerine yerleştirilen visco katmanından oluşur. Visco, dokunduğumuzda ya da yattığımızda vücudumuzun şeklini alan süngerin ismidir. Visco elastik malzeme vücudunuzun ağırlığı ve sıcaklığı ile yatağa yaptığınız basınç sonrasında yumuşar ve vücudunuzun şeklini alır. Yatakta daha az dönerek uyuma alışkanlığınız varsa vücudunuzu destekleyen ve şeklini alan yaysız visco yatakları tercih edebilirsiniz

Yatakta dönme alışkanlığınız varsa: Lateks yatak...

Visco gibi vücudu destekler, yattığınız da vücut boşluklarınızı doldurur ancak, visco gibi sarmaz. Yattığınızda gömülme hissi yaşamazsınız, yay gibi daha tepkili bir yapısı vardır. Hemen eski haline döner. Uzun süreli kullanıma uygun ve dayanıklıdır. Her kiloda insanın çok rahat kullanabileceği bir yataktır. Yatakta dönme alışkanlığınız var ise, dönüşünüzü destekleyen yaylı ya da yaysız lateks yataklar tercih edebilirsiniz.

Sabit uyuyan kişiler, yattığım gibi kalkıyorum şeklinde görüş bildirirler. Yumuşak ve basınç azaltma özelliğine sahip, vücudun şeklini alan ve destekleyen yaysız visco ve lateks yataklar bu durumlarda tercih edilebilir.

Kilolu iseniz: 

Vücut basıncını azaltarak omurgaya destek veren, vücut boşluklarını dolduran, çok yumuşak olmayan, yay desteği bulunan  kişiye özel ortopedik yataklar tercih edilmelidir. Visco ya da lateks yataklar bu konuda yapılacak en iyi seçimlerdir. 

*

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

15 Ocak 2020

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkürler Doktor Bey, emeğinize sağlık... Ülkemizin en kaliteli ve bilinen bir yatak firmasının geçtiğimiz sezon yaptığı kampanya süresince "bir ay deneyin, ağrı oluşursa değiştirelim" şeklinde insanlara seçenek sunan ve doğru seçim yapabilmelerinde kolaylık sağlayan extra promosyonu dahi bunun ne denli büyük bir ihtiyaç olduğunu ve bu konunun ne kadar çok insan için önemli bir sorun teşkil ettiğini gösteriyor. Tekrar teşekkürlerim ve selamlarımla...

Filiz Alev 
 15.01.2020 22:54
Cevap :
Yorum ve değerli katkınız için çok teşekkür ederim. Selamlar.   24.01.2020 11:52
 

Çok teşekkürler sevgili doktorum:) Sağ olunuz sağlıklı kalınız:)

Halil Güven (Sökeli) 
 15.01.2020 20:32
Cevap :
Ben teşekkür ederim değerli Abim.   24.01.2020 11:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 440
Toplam yorum
: 2984
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 285
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster