Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '17

 
Kategori
Pazarlama
Okunma Sayısı
73
 

Doğrudan Satış ve Kurumsallığın Önemi

Bu yazıyı tamamen tecrübelerime istinaden yazmaktayım. Gayet de mantıklıdır.

Doğrudan satış, işletme kurmaksızın elden satış demektir. Bu işin tek avantajı emir almadan sermayesiz çalışma imkanı olarak tanınmasıdır. Dezavantajı çoktur.

Dezavantajları:

Hedef kitlesi yakınında ikamet edenlerden ibarettir. Muhtemelen bir yere kadar satış yapılıp iş sonlanır. Hele de ürünler dayanıklı ürünlerse yakında ikamet edenlere ürünlerden birer tane satmakla iş kesin sonlanır. Uzak mesafeye kargolama yapılmaya kalkılırsa genellikle bir satışın karı nakliye bedelini karşılamaz, ödemeli gönderme tercih edilirse de hiç kimse alışveriş yapmak istemez.

Hiç kimse doğrudan satış yapanlara peşin ödeme yapmak istemez. Veresiye satışlarda ise teslimatta vazgeçebilirler, bu nedenle satıcının elinde satamadığı mallar birikebilir veya iade için nakliye masraflarından zarar edebilir.

Doğrudan satış firmalarının ürün bedellerini üyelerden peşin almaları nedeniyle, işin sermayesiz sayılması aslında düşünülmemesi gerekirken sözde kalmaktadır.

Müşterilerin ödemelerini yapma durumlarında karışıklıklar yaşanır. Hatta müşteriler işi oyuna bile getirebilirler.

Tek başına satış yapan kişiyi dolandırmak dolandırıcılara kurumsal firmayı dolandırmaya göre çok daha kolay gelir.

Pazarlık eden, almaktan vazgeçen ve veresiye isteyenlerle kolay kolay başa çıkılmaz. Fiyat listesine uyma zorunluluğunu açıklasa bile sabit fiyat şartı belirtince de müşterilerin çoğu vazgeçerler.

Kuurmsal firma olmamak, dolandırıcılara, pazarlık edenlere, veresiye isteyenlere ve "gerekirse vazgeçerim" diye düşünen herkese büyük fırsat olarak görünür.

Doğrudan satış şirketleri üyelerine reklamı yasaklayıp çevrelerine satış yapmalarını isterler. Çevreye odaklı ticaret ise resmen iğne ile kuyu kazmak gibidir. Reklamsız ticaret kesinlikle olmaz.

Toplum içinde çoğu kişiler böyle ticaret yapanlardan rahatsız olurlar. "Burası pazar yeri mi?", "Burada satış amaçlı konuşulamaz." gibi sözleri çokça duyarlar. Dolayısıyla kendilerini duyurma imkanları da oldukça kısıtlıdır.

Çoğu doğrudan satış şirketleri üyelerini üyelik ücreti, zorunlu alışveriş, broşür, katalog, numune gibi malzemelerin bedelleri gibi masraflarla sömürür. Üstelik zorunlu alışveriş ve üyelik ücretinin tek amacı üyelere kazanç garantilemektir. Böyle garantilenen kazancın hileli kazançtan farkı düşünülemez. Halkımız böyle masraflar alan firmalara "umut taciri" demektedirler.

Doğrudan satış şirketlerinin çoğunluğu network marketing sistemiyle çalışırlar. Yani üyeler üye yaptıkları ve onların yaptıkları üyelerin satın almalarından pirim alırlar. Bu pirimlerin oranları ise önemsenmeyecek kadar düşüktür. %5 gibi... Hatta %1 bile olduğu görülüyor. Çok kazanmak için doğrudan satış yapılmasını istiyorlar.

Burada anlattıklarım, sıradan bir toptancıdan aldığı malları işletmesiz satanlar ve elindeki imkanlarla bireysel hizmet verenler için de aynen geçerlidir.

Kısacası; müşteriden ödeme alarak elden satış için kurumsal firma olmak şarttır.

Kurumsal firmalar haklarını mutlaka aradıkları bilindiğinden dolandırılma ihtimalleri çok daha düşüktür. Hiçbir kurumsal firmanın veresiye kabul etmediğini ve herkese eşit fiyat belirlediğini herkes bilir. Hatta veresiyenin yerini artık kredi kartıyla satış almıştır. Kurumsal firmalar müşteri caymalarının giderlerini karşılayacak bütçeye de zaten sahiptirler.

Müşteri işlemlerinin takip kolaylığı kurumsal firma olmayı şart kılmaktadır.

Küçük şahıs işletmeleri de doğrudan satış yapanlar kadar olmasa da aynı risklerle karşı karşıya gelebilirler. Onlar da pazarlık ve veresiye talepleriyle çokça karşılaşırlar. Müşteriyle tam güvende muhatap olabilmek için kurumsal firma olmak şarttır.

Kurumsal firma olmak aynı zamanda müşterilere daha fazla güven sağlamaya da yaramaktadır.

Ferden girişimci olmak isteyen herkese tavsiyem, kurumsal firmalarla işbirliği yapmak veya aracılık usulü çalışmaktır. Yani "Eğer ferden çalışıyorsanız müşteriden ödeme alarak çalışmayın." derim. "Sadece aracı olduğunuz veya işbirliği yaptığınız kurumsal firmalardan ödeme alın." derim.

Bu yazıma eklenmesi gerektiğini düşündüklerinizi yorum yazarak siz eklerseniz memnun olurum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 35
Kayıt tarihi
: 23.11.17
 
 

24 Temmuz 1984 Adana doğumluyum. Adanalıyım. Adana'da ikamet ediyorum. Bekarım. Endüstriyel Elekt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster