Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖNAY BARIŞ KÖROĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/onayca

01 Eylül '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
3633
 

Doğrulama resmi

Doğrulama resmi
 

Artık hemen her sitede kullanıcı girişi yaparken yada önemli bilgilerimizde değişiklik yapmak istediğimizde karşımıza doğrulama resmi yada güvenlik kodu diye birşey çıkıyor.İlk başlarda çok yadırgadığımız ama sonunda resimde gördüğümüz karakterleri ilgili kutucuğa yazmaya alıştığımız bu doğrulama resmi nedir? neden sürekli karşımıza çıkmaya başladı merak ederiz. Cevabı evet olanlar yazının geri kalan kısmı nı lütfen okuyunuz..

Günümüzde istediğimiz birçok bilgiye internetten erişebiliyor, alışveriş dahil birçok işimizi internet üzerinden halledebiliyoruz. Fatura, Vergi, sigorta ödemelerimizi internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.

İnternetteki sayısız sitenin veritabanında biriken milyonlarca kişinin üyelik bilgileri, kötü niyetli kişilerin iştahını kabartmış olmalı ki, işe koyulan kötü niyetli kişiler, yazılan küçük bilgisayar programları(bot) sayesinde rastgele üyelik bilgileri ve şifreler üreterek bu tür sitelere giriş yapıp, sahte üyelik bilgileri ile işlemler yapmaya ya da insanların bilgilerine ulaşıp, bu bilgileri değişik amaçlarda kullanmaya başladılar.

Bilgisayar programından yararlanmadan denendiğinde, belki bir insan ömrünün bile yetmeyeceği bu sahtekarlık işlemi bilgisayar programı kullanılarak birkaç saat gibi kısa bir sürede yapılabiliriyor.

Bu tür zararlı bilgisayar programcıkları’nın ve bu pogramları kullananmaya meyilli kötü niyetli kişilerin sayısının artması ile birlikte, üyelik bilgisi isteyen sitelere giriş yapmak isteyenin bir bilgisayar programı mı? yoksa bir insan mı? olduğunu anlamaya ihtiyaç duyuldu. Bu ihtiyacın sonunda ise Güvenlik Resmi ya da diğer adı ile güvenlik kodu uygulamaları doğdu.

Bilgisayar programlarının anlayamacağı ama bir insanın kolaylıkla anlayabileceği bu güvenlik resmi uygulması ile ekranda beliren resimdeki harf yada rakamların, ilgili kutucuğa doğru olarak yazılması isteniyor. Bu sayede giriş yapmak isteyenin insan mı yoksa bilgisayar programımı olduğu anlaşılarak kötü niyetli kişilerin amaçlarına ulaşması engelleniyor.

www.bilgifabrikam.com'dan alıntı yapılmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konu www.bilgifabrikam.com dan alıntıdır. Yazıda buna dair hiçbir not bulunmadığına göre çalıntıdır da denilebilir.

hüseyin aslan 
 09.09.2008 1:00
Cevap :
Doğrulama yazısına alıntıdır notunu düşmeyi ne yazık ki unutmuşum. Hatırlattığınız için teşekkür ederim. Dikkat ederseniz diğer yazılarımda, alıntı notunu düşmekteyim. Alıntı notunu düşerek yazıyı tekrar yayınlanmak üzere düzenledim.  09.09.2008 14:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 983
Kayıt tarihi
: 26.08.08
 
 

Anadolu Üniversitesi Ekonomi mezunuyum. Bir Kamu kuruluşundan yönetici olarak emekli oldum. Evliy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster