Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
57
 

Doğrular Doğru Ama

“Kerim Korkut her şeye karşı”

Neye karşıymışım ben?

“Sabır”a karşıymışım… Terk edeni belki geri dönüp gelir diye on yıl bekliyorsun. Kocan ölmüş çocukların için evlenmiyorsun. Her yerde saatlerce birini/bir şeyleri bekliyorsun. Kaybolanı gelmeyecek olanı bekliyorsun. Hastasın yaralısın acıya, kolayı varken zorluğa, belaya, düzelir diye yoksulluğa sabrediyorsun…

Oysa hiç bunlara gerek yok ama sen sabır denilen saçmalık yüzünden hayatını mahvediyorsun! Sana sabır tavsiye edenler ne yaptılar, Mars’a mı gittiler?

Sadakate karşıymışım… Adam dışarıda karılarla fink atsın sen evde otur kocanı bekle.

Saygıya karşıymışım… Saygıyı kullanarak eziyorlar sizi haberiniz yok. Ben saygı gösterirken de saygı görürken de rahatsız oluyorum. İnsanlar eşittir; yaşı, mevkii, şunu bunu fark etmez. Kölelik düzenlerine ait saçma sapan bir kavram. Statü olarak filan bizden yukarıda olan insanların kaprisi ve bizlerin onların karşısında nedeni korkuya dayanan eziklik alışkanlığımız. Sizin saygısızlık dediğiniz davranışlar kişilerin halleridir, beğenmezseniz şikâyet edersiniz olmadı gidersiniz, saygısız diyemezsiniz. Saygısızın dinsiz ya da ahlaksız gibi bir anlamı var çünkü böyle bir hakkımız olduğunu düşünmüyorum.

Ahlak, iyilik, dürüstlük gibi şeyler de aynı… Yalan söyleyen dünyanın en adı adamıymış. Ben yalan söylüyorum nolacak, inanma! İyilik zorunlu değil ister yaparım ister yapmam, yapmadığım zaman da kötü olmam; yolarım o senin bitli sakallı dervişlerinin sakalını, bize insanlık öğretmesin!

Gelişmiş ülkelerde bunların hiçbiri yok çünkü ihtiyaçları yok. Zaten medeniyet diye çırpınışımız bu yüzden!

Bu kavramlar temelde doğru olsa bile bilinçsiz toplum tarafından o hale getirilmişler ki örneğin sevgi insanın içindeki bir duygu, kimi sever kimi sevmez. Tanrı gibi tapıyorlar, mecburmuşuz sevmeye. Yüz kere diyorum ya dünya akılla düzelir sevgi mevgi hikâye!

Kısaca benim böyle şeylere ihtiyacım yok, bunları yazan kitapları da okumam, aklım bana yeter. Yolunu kaybetmiş olanlar aydınlıkta bile ışıksız yürüyemezler; ahlak, sevgi, saygı, iyilik, sadakat vs diye çırpınıp dururlar.

Yani bu kavramlar (çoğunu burada yazmadım 30’u aşkın) doğru ama her birisi hayatın belli durumları için geçerli küçük yaşam kodları. Bunlara göre kurduğunuz hayat ancak Türk filmlerine konu olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Halil Güven, "sevgi tamamen akıl sonunda oluşur" Aynen katılıyorum.

Kerim Korkut 
 15.10.2019 11:44
 

"yolarım o senin bitli sakallı dervişlerinin sakalını, bize insanlık öğretmesin"... Yanındayım. DOĞRU kavramlar, bilinçsiz toplum tarafından yozlaştırılmış. Yoksa sabır, saygı, sadakate niye karşı olalım. Einize sağlık.

İsmail Hakkı CENGİZ 
 13.10.2019 12:26
Cevap :
"doğru kavramlar bilinçsiz toplum tarafından yozlaştırılmış" İşte ben bu cümleyi kuramadım.   15.10.2019 12:21
 

Diğerlerini bilmem de sevgi tamamen akıl süzgeci sonunda oluşur sevgili arkadaşım... İnsan neden sevdiğini araştırır aklına uyarsa sever... Bu kadar... Akla bağlılık konusunda sizinle birlikteyim... Saygı ve sevgiler sunarım:):):)

Halil Güven (Sökeli) 
 11.10.2019 21:16
 

Akıllı olan zaten sevgi doludur, ikisi bütündür...Harika anlatım ama kim anladı..

jale kasap 
 11.10.2019 18:59
Cevap :
"Akıllı olan zaten sevgi doludur" Harika.   15.10.2019 10:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4772
Toplam yorum
: 12833
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster