Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '09

 
Kategori
Bayramlar
Okunma Sayısı
790
 

Doğu Anadolu'da Cumhuriyet Bayramı

Doğu Anadolu'da Cumhuriyet Bayramı
 

Cumhuriyet bayramı, benim için ve tabi ki sizler için çok önemli bir gündür. Bu günün önemini anlatacak değilim, zaten milliyet blog okuyan ve yazan herkesin belli bir seviyesi var ve bu önemli günün anlamını çok iyi bilirler. Ben ilk defa Doğuda Cumhuriyet Bayramını kutladım. İlk defa diyorum yani 26 yaşıma kadar kendi doğup büyüdüğüm şehirde kutlamıştım. Bayramın anlamını, İstiklal Marşını oradaki insanların tamamı hep bir ağızdan söylediği zaman anlıyordum. Çünkü o an benim tüylerim diken diken oluyordu. Çok güzel bir duygu bu, hepiniz de tatmışınızdır.

Ben okulumda bayramı kutladım, köy okulu olduğu için de bayram erken bitti ve bir an önce merkezdeki bayramı kutlamak için merkeze döndüm. Herkes hazırlanmıştı. Askerler, polisler, merkez okullar, belediye başkanı, kaymakam, yani protokol da hazırdı. Zaten merakımdan hemen oraya gittim. Protokolün bulunduğu yere gitdim. Daha da yaklaşamadım protokole çünkü polisler oraya yaklaşmamızı engelliyorlardı. Asker ailelerine ayrılmıştı orası. Bu da bana biraz saçma geldi ama neyse.

Bayram başlıyordu. Hep bir ağızdan İstiklal marşını söyleyecektik bir de baktım ki benden başka kimsenin sesi çıkmıyordu. Kimsenin ağzı kımıldamıyordu bile. Hoparlörden İstiklal marşı sesi geliyor ve insanlar sadece dinliyordu. Bu çok garibime gitti ve çok da üzüldüm.

Bu marş bizim geçmişimizdi.

Birliğimiz,

beraberliğimiz,

akıttığımız kandı.

Gördüklerim çok açıktı.

Bayrağımız dalgalanıyordu şanlı bir şekilde ama

ben nerdeydim…

Mehmet Sinan Gür bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yalnız güneydoğuda değil, bütün Türkiye'de askerlerin dikenli tellerle çevrili bir lojman takıntısı var. Askerler yerli halkla bir arada yaşamazlar. Suyla zeytinyağı gibi birbirinden ayrıdırlar. Bunda belki bir sabotaj korkusu var, belki askerin kafasının çelinmesi korkusu var ama daha önceki korkularımız gibi yanlış bir korkudur. Halbuki askerin yerli halka komşu olabilmesi büyük bir fırsat. Komşu çocuğu asker olan biri büyüyünce nasıl dağa çıkabilir? Askerler ve devlet bunu değerlendirmeli. Ben de 3 yıl kadar Diyarbakır'da yaşadım. cumhuriyet bayramı kutlamasına katıldım. Başka yerlerden farklı değildi. Özellikle geleceğin umudu çocuklar harikaydı. Saygılar.

Mehmet Sinan Gür 
 03.11.2009 19:21
Cevap :
Keşke söyledikleriniz gerçekleşse de ülkemiz düzlüğe çıksa. Tüm insanlarımız eşit şekilde muamele görse.Cumhuriyet bayramını da inanıyorum tüm Doğu bölgesinde çok güzel bir şekilde kutlarız.  04.11.2009 16:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 552
Kayıt tarihi
: 04.09.07
 
 

Adana’da doğdum. Üniversitenin sınıf öğretmenliği bölümünden mezunum. 5 yıldır öğretmenlik yapıyorum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster