Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
932
 

Doğu'da göç başladı, Cizre, Silopi boşalıyor;

Doğu'da göç başladı, Cizre, Silopi boşalıyor;
 

Silopi Cizre De göç başladı


Türkiye’nin yıllardır bitmek, tükenmeyen bilmeyen her zaman açık, kanayan yarası “GÖÇ”. Ekonomik, sosyal ve kültürel nedenlerden sonra güney ve güneydoğuyu otuz yıldır kasıp kavuran terör nedeniyle Türkiye’de yaşanan göç olaylarına birde terör göçü ilave olmuştur. Son otuz yılda mezrasını, köyünü kasabasını, şehrini terk eden milyonlarca vatandaşımız, Akdeniz ‘den batıya kadar yurdun çeşitli bölgelerine, özellikle de büyük şehirlere göç etmeye başlamışlardı.

Yaşanan bu göçler beraberinde çok ciddi problemleri de ortaya çıkmıştır. Bu göçlerin neticesinde bugün birçok ilde göç edenler yerli yerleşimcilerin nüfusunu geçmiş burada ekonomik, sosyal ve kültürel değişiklikler yaşanmaya başlanmıştır.

Son günlerde Diyarbakır başta olmak üzere artan terör olayları farklı boyutlara ulaştı. Aylardır güvenlik güçleri ile terör örgütü elemanları arasında yaşanan şiddetli çatışmalar ve bu çatışmaların ardında bıraktığı izler adeta bir savaş alanını andırıyor.

Yer mekân ve asker, sivil gözetmeksizin her yer ve kişiler PKK’lı hainler tarafından kurşunlanıyor, yakılıyor, yıkılıyor. Teröristler tarafından vatandaş canlı kalkan olarak kullanılmaya çalışılıyor. Yüzleri maskeli hainler ve yandaşları yerel belediyelerin imkânlarını da kullanarak yollara, sokak aralarına hendekler kazıyor, barikatlar kuruyorlar.

Bu şekilde Diyarbakır merkez Sur ilçesinde, Şırnak’ın Silopi ve Cizre’de Nusaybin ilçelerinde ve daha birçok ilçe merkezlerinde terör örgütünün aylardır kazdığı hendekler ile köstebek yuvasına çevirdiği yerlerde yaşam felç olmuş adeta hayat durmuş vaziyette.

Çatışmalar esnasında vatandaşların zarar görmemesi teröristlerin yuvalandıkları yerlerden çıkarılması için güvenlik güçlerine halkın zarar görmeyeceği bir şekilde operasyon zemini hazırlamak için. Çatışmaların yoğunlaştığı yerleşim merkezlerinde, aralıklarla uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle. Kepenk kapatan esnaf, işlerine gidemeyen işçi ve memurlar evlerinde endişe ve panik halinde çatışma seslerinin verdiği korku ile yaşamak zorunda kalıyor. Bölge halkının maddi ve manevi zararı her geçen gün artarken, üzerine birde can korkusu yaşıyorlar. Bundan artık kurtulmak isteyen bölge halkı çözümü evlerini, barklarını, mallarını bırakarak çatışmaların olmadığı yakın yerleşim merkezlerindeki akrabalarının yanlarına sığınmakla yâda batı ve büyük şehirlere göç ederek yeni bir yaşam kurmada buluyor.

Aylardır bölgede yaşanan bu durum karşısında hafta başında milli eğitim il müdürlüğünden Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde görev yapan üç bine yakın öğretmene “Hizmet için eğitime tabi tutulacaksınız, ilçenizden çok acele ayrılın.” diye mesaj gönderilmesi. Binlerce öğretmenin bölgeyi alelacele terk etmesi, sağlık personeli ve kamu görevlilerinin tayin talebi, idari ve yıllık izin talepleri ile bölgeden ayrılmaları Devletin memurlarını teker teker bölgeden çekmesi, insanların korku ve endişelerini bir kat daha arttırdı. Bütün bunlar bölgede daha şiddetli çatışmaların yaşanacağı yorumlarına neden olurken devletin bölgeden çekilmesinin mantığı ise henüz anlaşılmış değil.

Batıdan doğu ve güney doğu illerine nakliyat ve otobüs seferleri tam anlamı ile durmuş iken, doğu ve güneydoğudan batıya göç alabildiğine devam ediyor. Vatandaş çatışma bölgesinden uzaklaşmak için araç bulmakta zorlanıyor. Birçok büyük ilde otogarlar adeta doğudan gelen araçların konvoy halinde giriş yapmasına sahne oluyor.

Böylece ülkemizde yeni bir sosyal yara daha açılıyor.

Can konusu ve gelecek endişesi nedeniyle aynı Suriye’den, Kobani’den, Bayırbucak’tan yurtlarını terk ederek Türkiye’ye sığınan Arap, Kürt ve Türkmenler (Türk) gibi çatışma bölgesinden kaçan vatandaşlarımız kendi yurdunda “MÜLTECİ” duruna düşüyorlar. Göç edenlerin bir kısmı akraba, eş dost yanlarına yâda kiraya gidiyor. Ya yakınları ve imkânı olmayanlar? Onları bu kara kışta bir meçhul bekliyor. Bu şekilde devam ederse, kendi vatanımızda kendi vatandaşlarımıza “MÜLTECİ KAMPLARI” açmak zorunda kalacağız.

 

İbrahim Halil SİPAHİ

16.12.2015/Adana

Twitter.com/ihalilsipahi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 100
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1347
Kayıt tarihi
: 12.08.14
 
 

Adana'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana'da Yüksek öğrenimini Konya Selçuk Üniversitesi Eğiti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster