Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '13

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
5165
 

Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türkleri üzerine

Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türkleri üzerine
 

Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türkleri'nin Çin tarafından zulme uğratıldığı söylenir.
Doğru mudur, diye somayacağım, çünkü zulme neden aranmaz.
Türkçüler, bu iddiayı sık sık dile getirirler; hatta bir kuzenim bana 'Kürtlerin sorunundan sana ne, soydaşlarımız zulme uğruyor, onu dile getir,' demişti.

Türkçüler, Uygur Türkleri'nin sorunlarını dile getirirken, meselenin siyasi, politik ve ekonomik yanını görmezler, görseler bile görmezden gelirler.
İzniniz olursa, görmezden gelinen yönlere değineceğim:

Uygur Türkleri, Çin egemenliği altında Sican Uygur Özer Bölgesi topraklarında yaşamaktadır.
Sincan Uygur Özerk Bölgesi, iç işlerinde serbest, dış işlerinde Çin'e bağlıdır.
Nüfusu 25 milyon civarındadır; çoğunlu %45'lik dilimle Uygur Türkleri ve %40'lık dilimle Çinli'ler oluşturur.
Bölgenin resmi ve eğitim dili Uygur Türkçesi, alfabesi de Arap alfabesidir.

Sincan Ugur Özerk Bölgesi, doğal kaynaklar bakımından çok zengindir; adeta Çin'in can damarıdır; en kıymetli bölgesidir.
Ve bu özerk bölgenin yönetiminde Uygur Türkleri söz sahibidir.

Oradaki Uygur Türkleri'nin zulme uğradığını kabul ettim,
peki Çinliler, altın yumurtlayan tavukların olduğu kümese zulüm yapması ne kadar akla uygun?
Çinlilerin zalimin teki olduğunu kabul ettim, peki bölgenin yönetiminde söz sahibi olan Türkler, aptal mı, şaşkaloz mu?
Hiç bir şey yapamıyorsa bile Çin'e rest çekmesi lazım.

Bana, 'Kürtlerin sorunundan sana ne, soydaşlarımız zulme uğruyor, onu dile getir,' diyen kuzenim.
Evet, zulüm gören Uygur Türkleri'nin de yanındayım, Çin'e de lanet olsun.
'Kürtlerden sana ne,' diyorsun ya, Çin kadar olamamış senin ülken farkında mısın?
Nasıl olamamış, deme.
Nasıl mı olamamış, anlatayım.
%45'lik dilimden oluşan bir halka özerlik vermiş.
%45'lik bir halkı kendi dilinde yönetimine, eğitimine izin vermiş.
Peki senin devletin, senin devletin?
Doğuda %70 oranında yaşayan bir halkı ötelemiş, horlamış, başka bir ırkın, yani senin ırkının benliğini dayatmış, dillerinde eğitimi geçtim, şarkılarına, türkülerine bile karışmış; kan dökmüş, tezek yedirmiş; korkutmuş; yakmış yıkmış, memleketinden sürmüş...

Mesele, soydaşının değil, bütün ezilmiş halkların yanında olmaktır.


-Mustafa Yıldırım - 02.07.2013

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Asil asimile olan Turkler. Turklere Kurtluk dayatiliyor. Bir Kurt batida kolayca "Kurtum" diyebilirken bir Turk doguda bunu diyebilir mi? Neden Turkler doguya giderken tedirgin? Neden aileler cocuklarinin atamasi doguya cikinca yurekleri hep agizlarinda? Neden Kurt mahallelerine giren Turkler hep bir cekince yasarken Turk mahallerinde Kurtler istedigi gibi at kosturup , hatta kendileri Turkleri pusturup taciz edebiliyor? Neden bir Turk Kurtce turku bilmedigi icin kolayca oldurulerken bunun cezasi verilmiyor? Neden terore karismis insanlar yalnizca hicbir ceza almadan yirtiyorlar, hatta devleti yonetecek konumlara yukselebiliyorlar? Neden onemli yerlerdeki tum isletmeler Kurt mafyasi eliyle Turklerin elinden alinip Kurtlere peskes cekiliyor ve buna karsi bir sey yapilmiyor? Cogunluk Kurtse orada Turk barinamaz, ama cogunluk Turkse Kurt barinir. Hatta azinlik bile Kurtlerin varligi bile kapilari Turke kapatmaya yeter.Kim burada ezilen, kim ezen, artik gormek gerekir.

yasemin öztürk 
 01.11.2013 8:32
 

(3)Cumhuriyetin Turkluk ilkesi uzerinde kurulmasi sandigin gibi Kurtlere yonelik falan da degildir. Osmanli nasil yikildi? Turkiyede Turk milliyetciligi neden ve nasil yukseldi? Batinin Turkiyeye ve Turkere yonelik bakis acisi nedir? Bu topraklardaki iddilari nelerdir? Turk tarihini nasil gormezden geliyorlar? Sevr neydi ve neden hala gundemlerinde? Bu konulara butunluklu bakmazsan boyle sig "Turkler asimile etti. Cumhuriyetin kokenleri yanlisiti" gibi ayni dinci-Kurtcu ezberleri yeni bir seymis gibi onumuze surersin. Turkiyede irk tartismalarinin kokeni bakarsan batidir. Kusura bakma ama "milliyetci olmayin." diyen o bati ulkeleri de gayet milliyetci. Hicbirisi ulkesini bu bicimde azinliklarin denetimine sokmaz, butunlugunu bozacak bir eylemde bulunmaz. Bizde milliyetciligi oldururlerken irkciligi, 5. sinif milliyetciligi korukluyorlar. Bunu gorememek cok aci. Bizim temel sorunumuz uretmemek ve disa bagimliliktir. Batinin urettigi yapay tartismalara takilip daha da bagimli oluyoruz

yasemin öztürk 
 01.11.2013 8:28
Cevap :
Yasemin Hanım, bende Türk'üm; milliyetçi de değilim, dinci de... Hiç bir milleti kısıtlamam, kısıtlamadığım gibi de dayatmalara karşıyım.  02.11.2013 13:46
 

(2) Rusya ve Cin somurgecidir ve isgalcidir. Ama Turkiye Cumhuriyeti Guneydoguyu isgal etmedi, burasi zaten bizim topraklarimiz. Kurtler buraya cogunlukla Yavuz Selim Hanca Sii Turkmenelere karsi yerlestirildi. Su anda Kurtum diye gecinenlerin cogu da Kurt falan degil, Alevi Turkmen. Yeni kusak beyinsizce "Kurtuz" dsede de eski kusaklar "bizim kokenimiz Turk" diyorlar. Kalitsal olarak bu insanlarin Turklerden bir farki yok. Cumhuriyetin ilk yillarinda kendisini Kurt oalrak tanimlayan nufus oraniyla simdiki arasindaki daglar kadar fark nereden geliyor? Neden Guney Dogu yillarca CHPye, MHPye oy vermisken, Turk milleytcisiyken simdi PKKlilasti? Bu donusum sana yapay gelmiyor mu?Ayni insanlar, ama batinin ayristirma politkasi ve develtin de isbirligiyle kutuplastiriliyor. Bu insanlar devletin de yardimiyla PKKya yakinlastirildi Ama bu onlari Kurt yapmak icin yeterli degil. Herkes bir elden Turkleri Kurt yapmak icin igrasiyor. Boyle bir rezillik hangi ulkede vardir acaba?

yasemin öztürk 
 01.11.2013 8:26
 

Dogu Turkistan Kizil Cin tarafindan isgal edildi. Ozerkligi lutfetmisler de "aman kabul etsinler canim, fazla tantana cikartmasinlar" diyorsun. Ayrica o bolgeyi asimile etmek icin Han denilen yonetimci irktan insanlari oraya yerlestiriyorlar. Uygur Ozerk Bolgesi Turkistanin bir bolumu, tum yerlesim yerlerinin adi Turk. Uygur kralliklarinin, Karahanllarin Karluklarin egemenlik surdugu bolge bu. Turk bolgesinde %40 Hanin ne isi var diye sormak aklina geliyor mu? Kalanlar da diger Turk boylari zaten. Yani %65 ki azinlik degil cogunluk. Hanlar da oraya bir hancer gibi sokulmus irk. Aynen Rusyanin isgal ettigi Turk Devletlerinde yasayan Rus nufus gibi. Sana Turkistani Cinin ve Rusyanin yonetmesi olagan mi geliyor? Uzaga gitmeye gerek yok. Farslarin Gney Azerbaycani yonetmesi de olagan degil mi? Irakta Turklerin esir olamsi da olagan tabi. Turk topraklarinin Ermenistanca isgali de oyle. Ne de olsa Turk her turlu esareti hak eder, kolelestirilmeli, yok edilmelidir.

yasemin öztürk 
 01.11.2013 8:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 252
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 616
Kayıt tarihi
: 03.11.12
 
 

Konyalıyım. Edebiyat okudum. Amatör yazar ve şairim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster