Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
552
 

Doğum günü 4 Temmuz...

Doğum günü 4 Temmuz...
 

"En önemli şeyler sözcükler değil eylemlerdir."


Ne yapmak istediğini bilen ve kararlılığını hiç bırakmadan hedefinde ilerleyen insanların elde edemeyecği bir şey yoktur. Bu konu ile ilgili bir kitap okuyorum ve bu gün 4 temmuz temelelinde gerçek bir kararlılık öyküsü yatan ABD için çok önemli olan bugünün hikayesini sizlerle paylaşmak istedim. Muhakkak biliyorsunuzdur o zaman hep bereber hatırlamış olacağız

Bu hikaye Boston'da 5 Mart 1770'de başlıyor. İngiliz askerleri caddelerde dolaşırken açıkça vatandaşları tehdit ediyorlardı. Sömürgede yaşan halk askerlerden hiç hoşnut değildi. Öfkelerini artık açıkça ortaya koymaya başlamışlardı. Askerleri taşlıyor hakaretler ediyorlardı. Bu durum komuta subayı hücum emrini verinceye kadar sürdü...

Çarpışma birçok insanın ölüm ve yaralanmasıyla son buldu. İki adam John Honcock ve Samuel Adams mecliste yaptıkları cesaret dolu konuşma ile Boston'daki tüm İngilizleri çıkartmak için harekete geçmeleri gerektiğini söyledi.

Bu iki adamın kafasında oluşan bu fikir Amerikanın şu anki özgürlüğünün temeliydi.

Mecliste Samuel Adams'a Eyalet valisine gidip Bostondaki İngiliz birliklerinin geri çekilmesi için görüşme yapma görevi verildi. Bu iş başarı ile sonuçlandı İngilizler Bostondan çıktılar.

Diğer tüm eyaletlerde aynı şekilde örgütlenmek için hepsi birbiri ile ümitlerini ve korkuları paylaşarak yazışmaya başladılar.

Adams'a krallık bir elçi gönderdi ve kendisine büyük bir rüşvet teklif ederek amacından vazgeçmesini istediler. Ancak Adams elçiden vereceği cevabın eksiksiz iletilmesi sözünü alarak cevabını verdi. "Öfkeli insanların duygularını daha fazla aşağılamasınlar"

Bu cavabın arkasından başka tehditler geldi ancak bu tehditler Adams ve arkadaşlarını daha da güçlendirdi. Tüm arkadaşlarını toplayarak kolonide yaşayanların bir kongre düzenlemesinin gerekli olduğu ve bunun için kararlar almaları gerektiğini belirtti. 5 Eylül 1774'te Philadelphia'da 1. kıtasal kongrenin toplanması kararını aldılar.

Bu tarih çok çok önemlidir bu kongrenin toplanması kararı alınmasa Özgürlük bildirgesinin imzalanması diye birşeyin olması çok zordu.

7 Temmuz 1776 'ya kadar süren 1. Kıtasal kongre'nin açılışında Richard Henry Lee başkanlık makamı ve meclise şöyle seslendi:

"Beyler, Birleşik Koloniler'in özgür , bağımsız eyaletler olması İngiliz krallığına bağlılıktan ayrılmaları ve bu koloniler ile Büyük Britanya Devleti arasındaki politik bağlantıların tamamen feshedilmesi gerektiği önerisini sunuyorum."

Uzun süre tartışıldı öneri. Daha sonra Thomas Jefferson kürsüye çıkarak "günlerdir tartışıyoruz , neden daha fazla gecikmemiz gerekiyor? neden daha fazla tartışalım Bu gün Amerika Birleşik Devletlerinin doğum günü olsun. Yıkmak ve ele geçirmek için değil barış ve hukukun saltanatını yeniden kurmak için doğmasına izin verelim."

4 Temmuz 1776 'da Thomas Jefferson meclisin önünde o çok önemli kararı okudu.

"İnsanla ilgili olaylar sırasında, bir halkın onu diğerine bağlayan politik bağlardan kurtulması, doğanın ve Tanrının yasalarının kendilerine hak olarak verdiği, dünya güçleri arasında ayrı ve eşit bir mevki edinmesi gerektiğinde, insan soyunun görüşlerine saygı, onları ayrılmaya zorlayan nedenleri açıklamalarını gerekli kılar..."

Jefferson okumayı bitirdiğinde bu karar için hayatların tehlikeye atan 56 adam tarafından imzalandı. Bu bildirge sonucunda özgür ve güçlü bir ulus doğdu.

Özgürlük bildirgesine sahip bir milletin kendi milleti dışındakilerinde aynı bildirgedeki herşeyi hakkettiklerini bildiğini buna inandığına inanmak isterdim... Belki gerçekten tüm dünya özgür olurdu!!!!!!!!!!!!!!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kurtulması" cümlesini okuduğumda, gülümsedim. Şimdi kendi uluslarına hizmet etmesi doğrultusunda,bir çok ülkeyle istedikleri şekilde politik bağları artırıyorlar, diye düşündüm ki siz de en sonunda o noktaya gelmişsiniz. Aklın yolu birdir diyeceğim ama aklı kullanmak bile fazla, sadece görmek ve farkında olmak yetecek. Ah bir de baktığımızı görebilsek. Sevgiler, selamlar aydınlık şehrimden masmavilerle. Not: Bakınca gördüm, bu yazınızdaki yorumların hepsi karşı cinsten.:) Bu sayfalarda nedense böyle olabiliyor. (:Artık değil :)

derinmavi.. 
 25.07.2010 16:14
Cevap :
Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Beni çok mutlu ettiniz. Evet değilmi bu benimde dikkatimi çekti ancak hem cinslerimiz çoğu zaman farkında olmayı sadece vitrinlerde ve kuaförlerde aramakta..biraz acımasızca oldu belki ama ben böyle düşünüyorum..  26.07.2010 21:06
 

Enterasan çok anlamlı yazılarınız var devamını dilerim lütfen daha sık yazın.

srhnsrt 
 20.07.2010 21:52
Cevap :
Teşekkür ederim.  20.07.2010 22:35
 

Aslında çok kolay yeterki her birey kendinden başlasın yaptığı hataları düzeltmeye.Umarım bir gün.

srhnsrt 
 20.07.2010 16:58
Cevap :
çözüm öyle basit ve bir o kadar da zor "her birey kendinden başlasın" Sevgiyle kalın  20.07.2010 19:06
 

Çok anlamlı ve değerli bir sözcük umarım tüm dünyada bir gün gelir tüm insanlar özgür mutlu ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye gelir.

srhnsrt 
 20.07.2010 9:39
Cevap :
Ne güzel yaşanası bir dünya olur....inşallah bir gün olur...egoların ve hırsların olmadığı dünya...  20.07.2010 15:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 148
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1079
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

Seyahat etmeyi, doğada yürüyüş yapmayı, yazmayı, çizmeyi, boyamayı, fotoğraf çekmeyi, annemin yap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster