Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
440
 

Doğum günüm kutlu olsun.

Doğum günüm kutlu olsun.
 

Foto. B. Tatlıpınar


Birileri uyarmasa, kalabalıkta yaşadığının bir türlü farkına varamıyor insan...

Sanki, birbirinin benzeri günler biteviye ve son sürat akıp gidiyor. "Ah yine pazartesi. Cuma bir gelse" yakınmaları... Bayrama kalan günleri saymak, baharın gelmesini beklemek , yaz tatili için planlar yapmak, zamanın dolu dizgin akışını engellemiyor ki. 20 yaş, 30 yaş, 40 yaş... Daha kaç on yaş yaşanır bilinmez elbet. Fotoğraf albümleri bir de boyunuzu geçen oğlunuz olmasa; gündelik hay huy içinde, zamanın ne de çabuk akıp gittiğini asla fark edemeyeceksiniz.

Çoğu zaman içinizde, delikanlılıktan kalma gemsiz arzular azgın bir şelaleden dökülen başıboş sular gibi çağıldasa da; bir yanınızın durulup, usul usul akan derin bir nehir gibi vuslata doğru yaklaştığını fark ettiğiniz zamandasınız şimdi. Bir yanınız soğumaya yüz tutmuşken bir yanınız harlı bir ateş gibi nar-ı beyza olup hala alazlanmakta... Dün ve yarın, eski ve yeni, yaşam ve ölüm, umut ve teslimiyet, cevvallik ve ataletin aynı ruhta, aynı bedende ve aynı zaman dilimi içindeki tezahürü.

"Anladım" ya da "fark ettim" dediğiniz bir an da; yeni bir muamma girdabının içinde bulmanız kendinizi. Kırklı yaşları yaşarken; belki de ilk defa fark ettiğiniz; yalnızca geleceğinizin değil bir de geçmişiniz olduğudur . Bu manada; geçmiş ve geleceğin şimdiki zamanda bir hesaplaşmasıdır içinde bulunduğunuz dönem.

Yaşadığımız asırda 40 yaş, hayatın tam da zirvesidir. Tırmanmış, tepeye çıkmış ve yamacın her iki tarafını da görmektesiniz. Önünüzdeki yol, yokuş değil iniştir artık...Kimileri yavaş yavaş ve temkinli inecektir kimleri de tepetaklak. Kainatın ve zamanın akıl almaz sonsuzluğu karşısında bir zerre bile olmadığınız; hayatın, meçhul bir tasarımcı tarafından size sunulmuş muhteşem bir hediye ve sıhhatle alınmış her nefesin de büyük bir mutluluk olduğunu kavramaya başlarsınız. Kırkların kalabalık limanından ayrılıp ellilerin yalnızlığına doğru sessizce yol alırken...

Hayatın gündelik gailesi içindeki anlamsız kavgalar, hırslar, çekişmeler, kalp kırmalar, gönül koymalar, yüz dökmeler, kibir, keder ve tasalar; yerini, yavaş yavaş tarifsiz bir iç huzuruna, ruh dinginliğine, mistik bir rintliğe biraz da kalenderliğe ve tevazua bırakmaya başlamıştır artık.

İçinizdeki çocuk özgür kalmıştır. Bu kez; tekrardan çocuksu bir merakla anlamaya çalışırsınız alemi. Kainattaki en büyük erdemin sevgi olduğunu bir kez daha keşfedersiniz. Gittikçe yalnızlaştığınızın farkına varmak bir parça içinizi acıtsa da; kendinize ait bir dünya yaratmanın verdiği haz, yalnızlığın verdiği elemi çoktan bastırmıştır nasıl olsa. Kırkından sonra hayat; uyandığınız her sabah, beyaz bir resim kağıdı gibi çıkar karşınıza. Onu, usta bir ressamın özenli fırça darbelerinden çıkmış bir resim gibi ahenkli renklerle donatıp rengarenk ve coşkulu bir tabloya dönüştürmek sizin elinizdedir artık.

Aşklarınız daha tutkulu, şarkılarınız daha dokunaklı, kahkahalarınız daha şakrak, şiirleriniz daha bir anlamlıdır. Dokunmanın sözden, sarılmanın her şeyden önemli olduğunu ve tek bir kadehle bile çakırkeyif olmayı öğrenmişsinizdir şimdi. Ama yine de; yaşadığınız günlerde biraz tevekkel biraz hüzünlü olsanız da; içinde bulunduğunuz mecra, sizi, ellilerin yalnızlığına doğru sürüklemesine karşı koyamazsınız.

Tıpkı, zamanı geldiğinde "bize bir zevk-ı tahattur kaldı /şu sönen gölgelenen dünyada" demekten başka hiç bir şey gelmeyeceği gibi elinizden.

A. Mesut Tatlıpınar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sağlıklı bir yaşam olsun da gerisi teferruat. Gönlünce bir ömür diliyorum. Sevgiler, kendine iyi bak.

Esma KAHRAMAN 
 04.05.2008 14:12
Cevap :
teşekkür ederim:=)  05.05.2008 15:28
 

Doğum gününüz kutlu olsun :)

shalimar 
 03.05.2008 17:16
Cevap :
Teşekkür ederim:=)  05.05.2008 15:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 66
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 3701
Kayıt tarihi
: 17.02.08
 
 

İstanbul'da doğdum. Şişli Lisesi'ni ve MÜ Siyasal Bilimler Fakültesi'ni bitirdim. Daha sonra, İ.Ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster