Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
439
 

Doğum tarihi

Dünyaya gelişim: Annemin unutamadığı bir anısıyla başlar. 1927 yılının güneşli bir Mayıs Ayında, hıdrellez şenliklerinin yapıldığı ilk Cuma günü Simav'da doğmuşum.
O zamanlar özellikle köy ve kasabalarda doğum günleri pek önemsenmez, bağ bozumunda, harmanları kaldırma zamanında veya nohutların erdiği günlerde doğdun şeklinde anımsanırdı. Benim doğum günüm hafızalardan kolayca silinmeyecek derecede önemli bir güne rastladığı için unutulmamış.
Simav’da halen daha devam etmekte olan bir gelenek vardır. İlçenin hali vakti yerinde olan gençleri kendi aralarında, adına YAREN denilen gruplar oluşturur. Bu Yarenler, her hafta belli bir yerde toplanarak, içkili sohbetler yapar, sazlar çalar, mahalli oyunlar oynar ve kendi aralarında hoş vakit geçirirler.
Yarenlerin kendilerine özel bir takım kuralları da vardır. Her yarende; Yaren Başı olarak seçilen, saygın ve otoriter bir kişi olur. Grupta bir anlaşmazlık veya tatsız bir durum olursa; Yaren Başı müdahale eder ve çözüm bulur. Onun bulduğu çözüme bütün grup uymak zorundadır. Uymayanlar yarenden atılır.
Benim dünyaya geldiğim yıllarda bu yarenler her yıl; Mayısın ilk Cuma günü, Mor Zeybekler, Sarı Zeybekler şeklinde özel kıyafetleriyle, Nadarçamı denilen bir yaylada toplanır, oradan davullar ve zurnalar eşliğinde silahlar atarak, akbaldır ardı meydanına iner, mahalli oyunlar oynayıp, gösteriler yaparak, hıdrellez şenliklerini kutlarlarmış. Simav yarenlerinin bu gösterileri çok eğlenceli olur ve halk onları görmek için şehrin çok uzaklarından ve hatta köylerden bile gelirmiş.
Anam rahmetlik; karnı burnunda hamile, o şenlikler için hazırlanırken, sancısı tutmuş ve ben dünyaya gelmişim. Kasabamızda son derece önemli olan bu şenlikleri; benim yüzümden kaçırdığı için çok üzülmüş. Sırası geldikçe söylerdi.
Böylece benim doğum günüm hafızalardan silinmeyecek bir öykü olmuş. Bu öyküye dayanarak saptadım 6 Mayıs 1927 olan doğum günümü.

Niye doğdun a Hilmi bu güzel günde erken,
Hıdrellezde anan şenlikleri beklerken.
Aniden debelenip, dünyaya göç etmişsin.
Hıdrellez gününü anana güç etmişsin.
Anacığın görmemiş, o günkü şenlikleri.
Acılara boğulmuş, sızlamış ilikleri.

Ama nur topu gibi bir oğlan görününce,
Dökülen gözyaşları sevince bürününce,
Unutulmuş çekilen acılar hep bir anda.
Evlada olan sevgi; anaya bu cihanda,
Bir teselli olurmuş, bitermiş sancıları,
Sevgiyle kucaklarmış bütün yabancıları.

Bu öykü tarih olmuş benim doğum günüme.
Altı Mayıs yazılmış nüfusta kütüğüme…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mayısa da az kaldı. Birlikte kutlar mıyız diye düşündüm ama salı gününe geliyor malesef. Artık buradan kutlarız yeni yaşını. Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 08.04.2008 22:27
Cevap :
İlla 6 Mayıs olacak diye bir kural yok her zaman için kutlanabilir Teşekkür ederim  10.04.2008 0:17
 

80 yıllık bir ömür. Dile kolay. Mümkün olsa da saysak; kaç kişi çıkar acaba sizin gibi, bilgisayarı başında, deneyimleri ve anılarını yazan, onları paylaşan? Kaç kişi? Sağlıklı ve sevinçli günler dileklerimle, saygılarımı iletirim.

MuDo 
 18.02.2008 23:47
Cevap :
Beni güçlendirip enerji verdiniz değerli blog arkadaşım. Bu enerjiyle birkaç anı daha ilave ederim sanıyorum. Teşekkür ederim.  19.02.2008 17:14
 

Doğum gününüz yaklaşıyor, nice sağlıklı mutlu yıllara diyorum. Siz doğum gününüzü önemli bir gün nedeniyle biliyorsunuz, benim ne yazık ki öyle bir şansım yok. Saygı ve sevgilerimle esenlikler diliyorum.

Erdoğan Şahin 
 18.02.2008 20:53
Cevap :
Çok teşekkür ederim Sayın Şahin. Şans eseri önemli bir güne rastamamış osaydı kim bilir belki benim doğumum da ayvalar çiçek açtığında olacaktı. Sevgilerimle  18.02.2008 21:38
 

anılarınızı yazmanıza sevindim. Keşke herkes yazsada birbirimizden haberdar olsak

T. Mustafa YAŞAR 
 18.02.2008 20:45
Cevap :
Desteğiniz için teşekkürlerimi sunarım Sayın Mustafa Yaşar Bey kardeşim. Cesarerelendirdiniz beni. Sevgilerimle  18.02.2008 21:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 334
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 715
Kayıt tarihi
: 11.04.07
 
 

6 Mayıs 1927 Simav doğumlu, İstanbul Yıldız Teknik Okulu’nun ( Bu günkü Yıldız Üniversitesi) son sın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster