Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '12

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
19159
 

Doğum ve babalık izni

Doğum ve babalık izni
 

4857 sayılı İş Kanunu’nda “karısı doğum yapan erkek işçiye” doğum izni verilmesine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu sebeple SGK’lı çalışanlara ait kanunen düzenlenmiş bir babalık izni uygulaması yoktur.Ancak bazı iş sözleşmesi, toplu iş sözleşmesi, işyeri yönetmelikleri veya işyeri iç prosedürleri ile 2-3 günlük ücretli veya ücretsiz babalık izni verildiği görülmektedir.

Doğum izni konusunda, devlet memurları ve gazeteciler için yasal düzenleme bulunduğu için babalık iznini kullanabilmektedirler.

Erkek memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni verilir. Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken anne ölebilir. Anne, analık izni* kullanırken ölmüş ise, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.

Gazeteciler ise çocuğu dünyaya geldiği zaman üç gün olağanüstü ücretli izine hak kazanır. Gazetecilerin bu izinleri senelik izinden sayılmaz.

Birçok ülkede babalara da doğum izni kullandırılmasına yönelik düzenlemeler bulunmaktayken, İş Kanunu’muzda bu yönde herhangi bir düzenleme yapılmaması üzücüdür.

*Analık izni: Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir. Bu durumda, doğum öncesinde bu rapora dayanarak fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.

Not: Doğum izni ve çalışan kadın konulu yazımı da http://blog.milliyet.com.tr/dogum-izni-ve-calisan-kadin/Blog/?BlogNo=370821 linkinden okuyabilirsiniz.

 

Av. Gökhan ARICAN
Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı
A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA,
Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89
www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5235
Kayıt tarihi
: 29.05.12
 
 

Av. Gökhan ARICAN, 1977 yılında Mersin'de doğdu. Polis Koleji'ndeki eğitiminin ardından 1998 yılı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster