Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

17 Kasım '08

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
8380
 

Doğuştan Cinsel Bozukluklar

Doğuştan Cinsel Bozukluklar
 


Bedeninde her iki cinsiyete özgü karakteristik özellikleri barındıran bireylerden "hermafrodit" terimiyle söz edilir.


Eski Yunan ve Roma sanatında tanrı Hermafrodit'e ilişkin imgeler çoktur. Tarihçi Heredot ile düşünür Plato, Karadeniz'in kuzeyinde yaşayan çift cinsiyetli insanlar topluluğundan bahsederler. Plato'nun kuramına göre bu insanlar, artık yeryüzünden silinmiş olan üçüncü cinsiyeti temsil etmekteydiler.


Başka yazarlar da hermafroditlerin insanüstü niteliklere sahip olduklarını yazmışlardır. Antik Çağ'dan Roma İmparatorluğu dönemine kadar Hermafrodit, öteki dünyaya özgü bilgiler tanrısı Hermes ile aşk tanrıçası Afrodit'in birleşmelerinden doğan bir tanrı olarak tanınmış ve doğum yerinin Bodrum'daki Bardakçı koyu olduğu söylenmiştir.


Tıp dilinde gerçek bir hermafrodit, bedeninde hem yumurtalık hem de erbezi dokusu bulunan kişiye denir. Bu durum son derece ender de olsa görülebilir. Böyle bir kimsenin tek bir yumurtalığı ve tek bir erbezi bulunabilir ya da hem yumurtalık hem de erbezi dokularının karışımını içeren cinsel bezlere sahip olabilir.


Hermafroditlerde genellikle erkeğin cinsel organları mevcuttur. Lâkin bunların yanı sıra kadın memesine de sahiptir. Erkeklik organının altında çoğu kez bir çeşit dölyolu girişi bulunur. Bununla beraber hermafroditlerin büyük çoğunluğu adet görürler. Fakat dölyatağı tam olarak gelişmemiş durumdadır. Örneğin fallop borularından yalnızca tek bir tanesi bulunabilir.


Hem erkek hem de kadın cinsellik organlarının gelişmesi, cenin gelişimi sırasında ve ergenlikte dişi ve erkek cinsellik hormonlarından her ikisinin de önemli ölçüde ve bir arada bulunmasından kaynaklanır. Erkek cinsellik hormonları aynı zamanda adrenalin bezleri tarafından da üretilebildiği için bazen bir kadın, adrenalin bezlerinde var olan doğuştan bir bozukluktan ötürü, erkeksi bir dış görünüm ortaya koyabilir. Bu durumda adrenalin bezleri çok büyük miktarlarda androjen hormonu üretmektedir. Bu gibi bireylere de "yalancı hermafrodit" adı verilir...


Böyle bir kadında iç cinsel organlar normal olabilir ve yumurtalıklar da tam olarak gelişmiştir. Lâkin klitoris, penise benzer bir şekilde büyümüştür. Buna ek olarak dış dudaklar, erbezi torbası biçimini alacak şekilde yapışıktır.


Bütün bu görünümün sonucu olarak kız çocuk, bir erkekmişçesine yetiştirilir. Kız olarak yetiştirildiklerinde, genellikle yalancı hermafroditlerde eşcinsel eğilimler belirmez. Gerçek ve yalancı hermafroditlerin cinsel etkinlikleri, üstlenmiş oldukları cinsel role göre farklılık gösterir. Erkek olarak yetiştirilmiş olanlar daha ziyâde kendilerine dişi bir eş ararlar. Kız olarak yetiştirilenlerse erkeklere yönelirler.


Yalancı hermafroditlik, ilâç tedavisi ve ameliyatla düzeltilebilir. Lâkin, tam teşhisin erken yaşlarda yapılması azami önemlidir. Zira uzun süre yanlış bir cinsel kimlik altında yaşamış kimselerde birtakım ruhsal problemlerle karşılaşılabilir.Önemli >>> Bu blog da diğer tüm sağlık bloglarım gibi sadece bilgilendirme amaçlıdır!.. Sağlıklı bir yaşam dileğim ve saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bılgılendırıcı yazılarınzdan dolayı tesk ler yalnız bıraz daha konu ıcın kullandıgnz resımlerı ıyı secersenz sevınırım ıyı aksamlar..

fsahmeran fsahmeran 
 17.11.2008 17:33
Cevap :
:-)) Ben teşekkür ederim ilginize, saygılar...  17.11.2008 18:59
 

Doğa bir deneme yapmış, sonradan vaz gezmiş olabilir! 3. Cinsiyet (şimdiler de soyunun tükendiğini bildirdiğiniz) Hipokambüs( denizatı) de olduğu gibi(erselik canlı) insan türünün yok olmasını önlemek için planlanmış bir konsept olabilir mi diye beni düşündürdü... Tek başına yaşamak, git gide cazipleşiyor! Aile mevfumu değer kaybediyor! Yaşam zorlaşıyor! Kimsenin kimseye tahammülü yok! Büyükler dedeler nineler eski itibarları yavaş yavaş sönüyor! Belirli yerlere başvurularak (Banka misali) çocuk sahibi olunabiliyor! Doğa yüzyıllar önce bir deneme yaptığında (Allah'ın izniyle) bu günleri de hesaba katmış olabilir mi? Onun izni olmadan hiç bir şey olmayacağına göre! Teşekkür ederim elinize sağlık! Emin olun yazı(konu) en az resim kadar muhteşem! Selamlar!

Alev Meisel 
 17.11.2008 0:46
Cevap :
Demek açılışı siz yaptınız, çok teşekkürler ediyorum Alev Hanım... Sizin olaya yaklaşımınız son cümlenizdekilerden de muhteşem :-)) Biz hep her şey yerli yerine artık oturmuş ve bitmiş olarak görüyoruz... Eminim yüzyıllar önce yaşayanlar da öyle zannediyorlardı ve bizim gördüklerimizi hayal bile edemiyorlardı... Burdan yola çıkarsak daha ne gelişmeler olacağını kim bilebilir ki?.. Nitekim, benim 25 yıldır var olduklarına inandığım uzaylılar, var olduklarını, evrende yalnız olmadığımızı, uçan daireleriyle sık sık görünmeye başlayarak gösteriyorlar... Öyle bir gün gelecek ki, o uçan dairelerin belki yüzlercesi, bizim boğaz köprülerimizin etrafında şov yapacaklar... Benim fikrim zararsızlar!.. Şimdi belki diyeceksiniz ki bu adam uçmuşş :-))) Neyse yaşayan görecek tabii... Alev Hanım şu son cümlenize hayli güldüm, Allah'da sizi güldürsün efendim :-)) Ben teşekkürler ediyorum, eksik olmayınız, saygılar, sevgiler...  17.11.2008 2:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3698
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster