Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '07

 
Kategori
Projeler
Okunma Sayısı
791
 

Doğuya umut ağacı

Doğuya umut ağacı
 

Mevcut Durum:

· Hakkari, Şırnak, Siirt, Van ve Bitlis illeri, coğrafi yapısı gereği ceviz yetiştiriciliğine son derece uygundur. Bölgede doğal halde yetişen asırlık ceviz ağaçları mevcuttur.

· Cevizcilik için yeterli boş alan ve su kaynağı mevcuttur.

· Ceviz yetiştirilmesi kolay, meyvesinin raf ömrü uzun ve piyasadaki fiyatı yüksektir.

· Bölge iklim koşullarına uygun Kaman, Şebin, Gültekin vb. türü yüksek verimli, aşılı ceviz fidanlarından oluşan bahçeler kurulması halinde, birçok aileye uzun vadeli bir gelir kaynağı sağlanabilir.

· Sözü edilen türler 5. yıldan itibaren ürün vermeye başlamakta, 10-15 yıl içinde verimli hale gelmekte ve 100-120 yıl civarında devam etmektedir.

· Cevizin pazarı mevcuttur ve ceviz içinin marketlerde kilosu 20 YTL’nin üstündedir. Kabuklu cevizin kg fiyatı 10-15 YTL arasıdır. Her ağaçtan yıllık yaklaşık 70-80 kg. ürün alınabilmektedir.

Çözüm:

· 100’er fidanlık 10.000 ceviz bahçesi,

· Fidanlar ve çevre koruması için Tarım Bakanlığının mevcut aşılı meyvecilik teşvikinden faydalanılarak, bunun için formalitelerin kolaylaştırılması ve destekleme ödemelerinin zamanında yapılması, Bakanlık personelinin köylerde toplantı ve sunumlar yaparak köylüyü bu konuda bilinçlendirmesi ve özendirmesi, gerekirse örnek uygulamaların olduğu illere gezilerin düzenlenmesi.

· Ya da; girişimimizin kamuoyuna tanıtımı için yeterli imkan bulunması halinde, ulusal bir televizyon kanalı vasıtasıyla bir kampanya başlatılması, kampanya vasıtasıyla duyarlı kişi ve kurumlardan bahçe kuruluş giderlerinin temin edilmesi, köylere iletilip kurulmasının örgütlenmesi.

KAZANÇLAR:

· Her bahçenin ortalama yıllık geliri 80.000 YTL civarında olacaktır.(kabuklu cevizin kilosunun 10 YTL’den satılacağı varsayılmıştır.)

· 10.000 ailenin yıllık toplam geliri 800.000.000 YTL civarında gerçekleşecektir. Bu tutar birkaç yıl içinde bahçe sahiplerinin yaşam standardını değiştireceği gibi bölge ekonomisini güçlendirecek ve cevizciliğin bölgede yaygınlaşmasına neden olacaktır.

Pilot il Hakkari’de bu yıl başlamak için, ihtiyacımız olan tek şey tanıtım desteği ve devlet bürokrasisinin kolaylaştırılmasıdır.

Denedik, başardık: Model Kooperatifimiz ile (S.S. Bağışlı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Hakkari) alanında 2007 yılı içerisinde 100’er aşılı ceviz fidanından oluşan 50 kapama bahçe kurduk. Çiftçileri cevizcilik konusunda teorik ve uygulamalı eğitimlerden geçirdik. Şimdiden 5000 fidanlık küçük bir ceviz ormanı oluşturmuş olduk. Neden her köyde olmasın?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okurken hem heveslendim hem de duygulandım. Bir de müseadenizle bir soru sormak istiyorum, ceviz üretimi artarsa piyasadaki fiyatı da düşecektir. Acaba sizin önerdiğiniz üretim miktarı yakalandığında yine bu kadar gelir getirir mi? Uzun vadede fındık üretimi gibi olma riski olabilir mi? Bildiğimden sormuyorum, aklıma takıldı sadece. Bir de cevizin farklı kullanım alanları da var. Kabuğu yumuşakken yapılan tatlısı ve reçeli de çok güzel oluyor. İstabul'da ceviz reçeli arıyorum, fakat bulmakta zorluk çekiyorum. Başarılar dilerim. K.

Kerem Oğuz 
 04.12.2007 12:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 631
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

1968 Hakkari doğumluyum. Elektrik Önlisans, Halkla İlişkiler Önlisans, İktisat Lisans, Sosyoloji ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster