Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
97
 

Doktor hastaya kendini yorma diyor, İngilizce bilmeyen hasta bunu yataktan çıkma diye tercüme ediyor

Doktor hastaya kendini yorma diyor, İngilizce bilmeyen hasta bunu yataktan çıkma diye tercüme ediyor
 

Bu, bizim ülkemizin çok önemli bir sorunu; insanımız tavsiyeyi uyarı, uyarıyı emir olarak algılıyor. Bunun üzerine doktorlar baktılar ki iş kötüye gidiyor hastalara tavsiyede bulunmamaya başladılar.

Malum tedavinin parçası olarak hastaya bazı uyarılarda bulunmak gerekiyor. Ama hasta uyarıyı Allah’ın emri, doktoru da Azrail zannediyor, “Yaparsam ölürüm, yapmazsam ölürüm”

Kalp ameliyatı geçirmişsin, doktor da demiş ki “Kendini fazla yorma”; bundan sonraki hayatını yatalak olarak geçiriyor. Aslında biraz haklı, ne bilsin, her şeyin kendini yoracağını sanıyor. Doktorda da var, “kendini yorma” demeyecek şunu şunu yapma diyecek.

Sayın doktorlar, hastalarınız söylediklerinizi bana bir şey olur korkusuyla abartıyorlar. Yediğinize içtiğinize dikkat edin dediğiniz zaman ne yiyip içeceklerini şaşırıyorlar, “Şu dokunur, bu iyi gelir, onu yersem nolur…”

Söyledikleriniz muayene ve tedaviden daha çok dikkate alınıyor. İlaçları bilmiyorlar ama “üşütmeyeceksin” sözünüzü anlıyorlar. E bazen hayat memat meselesi, haliyle korkuyorlar, hasta olmamak için üzerine yorgan saran bile var! Doktor tavsiyesini kaldırın ya da eline yazılı olarak verin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Bende sıklıkla düşünmüşümdür. Artık her doktorun önünde bilgisayar var. Hastanın neyi yapmaması gerektiğini liste halinde eline verseler ne güzel olur. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 22.01.2017 12:20
Cevap :
"Hastanın neyi yapmaması gerektiğini liste halinde eline verseler ne güzel olur." Bu işte.  22.01.2017 23:35
 

Doğru söylüyorsun.Doktorluk sadece reçete yazıp teşhis koymak değil.Bunun farkında değiller.Hasta takibi diye bir yöntem yok.Veriyor tansiyon ilacını.Hastaya ne olduğunu takip etmiyor.Hasta bu ilacı ne kadar zaman kullanacağını da bilmiyor.Bence bu durum yasal olarak düzenlenmeli.Reçete tarihinden itibaren, her doktor hastasını en az iki ay takip etmeli ve hastasının ilaç yol haritasını belirlemeli.( Bu yorumu okuyanlar " hadi ya " diyeceklerdir.Onun için gözümüzü ve ağzımızı kapalı tutup, uyumalıyız)

yılmaz çetingöz 
 22.01.2017 1:50
Cevap :
Sanki uzmanlık alanınmış gibi konuyu çok iyi özetlemişsin Yılmaz bey.Teşekkür ediyorum, sağlık mutluluk dileklerimle...  22.01.2017 22:07
 

Kerim Kardeş! Bayan doktora gider doktor: "Neyiniz var hanım?" deyince hanım sinirlenir ve:"Viş torpah başan ben niye söyliyim okadar okumuş dohtor olmuşsan kendin bül" der.(hemşehrimin şivesi ile yazıldı) Esen kalınız. NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 21.01.2017 19:13
Cevap :
Viş torpah başan ...hahahahaha  22.01.2017 23:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3753
Toplam yorum
: 11193
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 686
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster