Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '16

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1309
 

Doktor ve diş hekimlerinin emekli maaşı

Asgari ücret 1300. TL olmuş, gerçi bu yapılan artış birçok şeye yapılan zamlarla kat ve kat geri alındı. İnsanların alım gücü giderek azalıyor ama sağ olsun yöneticilerimiz ülkelerin büyük sorunlarıyla ilgilendikleri için halkın giderek fakirleşmesi ve yaşam standartlarının düşmesine aldırış etmiyor.

Halkın giderek fakirleşmesi, bir ülkeyi kaosa sürükleyen en önemli nedenlerden biridir. Bir diğer etken de ülkedeki gelir dağıtımının adaletsiz olmasıdır.

Ülkemizde adalet giderek prestij kaybetmekte ve yöneticilerimiz ne yazık ki bu duruma da göz yummaktadır.

Konuya kendimden bir örnekle açıklık getirmek istiyorum;

1976 yılında Üniversiteden mezun oldum. Diş Hekimiyim. Doktora yaptım. Uzmanlığımı aldım. Belli bir süre öğretim üyeliği yaptım. Uzun dönem askerlik görevimi yaptım. Sonra serbest çalışmaya başlayarak kendi kliniğimi açtım. Sekiz kişiye sigortalı olarak iş imkanı sağladım. İki yüz binin üzerinde hasta tedavi ettim. Devletin üzerindeki yükü az veya çok hafifletmiş oldum. Vergimi ve sigorta primlerimi düzenli ödedim ve 30 yıl üzerinden emekli oldum. İşyerimde patron olduğum için Bağ Kur emeklisi oldum. Yanımda çalışanlar ise sigortadan emekli oldular.

Bütün bunlardan sonra kırk yıllık çalışmamın karşılığında elime geçen net maaş 1170. TL dir Evet yanlış okumadınız asgari ücretin bile altında kalan sadece bin yüz yetmiş Türk Lirası, Oysa yanımda çalışan işçi emeklileri bile bundan yüzlerce lira fazla maaş alıyor.

Ayrıca devletten (emekli sandığı) emeklisi sınıf arkadaşlarım 25 yıl çalışmayla 2400. TL, askeriyeden emekli olan sınıf arkadaşlarım 15 yıl çalışmayla 3800 TL emekli maaşı almaktadır.

Şimdi soruyorum adalet bunun neresinde?  

Kırk yıl çalışan bir çene cerrahının aldığı emekli maaşının asgari ücretin altında olmasını akıl yoluyla açıklayabilir misiniz? Yoksa yapılan haksızlık sadece okumuş düşmanlığı mıdır?

Beş yıldır bu adaletsizliğin önüne geçileceği yazılıp söyleniyor ancak fiiliyatta bir şey yok.

Tüm ilgili sivil toplum kuruluşlarını ve devleti yönetenleri bu konuda duyarlı olmaya ve bu adaletsizliği düzeltmeye çağırıyorum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 553
Kayıt tarihi
: 13.02.09
 
 

1953 Denizli doğumlu, evli ve iki çocuk babası. Doktor dişhekimi, şimdiye kadar yayınlanmış yedi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster