Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '07

 
Kategori
Çocuk Oyunları
Okunma Sayısı
7286
 

Doktorculuk ve evcilik oynama

Doktorculuk ve evcilik oynama
 

Çocuğunuzun yatak odasına giriyorsunuz ve onu , arkadaşının muayene ettiğini görüyorsunuz ! Oğlunuz kıyafetlerini çıkarmış, arkadaşı ise oyuncak steteskopla onun kalbini dinliyor...
4 yaş civarındaki çoğu çocuk anne-baba modeline bürünüp çeşitli evcilik oyunları; veya doktorculuk tipi oyunlar oynar ki bizlerde severek oynamışızdır... Bu çağlarda doktorculuk ve evcilik gibi oyunlar çocukların en popüler , en sık oynadıkları oyunlardır. Oyunlarda defalarca giyinip soyunmaktan, veya bebeklerin giysilerini giydirip çıkartmaktan bıkmazlar. Okul öncesi dönemdeki çocukların büyük bir kısmı cinsel içerikli oyunlar oynar . Çocuklar , bu oyunlarda karşı cinsin özelliklerini keşfetmeye çalışırlar. Bu merakla beraber , doktor muayenesinde olanları tekrar etme ve televizyonda gördükleri çeşitli durumları taklit etme istekleri de vardır elbet. Ebeveynler böyle durumlarda telaş yaratmadan çocuğun dikkatini başka tarafa çekmeye çalışmalıdır. Çocuğa, arkadaşının bedenine duyduğu merak ve ilgiyi anladığınızı , merakının normal olduğunu ama insanların toplum içinde vücutlarının özel yerlerini gizlemeleri gerektiğini, başka birinin vücuduna dokunmanın ve kıyafetleri çıkararak oynamanın yanlış olduğunu , onun anlayabileceği bir dilde anlatmaya çalışmalısınız.
Bazende çocuklar bu dinmeyen meraklarını gidermek için daha farklı yollara başvurabilirler. Mesela bir kızın eteğini kaldırıp bakabilirler... Böyle bir durumda çocuğa ''Kızların/erkeklerin nasıl olduğunu merak ediyorsun değil mi?'' Arkadaşına böyle davranmak yerine bana sorsaydın, sana anlatırdım '' dedikten sonra çeşitli açıklamalar yapıp , ona merakını giderecek ve yaşına uygun fotoğraflar göstererek çocuğunuzu aydınlatabilirsiniz. Herkesin bedeninin özel olduğunu belirtmek, başka soruları olursa size sorarak öğrenebileceğini anlatmalısınız.
Anne-babalar unutmamalıdır ki çocukların vücutları ve birbirlerinin cinsiyetlerini merak etmeleri gayet normaldir. Önemli olan sizin tepkilerinizin onlardaki bu masum merakı saplantı haline getirmemesi. Çocuğunuzun elbette yaparak-yaşayarak öğrenmesi daha sağlıklı ancak bazı hassas konularda ilk danıştığı siz olmalısınız ki; ona bazı zararlar gelmeden önüne geçebilin. Mesela cinsellik konusunun hep kapatılıp, ayıplanması çocuğun merakını internette,televizyonda ya da arkadaşlarından duyduklarıyla gidermeye çalışmasına sebep oluyor. Hele ki bu gayet ayıp(!) mevzuya aileler kapalı oldukları için çocuk cinsel istismara uğrasa dahi, ailem kızar korkusuyla bunu içine atabiliyor..

(resim:www.kadinportali.com/anne)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 74
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 4457
Kayıt tarihi
: 04.03.07
 
 

Yazmak sadece bilgi paylaşımı değil benim için.Yazmak, öğrenmek,unuttuklarımı hatırlamak,bilmediğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster