Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '19

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
279
 

Doktorlar Ölümü Nasıl Karşılar

Başlıktaki soru demin takıldı aklıma. Siz de merak ettiniz mi hiç: Doktorlar ölümü nasıl karşılar acaba?

İşi gereği, meslek seçimi sonucu, her mesaisinde bizi ölümden uzaklaştırmaya, ömrümüzü uzatmaya çalışan doktorlar; kaçınılmaz son kendi kapılarına dayandığında, yaşamın belki de tek ve en büyük gerçeğiyle yüzleştiklerinde; nasıl karşılarlar ölümü? Korkulu bir telaşla mı? Olağan bir sakinlikle mi? Sıradan bir olaymış gibi mi? Katı, düz, serinkanlı bir gerçekçilikle mi? ortalama Türk insanı gibi kaderci, kabullenici, maneviyatçı mıdır doktorlar da yoksa tam bir bilimadamı soğukkanlılığıyla mı hareket ederler o anlarda? Ya da hastaları için ettikleri mücadeleyi nefisleri için de sergileyip, son ana dek hayata kalmaya mı çalışırlar? Ölümcül bir kanser vakasıyken dahi yaşama tutunmayı mı hedeflerler?

Kontrollü, kendinden emin, sebep-sonuççu kişilikler; akademik geçmişlerine, literatür hakimiyetlerine güvenip; gayet normal karşılayabilir ölümü. Her başlangıcın biteceğinin bilincindedirler çünkü.

İnsan sevgisiyle, yaşama sevinciyle dolu olanlar, geleceklerini, dünyaya bakışlarını, yaşayış biçimlerini sonsuz, duraklamasız bilimsel gerçeklere yaslayanlar; yaşam boyu korudukları iyimserliklerini sürdürüp; tıbbi, teknolojik gelişmeler sonucu yaşam süremizin sürekli artmasına bel bağlayıp; kabullenmek istemeyebilirler belki son nefesimizi…

Taaa en başından beri meraka, soruya, gözleme, deneye dayalı yaşayan doktorlar; dünyadan ayrılışımızı bir son değil, yeni bir sürecin başlaması sayacaklardır hiç şüphesiz.

Kaderci hekimlerin tavrı, sıradan halk kitlelerinin genel geçer yasalarına bağlar sonuçları herhalde... Sukunetle, tevekkülle karşılarlar son yolculuğa çıkışı. Zira şahitlik etmişlerdir ki, ilmin tüm imkanlarına karşın, vakti gelen, kapıya dayanan, kaçınılmaz bitişleri engelleyememişlerdir çoğu zaman. Boyut değiştirmeleri, evrensel manevi yolculukları durduramadılar. Tıp ne denli ilerlerse ilerlesin, ölüm kendini hatırlatmaya, dayatmaya devam ediyor. Kimlik, kişilik, mevki, makam gözetmeksizin üstelik.

İşi en zor olanlarsa, kararsız çarecibaşılar. Ne aldıkları ilaçtan emin olurlar, ne uygulanan tedavi yönteminden. Ne canlarını emanet ettikleri meslektaşlarına tam manasıyla itimad ederler, ne bilimsel gelişmelerin hızına. Devamlı arafta, sürekli huzursuzdurlar; tıpkı günlük yaşamdaki benzerleri gibi.

Acelecilerle panik ataklar ne haldedir o anlarda? Asabi-asık suratlılar mesela? Ölümü nefsine yakıştıramayacak hekimler hangileri?

Sabırsızlar, öte yana giderken de zorlayıp tüm şartları, olacaklar anında olsun psikozuna mı sürüklenir yoksa mesleklerini hatırlayıp, umulmadık bir metanete mi bürünürler? Her şeye kızan, önüne geleni fırçalayan doktor, ölüme de delikanlıca, kabadayı korkusuzluğuyla, yiğitçe meydan okuyabilir mi?

Ya tembel hekimler? Onlar ne yapar dersiniz? Allah korusun, hiç istemem ama… Amansız bir derde düştüklerinde, kendilerini bile iyileştirmeye üşenirler mi? Kişisel tedavilerini dahi hakkıyla uygulamaktan imtina ederler mi acaba? Sakın bana: “Hekimin de tembeli mi olur canım?” falan demeyin… Yine de diyeniniz çıkarsa eğer… O soruya da başka bir yazımda cevap vereyim.

 İki türlüsü de muhtemel. Olgunlukla karşılayanlarımız da çıktı/çıkacak, korku ve dehşet için de kalanlarımız da. Her iki tavır da insani, her iki davranış da olağan sayılmalı… Lakin gönlüm doktorların ölümü en makul, en sade şekilde karşılamasını diliyor. Yaşarken rahatlattıkları bize, ölürken de aklın yolunu gösterebilsinler diye.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

öğretmenler ve doktorların yaptıkları iş kutsal..kişilikleride bizi ilgilendirmez..

savas barka 
 15.12.2019 11:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1340
Toplam yorum
: 3600
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1673
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster