Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '08

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
508
 

Doktorlara sitem...

Doktorlara sitem...
 

Mutluluğun sırrı; hoşgörü ve empatide gizli. Pozitif düşünmenin katkıları ise ölçülemeyecek kadar yüksek deniyor.

Bu nedenle karar verdim, artık kimseye kızmayacağım. Kimseyi eleştirmeyip tüm farklı düşüncelere eşit mesafede durmayı öğrenip saygı duyacağım.Hatalı davrananları hemen yargılamayıp, nedenlerini araştıracağım.


Kendimi böylesine motive ettikten sonra haberleri izlemeye başladım; Haberler sona erdiğinde ise Türkiye'de haber dinlemenin, insan sağlığına zaralı olduğuna bir kere daha karar verdim. Hiç mi güzel birşey olmuyor bu ülkede? anlamadım gitti.

Siyaset berbat,ekonomi berbat,sağlık sistemi berbat,eğitim sistemi çökmüş...Gel de yaşa bu memlekette... mutlu olmak neredeyse imkansız.

Mutlu olmak için, insanların ilk önce sağlıklı olmaları gerekiyor.Ne demiş atalarımız " sağlam kafa, sağlam vücutta olur". O nedenledir ki,sağlık sistemi bir ülke için hayati önem taşımaktadır. Son senelerde yapılan değişiklikler kimilerine göre epey yararlı olmuştur. Mesela kurumların birleştirilmesi, randevu sisteminin hayata geçirilmesi çok yerinde oldu. Ancak gözden kaçan çok önemli bir nokta var. O da insan faktörü;doktorlarımızın hastaya bakış açısı, yaklaşımı hiç değişmedi.

Sistem ne derse desin birey olarak doktorlar, hastaları insan yerine koymadıkça sonuç yine aynı, değişen hiç birşey yok.

Hasta haklarıymış...nerede acaba? ben hiç rastlamadım bu konuda hassasiyet gösteren doktora. Muayene olmaya mı gidiyoruz yoksa azar işitmeye mi? hala belli değil. Hadi paparayı yedikten sonra, doğru teşhis konulsa ve tedavi olabilsek yine şikayet etmeyeceğim.

Hadi adam sinirli, çok hastaya bakıyor, içi sıkılmış, e o kadar okuduktan sonra az paraya çalışıyor falan diye hoş görmeye çalışacağım ama nafile.Çoğunun yüreğinde insan sevgisi kalmamış. Halbuki doktorluk mesleği belki de dünyanın en ulvi mesleği.Ama insana değer vermiyorsan, ancak geçimini sağlayacağı sıradan bir iş olarak bakmaya başladıysan...!

Deniyor ki "paran varsa,derdine derman bulursun " nerede? Para verip profesöre gidiyorsun; bol bol sohbet ,arkasından paralar cebe,e teşhis? tedavi? Aaa hemen olur mu? şöyle git üç-beş sefer, her defasında muayene ücreti öde, belki o zaman bir çare bulursun...o da şanslıysan!

Offf offf...Not;Bilinçli ve işini sevgiyle yapan doktorlarımıza sevgi ve saygım sonsuzdur..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Lütfen yanlış anlamayın beni ama bana sanki birazcık acımasızca eleştiri yapmışsınız gibi geldi.Her meslekte işini kötü yapan ,sorumsuz davranan,işinin hakkını yeterince vermeyen insanlar olabilir ama bu yine de zor ve elverişsiz şartlarda elinden geldiğince işini iyi yapmaya çalışan doktorları da aynı kefeye koyup ;bu şekilde olumsuz bir tablo yaratınca , bu işini elinden geldiğince iyi yapmaya çalışan doktorlara karşı büyük bir haksızlık olmaz mı???Siz doktorlara bu şekilde sitem edince ben de duyarlı ve hassas bir doktor olarak bu siteminize sitem ile karşılık verdim kusura bakmayın:))))???

ET 
 23.06.2008 12:35
Cevap :
Sevgili doktorcuğum, yazının altındaki notu okumamışsınız sanırım. Siz ve sizin gibi hassas doktorlar bu yazının muhatabı değil.Sevgi ve saygılar...  23.06.2008 21:37
 

Pratisyen hekimi aile hekimi yaptılar...Ayda 8 milyar alıyorlar...Yine de çürük domatesler doymuyor...Asil doktorlar zaten alınmazlar:)) Selam ve sevgiyle...

Mesut Selek 
 21.06.2008 13:38
Cevap :
Çürükler çoğunlukta mıdır nedir? uzunca bir süredir iyisine rastlanmıyor. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim,saygı ve sevgilerimle...  21.06.2008 16:35
 

Doktor dedin yarama bastın arkadaşım,binbir zorlukla doktora gittim,beni muayene etti teşhisi de koydu hastalığın ismini de verdi ama ne bir ilaç ne bir perhiz hiç birşey vermedi,sordum doktora eeee ne olacağım ben şimdi diye ,,işte ne istiyorsun hastalağını teşhis ettim ve ismini söyledim yetmezmi demez mi?,,,,,,,,,başka doktora gitmek zorunda bırakıldım ,,,,,oh be sana anlatınca çok rahatladım,,,,,,,,,,sevgiler canım,,,,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 20.06.2008 0:11
Cevap :
Valla ben de şöyle iyi birine rastlamadım da ondan içimi döktüm. Belki şikayet etmek lazım ama yaptırım pek yok sanki. Teşekkürler yorumun için:) Sevgiler.  20.06.2008 10:55
 

Sinirlenme ablam, bak ben sana bir fıkra anlatayım: Yaşlı bir hasta doktora gidiyor, doktor ilaçlarını yazıyor, tabii muayenesini yaptıktan sonra, anlatıyor işte şu ilaç şöyle şöyle kullanılır, bu ilaç böyle böyle kullanılır. Doktor ne dese hasta itiraz ediyor; yok o ilaç bana gelmez, yok bu ilacı kullanamam öksürük yapıyor... Sinirlenen doktor hastaya çıkışıyor: teyzeciğim ben 10 senelik doktorum sen nasıl itiraz edersin... Hasta gülüyor: Olabilir ama bende 30 yıllık hastayım :))) Güzel miydi?

Lavinya 
 19.06.2008 21:20
Cevap :
Hahahahha valla güzeldi,sağol canımmmmm:)))))))  20.06.2008 8:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 351
Toplam yorum
: 1482
Toplam mesaj
: 167
Ort. okunma sayısı
: 3125
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Emekli olmaya çalışan bir sanatçı,yazmaktan büyük keyif alıyorum. Kocaeli Gölcük' de oturuyorum e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster