Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '10

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
2035
 

Doktorları anlamak kolay değildir

Doktorları anlamak kolay değildir
 

İnsanlar farklı farklıdırlar.

Doktorlarda öyledirler.

Doktorların da zekileri vardır.

Doktorlar yaptıkları iş ile bir başka insana yarar sağlamaya çalışırlar.

Yaptığı bu iş ile kendilerine de yarar sağlarlar. Doktorların amacı zaten hep kendilerine, hem de başkalarına yarar sağlamaktır. Bu olmadığı zaman, olan bir komplikasyonla bir baskasına zarar verdikleri zaman, doktorlar yaptıkları iş nedeniyle yargılanırlar. Kimse bile bile başka bir insana, insan olmasa bile hayvana ya bitkiye zarar vermek istemez. Ama doktorlar bu hataları nedeniyle yargılanırlar. Olabilr tabiki. Ama doktorlar gibi, yaptığı iş nedeniyle yargılanan çok az meslek grubu vardır. Belki de bu nedenle olsa gerek, doktorların duygusallıktan yoksunlukları sık sık söylenir. Bir de doktorlar için her şeylerinin “para” olduğu söylenir, hatta kınanır.

Ama doktorların, hastalar için, insanlara faydalı olabilmek uğruna, hayatlarının en iyi dönemlerini ders çalışarak geçirdikleri pek bilinmez. Tıp eğitimi yapabilmek için, yirmili ve otuzlu yıllar, bir anda geçer gider. Bunun yanında, bu yirmili, otuzlu yıllarda bir düzine geceyi bile gerçek uykuda geçirmemiş olabilirler.

Cep telefonlarının icadından sonra tatilde bile uykusunu tam almayabilir.

Gece kapatırsa, o zaman uyuyabilir tabiî ki.

Asistanlık döneminden hemen sonra, askere giden bir doktor, her gün deliksiz sekiz saat uyuyormuş, komutanı ona bunun nedenini sormuş. Asistanlık hayatında, hiç bu şekilde uyuyamadığını söylemiş, komutanı pek inanmamış.

Uzman olunduğu zamanda, doktorların sorunları bitmez. Pek çoğu, tıp için, hizmet için evliliklerini heba edebilirler.

Ya da yaşadıkları onca stres nedeniyle erken yaşta kalp krizinden hayata veda edebilirler.

Evliliklerini heba etmeyenler ve onca strese rağmen, yaşamaya devam edenler ise, çocuklarının büyümesini izlemenin benzersiz fırsatını kaçırmış olabilirler.

Bu nedenle her doktor, çok para kazanan, mutlu insan değildir.

Hatta bunlardan bazıları hastalarından daha çok acı çekerler.

Doktorları anlamak zordur.

Çünkü bu hayatta herkes bilir ki, kimse yıkılan bir evliliği onaramaz ya da doktor babasının ilgisizliği yüzünden yıkıma uğramış çocukların ahlakını düzeltemez veya çocukluklarını geri getiremez.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Pardonnn... vermişsiniz cevap ben görmemişişm. Bakın sayın hocam devlet hastanesindeki hasta aramaz sizi geceleri bilirim... yeterince doktor arkadaşım var sizi kim arar ??? "özel hastalarınız arar mesele nedir - siz de gayet iyi biliyorsunuz ki" doktor sayısının artmasıdır özünde . hürmetlerimle .

derya sari 
 09.11.2011 22:14
 

ne oldu aleyhtekileri yazacaktın... Bekliyoruz aylar oldu. Etmeyin hoca sırça köşk önce sallandı sonra da yıkıldı kabul ediverin be bir zahmet.. Halk çoktaaaann kabul etti bunu.

derya sari 
 09.11.2011 22:12
 

sadece lehte yazanları yayımlama hoca :)

derya sari 
 09.09.2011 1:39
Cevap :
aleyte olanları da yazarım bir ara  09.09.2011 20:52
 

buraya dek bir kaç makaleni okudum hocam ve diyalektiğini çok beğendim ve dahi entelektüel düzeyini ama iş meseğe geldiğinde neden bir anda şovenist olursunuz ki anlamam... bırakın hoca bu replikleri. 20 yıllık okul müdürüyüm elime geçen para 2 bin tl. kimseye ağlamayın iki yüksek kisansım onlarca basılı kitabım var bu ülkede ınsanlar yaptığın işin önemine göre değil popüleritesine göre para kazanır siz de öyle idiydiniz ama o günler geride kaldı toplum sizi koyduğu sırça köşkten indiriyor bunu kabullenın artık... herkesin yaptığı iş önemli... ben doktorum havası geride kaldı ...

derya sari 
 09.09.2011 1:37
Cevap :
ben doktorum havasında değilim hocam, 2 bin ytl para alyorsunuz, şu anda uzman bir doktorun maaşı 1870 lira, o parayı alabilmek için 30-31 yaşına kadar eğitim yapmak zorunda, siz ise 18 yaşında liseyi bitirseniz, 4 yıl da üniveriste olsa 22 yaşında o parayı kazanmaya başlıyorsunuz, siizn tlefonlar akşam susar, ama bir doktorun telefonu 24 saat açıktır, telefon durmaz, gereğinde de hastaneye gider, gece, kış, kar demeden, sizi gece saat 2 de kimse sizi uyandıramaz  11.09.2011 15:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 675
Toplam yorum
: 1692
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2734
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster