Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '09

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
1007
 

Doktorları anlayamıyoruz

Doktorları anlayamıyoruz
 

Sık sık doktorları suçlarız.

Bazen “duygusuz” bazen de “çok paracı” deriz.

Bir gün kaldırımda gidiyorum. Yanıbaşımda yürüyen iki kişi doktorların para tutkunundan bahsediyorlardı. Hatta birisi “para için analarını bile satarlar.” diyordu.

Halkın doktorlara bakış açısı böyleydi.

Kimse doktorların hayatlarının en iyi dönemlerini insanlara yararlı olmak için heba ettiklerini bilmiyor.

İnsanlara yararlı olmak için doktorların yirmili ve otuzlu yıllar geçiyor. Bir daha geri gelmiyor.

Tıpta okurken, o kadar pahalı kitapları almakta zorlanmış doktorların, bir çok gece uykusuz kaldığını, çoğu insan bilmez.

Pek çoğunun insanlara hizmet etmek için evliliklerini, çocuklarını kurban etmiş olduğunu da bilmez.

Ayrıca istatistikler göstermektedir ki, doktorlar sık sık hastalarından daha kötü acılar çekmektedirler.

Çoğu doktor, meslekleri nedeniyle yaşadıkları stresden olsa gerek 50’li yaşlarda bu hayata veda ederler.

Ve de kimse bilmez, hizmet aşkı ile yıkılmış bir evlilik onarılamaz.

Doktor babasının sürekli ihmali yüzünden yıkıma uğramış çocukların ahlakını kimse düzeltemez veya çocuklarını eski haline geri getiremez.

Biz yine doktorları anlayamıyoruz.

Bir de sık sık doktorlar suçlanır. Beklenmeyen bir komplikasyon olmasında, o sorumlu tutulur. 550 milyar gibi yüklü tazminatı da almak için mahkeme kapıları aşındırılır.

http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=126321

Doktor olmasa bile, normal bir insan bile hastasında böyle bir komplikasyon olmasını ister mi ki?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O zamanlar keşfetme duygusuyla icra edilen ve kurtardığı hayatlarla onore olunan bir meslekmiş hekimlik. Şimdi bu özelleşme sebebiyle kar zarar hesaplarına malzeme edilmekte. Sağlık ve eğitim özelleşirse böyle oluyor. Devleti arkasına alıp kesesini dolduranlar mesleği bu hale getirdiler. İş insanda biter diyorum. Adamın niyeti bozuksa şahsi çıkarları için mesleğini de her türlü yetkisini de kullanır. Olan da gerçekten samimi olarak işini iyi yapmaya çalışanlara olur. Ben kendi çocuklarıma yazmayacağım reçeteyi başkalarının çocuklarına yazmamaya çalışıyorum. Ama en ucuz bir tahlili istesem "Soyuluyor muyuz?" diye bakanlar da oluyor. Meslek bu hale gelmiş. Yazık.

Uguristanbul 
 20.10.2009 0:58
Cevap :
evet ama yapacak da bir şeyler vardır mutlaka  20.10.2009 11:03
 

Kızım bu yıl Trakya üniversitesi Tıp fakültesine başladı. Kasım ayında anatomi derslerine başlayacağından benden anatomi atlası istedi. Fiyatı 180-200TL. civarı. Gerekirse başka şeylerden kesip alacağız çaresiz. Diğer giderleri saymıyorum bile. Emekli olmama rağmen onu okutabilmek için çalışıyorum. Bunları sitem olarak yazmıyorum. Kızım gece gündüz ders çalışarak zaten her şeyin en iyisini hak ediyor. Fakat Doktor olmak baştan sona çok meşakatli ve özveri isteyen bir iş. Üstelik dünyanın en ağır ve yoğun eğitim sürecini tamamlıyorsunuz ve hastalarınızın büyük bölümünü eğitim seviyesi düşük insanlar oluşturuyor. Siz sağlığınıza dikkat etmez ve son çare olarak doktora müracaat ederseniz Dr. ne yapabilir. Bir de bütün gününüz hasta ve mutsuz insanlarla geçiyorsa. Doktorların arasında mutlaka kötü karakterliler vardır ama bunu tüm camiaya yüklemek haksızlık olur...

varol TAMER 
 19.10.2009 14:25
Cevap :
yazıyı yorumunuzla çok iyi özetlemişssiniz teşekkürler  19.10.2009 20:41
 

Doktorluğun çok zor bir meslek olduğu hatta meslekten öte bir yaşam biçimi olduğu konusunda siize katılıyorum. ben de bir sağlık personeli olmakla beraber her mesleğin herkese uygun olmadığını düşünüyorum. sadece puanı tutturabilenlerin değil gerçekten bu işi severek yapacak kişilerin bu mesleği seçmesini doğru olduğunu düşünüyorum. Zira doktorluk asla para, saygınlık veya başka birşey için yapılacak bir meslek değil. Çapa tıp fakültesinde doktorların çıkardığı aylık bir dergide para iiçin saygınlığımızı kaybettik diye yazmışlardı. Uzun zamandır hastanede çalıştığımdan yeni ve eski doktorların arasındaki farkı gözlemleyebiliyorum. Son zamanlarda gördüğüm şey ise hastalara insan gibi değil mekanik bir cihaz gibi davranıldığı. Tabi ki hepsii değil ama ne yazık ki çoğunluktalar. Özellikle annemin ameliyatında çok yakından gördüm ki herkes doktor olmamalı. Selamlar..

Nazmiye Tan 
 18.10.2009 23:25
Cevap :
belkide haklısınız, ama doktorların durumunu bir çocuğunuz doktor olduğu zaman daha iyi anlarsınız  19.10.2009 11:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 689
Toplam yorum
: 1691
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2664
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster