Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '18

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
71
 

Doktorluk-Mühendislik Out, Youtuber Olmak ....In!

Doktorluk-Mühendislik Out, Youtuber Olmak ....In!
 

Bugünlerde neredeyse hangi çocuğa sorsanız youtuber olmak istiyor. Zira hepsine, örneğin sevdiği oyunu oynayarak ya da yaptığı makyajın videosunu çekerek para kazanmak cazip geliyor. Youtuberlığa özenenlerin gözden kaçırdıkları nokta ise, sürekli ilgi çekici içerik üretmenin ve bunu düzenli bir şekilde yapmanın öyle düşündükleri kadar kolay olmadığı. 

Youtuberlık
yeni bir meslek mi yoksa iş mi?

Önce youtuberlık gerçekten bir meslek mi, oradan başlayalım. Aynı koçlukta olduğu gibi, youtuberlık konusunda da meslek mi, iş mi tartışması devam ediyor. Bunu yaparak para kazananlar, hem de epey iyi kazananlar olduğuna göre  “iş” olduğunu kabul etmeliyiz. Hatta kimi youtuberlar, strateji oluşturmak, belli bir plan dahilinde içerik ürettirmek, tanıtımını ve PR’ını yaptırmak üzere profesyonel destek de alıyorlar. Yani öyle “ben çektim oldu” diyecek kadar kolay bir dünya değil youtube dünyası.

Ancak henüz nasıl youtuber olunur öğrenmek için okunabilecek bir okul yok! Bu işe ilk girenler, youtuber olmanın kurallarını düşe kalka da olsa oluşturmaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde Youtube fenomenlerinden Orkun Işıtmak’ın başına gelenleri belki okumuşsunuzdur. Orkun henüz yirmi iki yaşında çoğunluğu 12-18 yaş grubundan oluşan üç buçuk milyon abonesi olan bir youtuber. Belli bir konuya odaklanan youtuberlar olsa da, Orkun’un içerikleri genelde eğlenceli, yaratıcı ve ilginç sosyal deneylerden, şakalardan oluşuyor. Tam da bu kadar popülerken, internete Orkun’un polise hakaret ettiği videoları düştü ve bir anda şöhreti geri tepti. Sanal lince maruz kaldı. Daha sonra çıkıp defalarca özür dileyip, açıklama yapsa da bir süre daha tepkileri çekmeye devam edecek gibi görünüyor. Orkun tepkileri üzerine çeken ne ilk ne de son fenomen. Daha önce takipçi satın aldığı ortaya çıktığı için, diğer youtuberlar hakkında kötü sözler söyleyen ses kayıtları çıktığı için ya da çalıntı içerik kullandığı için okları üzerine toplayan youtuberlar da oldu. Hızla çıktıkları şöhret basamaklarından hızla aşağı düştüler.

Kısacası sosyal medya çok bıçak sırtı bir mecra. Söz ağızdan bir kez çıktı mı, izlerini silmek çok zor, hatta imkansız. İçerik oluşturmak ciddi bir adanmışlık ve mesai ayırmayı gerektiriyor. Yine de çocuğunuz gerçekten youtuber olmakta ısrarlıysa, anne-baba olarak sizin yapmanız gereken, belli bir bilinç oluşturana kadar paylaşımlarını paylaşım öncesinde gözden geçirmek, onu pedagojik ve teknolojik olarak çok iyi desteklemek.

Youtuberlar gençler için rol model mi?

Youtuberların, tam kişilik arayışında oldukları bir dönemde olan ergenlerin hayata bakışı, mizah anlayışı, kullandığı kelimeler üzerinde etkisi büyük. Gencin özendiği bir hayatı yaşadıkları, sürekli göz önünde oldukları için, gençler giydiklerinden, dinlediklerine, gittikleri yerlere, kullandıkları kelimelere kadar takip ettikleri kişiyi taklit ediyorlar. Aslında youtuberlara bizim dönemin, odalarımıza posterlerini astığımız pop yıldızları diyebiliriz. Ancak bu illa ki kötü bir şey demek değil. Eğer iyi ve yapıcı youtuberları takip etmesini sağlayabilirseniz, yansımaları da olumlu olacaktır.

Anne-babalar nelere dikkat etmeli?

Neleri, ne kadar zaman ayırarak seyrettiğini, izlediğinin yaşına uygun içerikler olup olmadığını takipte olun. Youtube’la geçen vaktin öğretici ya da eğlendirici olma sınırını geçmemesi için eğitim koçluğu yaklaşımında olduğu gibi çocuğunuzla birlikte bir düzenleme yapın.

İzledikleri uygun olsa da, yanda önerilen videolarda uygun olmayan içerikler olabilir. Bu videolar konusunda da dikkati elden bırakmamanız iyi olacaktır.

Daha “temiz” içerikler için teknolojiden faydalanmayı da düşünebilir, örneğin Youtube sayfasında en altta yer alan sınırlandırılmış modu (restricted mode) kullanabilirsiniz. Ancak her bilgisayarda, tablette, telefonda bu filtrelemeyi sağlayamayacağınıza göre, en iyisi neyin iyi olduğu neyin kötü olabileceği konusunda çocuğunuzu bilinçlendirmek en doğrusudur.

Youtube reklamları da dikkat etmeniz gereken bir diğer konu. Bazen video içeriği çocuğunuzun yaşına uygun olsa da, çıkan reklamlarda uygunsuz içerik olabiliyor. Bunun için reklam bulunmayan üyelik opsiyonunu tercih edebilir, ya da yine daha kalıcı bir çözüm olarak çocuğunuzu bilinçlendirmeyi seçebilirsiniz.

Kim, ne izlemeyi tercih ediyor?

Kızların ve erkeklerin takip ettikleri youtuberlar farklı mı derseniz, cevabım hem evet hem hayır. Örneğin kızlar makyaj ve moda konulu kanallardan keyif alırken, erkekler, daha çok bilgisayar oyunu ve gerilim içerikli kanalları tercih edebiliyorlar. Seyahat, ilginç deneyler, yemek, kültür-sanat, bilim hem kızların, hem erkeklerin tercih edebileceği başlıklardan. Ancak tercihleri belirleyen ana kriter cinsiyet değil, kişisel ilgi alanı. Zaten bu sebeple de en fazla abonesi olan fenomenler eğlenceli, merak uyandıran ve dinamik içeriğe sahip olan youtuberlar.     

Kim bu youtube fenomenleri?

Türkiye’de 4,5 milyona yaklaşan abonesiyle komik videolar ve oyun videoları yükleyen Enes Batur, en popüler youtuberlardan. Hayatımızda çoğu insanın yaşadığı olaylarla ilgili verdiği tepki üzerine kurulan ve 5 kişilik bir ekibin yürüttüğü eğlence kanalı Oha Diyorum ve aynı ekibin tahmin edilemez ilginç deneyler yaptığı Yapyap da yine gençler arasında popüler kanallardan. Orkun Işıtmak’dan zaten bahsetmiştim. Burak Oyunda, adından da anlaşılacağı gibi oyun videolarını yayınlıyor ve 2,5 milyonu aşkın abonesi mevcut. Korkunç hikayeler ve ilginç bilgiler veren Ruhi Çenet’in e oldukça fazla takipçisi var.

Global anlamda ise youtube'da oynadığı, çoğunlukla da korku türündeki, çeşitli oyunlarının videolarını yükleyen İsveçli PewDie Pie 54 milyonluk abonesiyle en çok takip edilen Youtube fenomeni. 2016 yılında bu işten 15 milyon dolar kazanmış. Latin Amerika’lı Youtube yıldızı German Garmendia’nın, hem komedyenlik hem de müzik üzerine 3 kanalında toplam 48 milyondan fazla abonesi mevcut. İspanyol youtuber Rubén Doblas Gundersen da oynadığı video oyunlarına yaptığı esprili yorumlarla 23,5 milyon aboneye sesleniyor. Oyun dünyasını gerçek dünyaya taşıdıkları videolar ile tanınan ikili Smosh 22,6 milyon aboneye sahip. Minecraft oyun videoları ile tanınan İngiliz youtuber DanTDM ise 17 milyona yakın takipçiye sahip.

Hem Türkiye’de hem dünyada en popüler kanalların eğlenceli oyun kanalları olduğu dikkatinizden kaçmamıştır. Maalesef oyun temalı bu kanalların pek öğretici olduğu söylenemez.

O zaman ne seyredebilirler derseniz: tanınmış ve iz bırakan kişilerin hayat hikayelerini video şeklinde sunan Vibio, güncel konulara eleştirel ve mizahi bir bakış açısı getiren Stolk, “sanat, tasarım, teknoloji hikayeleri sloganıyla videolar sunan Barış Özcan, modern dünyaya ait sadece el kamerası ve kıyafetleri olan birinin ormanda çevreden bulduğu taş, ağaç, sarmaşık, çamur gibi malzemelerle aletler yaptığı, barınak inşa ettiği ve hayatta kalma çabasını anlatan videolardan oluşan primitive technology, modern bilim üzerine ODTÜ öğrencilerince kurulan Evrim Ağacı, popüler bilim ve mühendislik kanalı Meraklı maymun bir anda aklıma gelen kanallardan. Bunlar dışında, origami, müzik, arabalar, herhangi bir spor dalı yani kısacası varsa bir ilgi alanı, o alanda yerli yabancı kanalları takip etmekten hem büyük keyif alacak hem de kendini geliştirecektir. Varsa sizlerin bu listeye eklemelerini de bekliyorum. Lütfen bana iletin.

Bir de seyretmek dışında kendi videolarını çekmesi için teşvik edebilirsiniz. Youtuber olmak için video seyretmek kadar video çekme tekniklerini öğrenmek de önemli. Youtuber olabilmek için nelere ihtiyacı olduğunu da onunla tartışabilirsiniz. Sadece teknik ekipman dışında kendi yeteneklerini tartmasını, gerçekten hedefi youtuber olmak ise kendinde geliştirmesi gereken alanları bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu konuları onunla konuştukça aslında youtuber olmanın “ben çektim oldu” diyecek kadar kolay bir dünya olmadığını, belli bir emek, yaratıcılık ve sabır gerektiğini anlayıp, kendisinin youtuber olma isteğini de tartma şansı vermiş olursunuz. Ama “youtuber olmak mı? Aman uzak dur!” şeklinde yaklaşmamanızı öneririm. Ne de olsa bu yeni kuşak bizden çok farklı. Kendi isteğini tartmak inada bindirip burnunun dikine de gidebilir. Artık bu neslin anne babaları olarak size uçuk kaçık gelen, meslek olarak görmekte zorlandığınız mesleklerin geleceğinin açık olabileceğini kabullenmek daha yapıcı bir yaklaşım olacak gibi. Bir arkadaşım 90’lı yılların başında işletme mühendisliğini kazandığında, aile çevresine ne iş yapabileceğini anlatmakta çok zorlanmıştı. Şimdi sıra bizlerde. Çocuklarımızın ne yapmak istediğini anlamak ve doğru seçimler yapabilmesi için, belki bir anlamda bizi aşan konuları bile anlamamız çoook önemli.

 

Popüler Youtuberlar Kaynak: http://www.businessinsider.com/most-popular-youtuber-stars-salaries-2017

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 315
Kayıt tarihi
: 04.05.09
 
 

Elgiz Henden 1968 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini 1989 yılında, yük..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster