Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
881
 

Dokunma anneme!!!!

Dokunma anneme!!!!
 

Geçen gün arkadaşımla oturmuş tv izliyoruz. Kanallardan birinde dayak yiyen kadınların, kaybolan çocukların, eş arayanların vs yayınlandığı bir program vardı. Tam kanalı değiştirirken arkadaşım onu izlememizi istedi. O kanalda kaldık….

Orta yaşlarda bir bayan eşinden hergün dayak yediğini anlatıyor. Kadın eşinden, evlendiği günden beri gördüğü işkenceleri anlatırken, arkadaşıma baktım gözleri dolmuş. Gözlerini kapatsa gözyaşı damlaları düşecek. Ağladığını görmemem için gözünü kapatmaya korkuyordu.Su alma bahanesi ile mutfağa gittim. İçeri biraz geç geldim.Geldiğimde gözleri kıpkırmızı olmuştu.Yüzünde ıslanmayan yer kalmamıştı.

Hemen banyoya götürdüm.Elini yüzünü yıkadık.Tv yi kapattım ve balkona geçtik.

Anlatmasını bekliyorum o gözyaşlarının sebebini.Sormaya cesaretim yok.

Başını havaya kaldırdı.Gözlerini kapadı.Biraz öyle bekledikten sonra uzun bir nefes alıp bana baktı.Merak etmiyormuşum gibi durmam gerektiğini biliyordum.Fakat arkadaşımı gözyaşına boğan olayı çok merak ediyordum.Sonra etrafına baktı.Anlatmakla anlatmamak arasında gidip geliyordu.

“Ben küçükken babam eve içkili gelir,o da yetmezmiş gibi içkisine evde devam ederdi. İçkisi bitince birşeyi bahane eder,olanca gücüyle anneme vurmaya başlardı. Somyanın yanına kendimi sıkıştırır, gözlerimi yumar, kulaklarımı olanca gücümle kapatırdım.Annemi o halde görmek bana çok acı veriyordu. Sabah annem heryanı yara içinde acıyla uyanır,babamsa hiçbirşey olmamış gibi hazırlanır işine giderdi. Her gece olanca gücümle “BABA DOKUNMA ANNEME”diye bağırmak geliyordu içimden. Babam ölünce gene en çok ağlayan annemdi. Dayaklar bitmişti. Bilmiyorum. Hiç sormaya cesaret edemedim.Aceba annem,babam öldüğünde ne için ağladı?”

Gene gözyaşlarına boğulmuştu.Dayanamadım onu teselli edecek şeyler söylemeye çalışıyorum. Fakat böyle bir durumda ne söylenebilirdi ki?

Uzunca bir zaman ağladı ve sonra gözlerini yumdu.Başını omzuma yasladı. Ağlamaktan yorulmuş olacak ki hemen uyuyakaldı.

İnsan hayatının unutamadığı anıları arasında değilmidir çocuklukta yaşadığı kötü olaylar…. Değilmidir ki bütün yaşamını etkileyecek onu kişilik sahibi edecek anılar…

Aileler kendi aralarında ne yaşarlarsa yaşasınlar,fakat çocuklar duymasın….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benimde bu arkadaştan kalır yanım yok benimde o kötü günlerim hala gözümün önünde ewde işte yürürken zaman zaman aklıma gelir arkadaşlar çocukluk çok önemli benimde babam aynı böleydi tek fark benim babam ölmedi aslında baba kelimesini bile haketmiyor ama yapacak bişey yok arkadaşın tek şansılığı oan sarılacak kimsenin olmaması ben daha 5 yaşındaydım çok iyi hatılıyotum korkumdan ablama sarılıp çığlık çığlığa ağlardım ama geçti o günler tek geçmeyen we geçmeyecek şey içimizdeki o eksiklik we korku eğer böle günler yaşamadıysanız ailenizin kımetini bilin sizden mutlu insan yokk en büyük eksizlik ailesizlik

HÜLYA SAHIN 
 26.01.2008 15:29
Cevap :
İnsanın aklında, hep kötü anılar kalıyor. Kötü anılar kalyor ki biz zinciri bozalım devam etmeyelim diye.Eminim çok iyi bir anne olursunuz.Maalesef ki çevremizde görüp duyuyoruz. Ben çok mutlu bi çocukluk geçirdim ama anlamakta hiç zorlanmıyorum. Mutlu günler geçirmeniz dileğimdir. Tabii arada mutlaka mutsuzluklar da olmalı ki mutluluğu tanımlayabilelim. Sevgilerle...  26.01.2008 18:54
 

Yazınızda bahsettıgınız yasanmıs acı benı cok duygulandırdı. Sadece fılmlerde, reytıng artırıcı programlarda olmuyor etkısı yıllar boyu suren, unutulmayan, bırcok olumsuzluga neden olan acı hıkayeler... Sıddet uygulayan veya uygulanan, egıtımlıden egıtımsıze ortak dert oldugundan ne soylenecegını de sasırabılıyoruz boyle durumlarda. Dedıgınız gıbı, cocuklar duymasın....Duymasın kı buyudugunde etkılenmesın, gorduklerını uygulamasın, akıl ve ruh saglıgı yerınde mutlu ınsanlar olsunlar. Selamlar.

Tuğba 
 13.09.2006 23:53
Cevap :
Teşekkür ederim yorumunuza.Malesef o anki ruh halleri nasıl oluyorki gözleri kendi çocuklarını bile görmüyor çoğu zaman.Başarılar diliyorum.  14.09.2006 9:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 80
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 2775
Kayıt tarihi
: 11.06.06
 
 

Bilgisayar Mühendisi arakibul.com site yöneticisi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster