Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
865
 

Dokunmayın bloguma!

Dokunmayın bloguma!
 

Bugün gazetelere www.blogspot.com adresiyle girdiğimiz google'ın blogger servis sağlayıcısının kapatıldığı yönünde bir haber düştü. Bu haberden ülkemizde 4 milyon blog kullanıcısının etkilendiğini okuyunca olayın boyutu çok net olarak ortaya çıktı.

Ben de bu servis sağlayıcısının yaklaşık 6 yıldır bir üyesiyim; www.antikaci.biz adresini kullandığım bir blog sayfam var ve bu bloga yaklaşık 6 aydır çeşitli sebeplerden ötürü giremiyorum. Bir kaç ay önce neden erişemediğimi sorguladığımda telekomun bazı IP adreslerini engellediğini bu sebeple de teknik olarak blog ayarlarına girip bir takım IP numaralarını değiştirmem istendi.

Tarif edilen şeyi aynen uyguladım. Blog bir iki hafta çalıştıktan sonra tekrar kapandı.

Telekom'a yapılan bir takım resmi başvurulardan ötürü IP numaralarının sürekli değiştirildiğini anladığımdan detayına girmedim. Ancak önceki hafta "blogger yardım forumuna" derdimi bir kere daha açtığımda şu cevap geldi.

"216 ile başlayan ip adresleri de telekom tarafından engellendi ip adreslerini 74.125.93.121 olarak düzeltmek zorunda kaldık."

Bu demek oluyordu ki artık bu blogtan bize fayda olmayacaktı.

Nihayetinde bugünkü durum da ortaya çıkmış oldu. Üstelik bir kaç yüz yasal olmayan kullanım yüzünden 4 milyon kullanıcının internet, serbest kürsü, konuşma, paylaşma özgürlüğü ellerinden alınmış oluyor.

Bu yasağın gerekçesini insanlara anlatamazsınız. Şu satırların yazıldığı platformun da bir blog sayfası, bununla sesini bir yerlere duyurmaya çalışan milyonların olduğunu hesaba katarsanız böylesi yasakların nasıl bir tepkiye karşılık geleceğini tahmin bile etmek zor olmasa gerekir.

Bu yasağı koyduran şikayetçinin digital platformda yayın yapan bir televizyon kurumu olması olayı bir başka içinden çıkılmaz hale sokuyor.

Çok merak ediyorum; bugün dijital, sanal, internet ortamında herhangi bir yayına sınırsız yasak koymak, engellemek mümkün müdür?

Teknik olarak bunu açıklamam kolay değil ancak sonuçlarını izleyebiliyor ve görebiliyorum ki mümkün değildir.

Korsanla mücadele etmenin yolu korsan ürünü yok etmek değil; korsan kullanan kişilerin bu bilincini, alışkanlığını değiştirmektir.

Bir yazar olarak da korsana karşı asla anlayışla yaklaşamam, kabullenemem.

Yaklaşık beş yıldır toplamda 900'e yakın blog yazmış ve her gün yazmaya devam eden "öncelikle" bir blog yazarı olarak bu uygulamayı kabul etmediğimi, yazma hakkımı elimden alacak her türlü yasağı reddettiğimi belirtmek istiyorum.

Dokunmayın bloguma...

Uzay Gökerman

http://twitter.com/uzaygokerman

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Harika ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu sorunu kökünden çözen bir çalışma yapıldı bildiğim kadarıyla ama gelinen nokta hala aynı yerde olduğumuzu gösteriyor. Bu konu birkaç yıl önce gündemdeydi ve o zaman yapılan çalışmalar sadece ilgili blogun kapatılmasına yönelik kararlar alınacağı şeklinde gelişmişti. Sizin yazınızla gördüm durumu bu bir güven kaybıdır şimdi ilgili blogerlerde google dava açarsa ne olacak. Prestij kaybını koruyamadıkları için. Neticede bir kişi yüzünden onlarca insan prestij kaybına uğruyor. Dünya nerede biz neredeyiz. Saygılar...

Oya Tekin 
 02.03.2011 3:07
Cevap :
Yasak koydurucular ilgili blogu kapattırmanın sorunu çözmediği, farklı isimlerle devam ettiklerini ifade ediyorlar. Ben sanal dünya ile madden mücadele etmenin yararının olmayacağını görüyorum. Bu nedenle yapılan eylemin arkasında bir çeşit pazarlama stratejisi bile olabileceği aklıma geliyor.  02.03.2011 8:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1911
Toplam yorum
: 2001
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 1333
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

"Keyif verici bir yalnızlık" olarak gördüğüm yazma serüvenimin en önemli merkezlerinden bir tanes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster