Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '16

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1545
 

Dolandırıcılığın geldiği son nokta….

Dolandırıcılığın geldiği son nokta….
 

Bir arkadaşımızın başına gelen olay özellikle bankacılık alanında çok dikkatli olmamız gerektiğini bir kere daha hatırlatıyor. Olayı kendi ağzından okuyalım.

&&&&&&

06.04.2016 Bugün saat 18:30'da işten eve giderken Finansbank'ın kendi orijinal numarasından arama geldi. Arayan kişi Finansbank'ın İnternet güvenlik biriminden aradığını ve kredi kartımla n11.com'dan kredi kartıyla 3D Secure devre dışı bırakılarak alışveriş yapılmaya çalışıldığını ve bunu benim yapıp yapmadığımı sordu. Bende tabii ki bu alışverişi yapmadığımı söyledim. Bunun üzerine kredi kartı bilgilerimin ele geçirilmiş olabileceğini alışveriş yapılmasını engellemek için kredi kartımın ve diğer hesapların bloke edilmesi gerektiğini söyleyerek kimlik bilgilerimi saymaya başladı; Adımı soyadımı, TC kimlik numaramı, adresimi, anne ve baba adımı harfiyen tek tek söyledi. Telefonuma gelen mesajdaki kodu telefona tuşlamamı istedi (telefonun tuşlama sesinden hangi numaraya basıldığını anlayabiliyorlar. İki kere 4'e bastın dedi!). Gelen mesajın sonunda bilgileri banka personeli dahil kimse ile paylaşmayın diye yazıyor bu yazının yazdığını ve paylaşamayacağımı söyledim. Bunun üzerine kredi kartının arka tarafında yazan müşteri hizmetleri numarasına bakın dedi. Gerçekten de aradıkları numara Finansbank'ın numarasıyla bire bir aynı numara (bu insana çok inandırıcı, güven verici geliyor). Arkasında bir kaç mesaj daha gönderip gelen kodu sordular.

Konuşma devam ederken bu arada eve gelip bilgisayarın başına geçtim vakit kazanmaya çalıştım ve aradıkları numarayı, mesaj gönderdikleri numarayı araştırmaya başladım. Aradıkları numara Finansbank'ın İnternet sitesinde de yazan aynı numara. Ama yine de içime bir şüphe düştü ve telefonu kapatıp onu tekrar arayacağımı söyledim. Telefonu kapatıp tekrar aynı numarayı aradığımda bu sefer gerçek Finansbank müşteri hizmetleri çıktı. Hemen kredi kartımı ve hesaplarımı bloke ettirdim. Kredi kartımla nakit avans çekilmeye çalışıldığını ve hızlı kredi başvurusu yapıldığını söylediler. Hemen bu işlemleri de iptal ettirdim. Gerçekten dolandırıcılar çok profesyonel bir şekilde ve koordineli olarak çalışıyorlar.

Ben kendimi bilişim ve teknoloji konusunda bilinçli olduğumu zannederdim. Resmen direkten döndüm. Dolandırıcıların yöntemleri çok gelişti. Başta 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin sızdırılması skandalı ve bankanın hizmet numarasını birebir kopyalamış olmaları onlara çok iyi bir avantaj sağlıyor.

&&&&&&

Arkadaşımızın anlattıkları bunlar. 

Anne kızlık soyadlarına ise dayı ve yeğen aracılığıyla ulaşılabilir olduğunu da unutmayalım.  Bunun için bir bankadan arandığınız söylendiğinde,  kesinlikle onlara cevap vermeyip, bankayı bildiğiniz numaralardan sizin aramanız çok önemlidir. Herkes çok dikkatli olsun ve bu konuda insanları bilinçlendirmeye çalışalım. 

Tülay EKER, NAHİDE ÇELEBİ, SAHAFÇA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aynı şekilde arkadaşımın kartından 1.300 TL. aldılar. Dediğiniz gibi de anne kızlık soyadını da bulmak zor değil artık. Ne olacak bilmiyorum artık aklım durdu , bilgilerimizi satıyorlar sonra uğraşalım duralım...selam ve saygılarımla..

Tülay EKER 
 11.04.2016 13:23
Cevap :
Dolandırıcıların kullandığı yöntemlere karşılık bizim de dikkat etmemiz gereken hususlar var Tülay hanım. Örneğin ben ATM makinelerinde sadece banka kartımı kullanır, kredi kartımla ilgili banka işlemlerimi internetten yaparım. Banka kartımı ATM de kullanırken, şifre girerken diğer elimi de rakamların üzerine kapatırım. Kredi kartımla internetten alışveriş yapacaksam, 3D Security sistem denilen, telefonla onay alınan siteleri kullanırım. Örneği İDO deniz otobüsleri o sistemi kullanıyor. Telefonla kredi kartı kullanılması durumunda kredi kartının arkasındaki 3 haneli numarayı söylediğiniz takdirde, o numaralar yayıldığında kredi kartınızdan bilginiz haricinde para çekilme ihtimali yüksektir. Telefonla bir tanıtım için arandığınızda karşınızdakine konuşma fırsatı vermezseniz, olayı baştan önlersiniz. Yoksa onlar bir şekilde insanları kandırmayı başarıyorlar. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  12.04.2016 10:30
 

Erol bey'ciğim takke düştü kel göründü. Hırsızların dolandırıcıların elini kolunu sallayarak dolaştığı bir ortamın yaratılmasının ardından (geçenlerde sizin blogunuza yazdığım yorumumda da belirttiğim üzere, çek ve senet düzenleyerek halkı dolandıranlara karşı yürütülen müeyyideler ortadan kaldırılarak, iyi ki yaptınız yasaları oluşturuldu) bunların beklenmesi doğaldır. Temenni ederim daha vahim olaylar yaşamayız. Kaçacak başka bir gezegen için, bilet fiyatları hakkında bilginiz var mı? Selam, sevgi ve saygılarla. Refik

Refik Başdere 
 11.04.2016 0:34
Cevap :
Balık baştan kokar söze boşuna söylenmemiş Refik bey. Her türlü yolsuzluğa bulaşanlar dolandırıcılık işlerini de pek umursamıyorlar. Resmen insanları dolandırıcılık yapmaya teşvik ediyorlar. Başka gezegene gidemeyiz de, başka bir ülkenin vatandaşlığına geçebiliriz de acaba bizi kim vatandaşlığa kabul eder? Özellikle iş yaşamınızın çoğu başka ülkelerde geçtiğine göre aradaki farkı siz daha iyi görebilirsiniz. Teşekkürler. Sevgiler, selamlar...  11.04.2016 13:02
 

keh, keh ,keh iktidar borazani bile aldirmiyor nasil olsa bi se olmazmis , size no'luyor ? Az bile size bunlari basimiza getirdiniz , bunlar seytanin laneti sirada neler var kimbilir!!!

Newyorker 
 10.04.2016 22:35
Cevap :
Temenni etmem, ama o iktidar yalakalarının başına benzer bir olay gelirse o zaman görürüm. Nasıl da bağırırlar o zaman. Onlara sorarsan hiçbir olumsuzlukta onların payı yoktur. Teşekkürler. Sevgiler...  11.04.2016 12:55
 

Artık hiç şaşırmıyorum böyle olaylara. O sivri zekâlarını memleketin hayrına kullansalar bugün dünya deviydik. Zaten aklımız fikrimiz şeytanlıkta ve bacak arasında ve de bol bol üremekte! Oysa bu ülkeye 1 çocuk bile fazla! Ben rehberimde kayıtlı olmayan hiçbir numarayı açmıyorum. Bankalarla tek ilişkim de eşim ve de 39 yıldır çalıştığım İşbank şubesi. Bu devirde hiçbir şey gizli kalmıyor. Ben size bir tehlikeden daha bahsedeyim: Yeni akıllı telefonlara şifre yerine parmak izinizle de giriş yapabiliyorsunuz ve parmak iziniz telefonunuzda saklanıyor; ama sizin telefon devamlı olarak bağlı olduğu merkezle -güncellemeleri almak amacıyla- iletişim halinde. Sizce parmak iziniz de gitmiyor mudur bir yerlere! Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 10.04.2016 21:19
Cevap :
Kolay para kazanmaya alışık olanlar, yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyorlar. Özellikle bilişim konularında uzman olanlar, açıkları hemen değerlendiriyorlar. Tedirgin ve saf insanlara da rastlayınca istediklerine kolayca ulaşıyorlar. Telefonunuzdaki her türlü bilgiye ulaştıklarında, parmak izine ulaşmaları da çok doğal. Dikkat ediyorum da, tanıdıklarım arasında kredi kartı şifresini doğum tarihi olarak kullanan o kadar çok kişi var ki... Böyle kişileri her seferinde uyarıyorum. Telefonunuzdaki kayıtlı olmayan numaraları açmamak da iyi bir yöntem. Teşekkürler dostum. Sevgiler, selamlar...  10.04.2016 22:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3336
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster