Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
638
 

Dolandırılmak

Dolandırılmak
 

Çiftlik Bankası Ceosu Mehmet Aydın


Kelime anlamı olarak dolandırılmak, dolandırmak eylemine uğratılmak, aldatılma yoluyla parası ya da malı alınmak, demektir. Ülkemizde profesöründen askerine, öğretmeninden sanatçısına her gün yüzlerce insan birbirinden farklı yöntemlerle dolandırılıyor. Sadece İstanbul Adalet Sarayı’na günde 50 kişi gidip “dolandırıcılık” şikâyetinde bulunuyor. Uzmanlar, “Türkiye’de nüfusun yüzde 25’i telkine, yani dolandırılmaya adaydır” diyor. Yasalarda ise dolandırıcılığın cezası hırsızlıktan daha az.

“Sülün Osman”adıyla ünlü Osman Ziya Sülün, Türkiye’nin en tanınmış dolandırıcısıydı. İstanbulluları yıllarca kandıran Sülün Osman, Galata Kulesi’ni, Dolmabahçe Sarayı’nı bile insanlara sattı. Şehir meydanındaki saate bakanlardan para aldı. Bir dönemin ünlü dolandırıcısı Selçuk Parsadan ise sahte kimliklerle dönemin cumhurbaşkanını, başbakanını bile dolandırmıştı. Günümüzde de dolandırıcılar tüm uyarılara rağmen insanları ağına düşürmeye devam ediyor. En büyük kozlarıysa insanların cehaleti, korkuları, zayıflıkları ve bağımlılıkları. Dolandırıcılar toplumun her kesiminden insanı ağlarına düşürüyor. Özellikle telefon ve internet üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemi son dönemde dikkat çekiyor. Yakalanma riskinin az olması, verilecek cezaların düşüklüğü, dolandırıcı sayısının artmasının en büyük nedenleri.

İnsanların hayallerini, şevkini, ümitlerini ve parasını yok eden çok acı bir tecrübe olan dolandırılmak ülkemizde neden bu kadar yaygın? Dolandırılmak toplumsal olarak düşük zekâlı olduğumuzun kanıtı mıdır?

İnsanın kandırılarak para, eşya, arsa vb. mallarını kaybetmesi durumu olarak dolandırılmak, en zengininden en fakirine tüm yurdum insaninin aşina olduğu ve hatta kanıksadığı bir durum mudur? Dolandırma eylemlerine en çok maruz kalan bireyler mi devlet kurumları mıdır? Hemen hemen herkesin başına gelen bir durum mudur? Dolandırılma işi genelde organize ve planlı mı yapılıyor? Bu olay toplumdaki insanların birbirine olan güvenini çok derinden sarsıyor mu?

Dolandırılmak, genellikle kaz gelecek yerden tavuk esirgemeyenlerin düştüğü bir durum mudur?  Dolandırıcının silahı: Zaaf, korku, beklenti ve umutlar mıdır? Dolandırıcılar her koşulda mağdur edip kandırabileceği bu kadar insanı nasıl buluyor? Beklentiler, umutlar, korku ve zaaflar, cehalat dolandırıcıları tetikliyor mu? 

Psikologlar, Mehmet Aydın ve Çiftlik Bank’ın bu kadar insanı, yüksek kazanç vaadiyle nasıl kandırabildiğine ilişkin şu 4 maddeyi sıralıyor; Sürü psikolojisi, Sosyal itaat duygusu, Realite körlüğü, duruma uygunluk...

TOKİ tarafından yapılan düşük ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olması için üretilen projeler de dolandırıcıların vazgeçemediği en önemli kaynaklardan birisi; 30 yıllık bir inşaat mühendisi olarak bana bile danışılmadan aynı yöntemle dolandırılan bir yakınım savcıya başvurmuş, savcının yanıtı ise tüm yaşanılanları açıklar içerik taşıyordu; “Dolandırıcılar, ilk önce kendini uyanık sananları dolandırır” demiş.

Toplumumuzdaki yaşanan dolandırma olaylarında; dolandıran ile dolandırılan ilişkisi irdelendiğinde, karşılıklı bir konsensüsün, genel bir görüş birliğinin, uzlaşının ve uyumun varlığı gözleniyor. Pazardan alışveriş yaparken domatesi bile onlarca kez elleyen vatandaş bir kuruluşa para yatırmadan önce sermayesine neden bakmaz? Ünlü Türk Atasözü asla akıldan çıkarılmamalıdır: “Beleş peynir fare kapanında bulunur.”

Çiftlik Bank sayesinde tekrar iki şey anlaşıldı ki; kolay para yoktur, üstün emek, akıl, azim, sebat vardır, ikincisi de bu coğrafyada Aziz Nesin’in söylediğinin doğruluğudur. Bilirsiniz; Aptallık, gerçeği bilerek, gerçeği görerek hala yalanlara inanmaktır.

Nizamettin Biber 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Babasını kandırıp anasını satar" sözü boşuna söylenmemiş herhalde sevgili kardeşim... Bunun tek ilacı eğitim kardeşim... Eğitim değerlemeler yaratacak kişide... Değerlemeleri oluşmuş insan kanmaz kandırmaz... Adam gibi pardon insan gibi insan olur... Devlete ve öğretmene düşen asıl görev budur... Sağ olunuz var olunuz:)

Halil Güven (Sökeli) 
 18.03.2018 12:04
Cevap :
Halil abim, eğitim bütün bu toplumsal sapmaların ve kötülüklerin önüne geçer önermene içten katılıyorum amma sanırım aynı şey düşünüyoruz nitelikli eğitim bu belaları def eder. Bireyin topyekün güçlendirilmesi esastır. Çok teşekkür ederim, selamlar, saygılar, sağlıcakla kalın.  19.03.2018 9:13
 

Değerli kardeşim, böyle ileri bir çağda yaşıyor olmamıza rağmen böyle durumlar çirkinlik ötesi bir durum. Üzülmemek elde değil. Esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 17.03.2018 21:46
Cevap :
Çağ, akıl, bilim ve rasyonelite çağı olmasına rağmen yaşadıklarımızın içerisinde zerre çağdaşlık yok, üzülmeyin lütfen, piyasa dengesini oluşturuyor, selamlar, sağlıkla, sevgi ile kalınız.  18.03.2018 10:05
 

Nizamettin Kardeş, doğrusu nitelikli dolandırıcıymış, ona kananlar yandı .Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBi

NAHİDE ÇELEBİ 
 17.03.2018 20:22
Cevap :
Evet bu olay nitelikli dolandırıcılık türüne girer, yanmaya alışmış toplum insanlarımız Nahide hocam, selamlar, sevgi ile sağlıkla kalın.  17.03.2018 21:36
 

BANKER FURYALARI VARDI BİR TARİHTE, BİR YERDE ÇAYCI OLAN 18 YAŞINDAKİ BİR BANKER! YÜKSEK KâR VAADİ İLE ONLARCA, YÜZLERCE KİŞİDEN PARA TOPLAMIŞTI. 18 YAŞINDAKİ BİR ÇAYCININ NESİNE GÜVENİLİR? ÇİFTLİK BANK OLAYINDA TV REKLAMLARININ DA ETKİSİYLE VURGUN YÜKSEK OLDU SAYIN YAZARIM, SELAM VE SAYGI İLE...

Yurdagül Alkan 
 17.03.2018 18:44
Cevap :
Tarih bu coğrafyada sürekli tekerrür ediyor çünkü ders alınacak algı ve farkındalık yok, dolandırıcılığın daha önceden tek farkı medya gücünün de kullanılması ile vurgun boyutunun daha da büyük olması, ilginize çok teşekkür ederim Yurdagül hanım, selamlar, saygılar.   17.03.2018 21:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 887
Toplam yorum
: 3757
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2683
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster